კონკურსი საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის სტუდენტთა შორის “
კონკურსის მიზანია, გამოავლინოს  ინოვაციური ნიჭით დაჯილდოებული სტუდენტები, რომლებსაც შემდგომ ექნებათ ყოველმხრივი ხელშეწყობა: დაენიშნებათ სწავლების ინდივიდუალური გრაფიკი; მათთვის შემუშავდება სწავლების, შემეცნებით-საგანმანათლებლო სპეციალური პროგრამები; ისინი ჩაერთვებიან სამეცნიერო, გამოყენებით, პრობლემურ საკითხთა გადაწყვეტასა და დანერგვაში. გამორჩეული სტუდენტები   გაწევრიანდებიან  “სტუ-ის შემოქმედთა კლუბში”, რომლის წევრებიც მიიღებენ სახელობით სტეპენდიებს და უნივერსიტეტის დამამთავრებელ დიპლომს, სადაც აღინიშნება მათი ინოვაციური საქმიანობის შესახებ.
ინოვაციური ნიჭით დაჯილდოებულ სტუდენტთა გამოსავლენად  გაიმართება  სხვა სახის კონკურსებიც (ახალი სასწავლო წლიდან). ამჯერად შერჩეულია ერთი საკონკურსო დავალება:
•   გამაფრთხილებელი მოწყობილობა.   შინიდან გასვლისას, შესაძლებელია, ჩართული დაგრჩეთ საყოფაცხოვრებო ელექტრომოწყობილობა  (უთო, სარეცხი მანქანა, ნათურა და სხვ.), რაც, რა თქმა უნდა, არასასურველია. შექმენით “მოწყობილობა” (სისტემა), რომელიც მოგაწვდით ინფორმაციას (ხმოვანი თუ ვიზუალური) იმის შესახებ, თუ რა (რომელი) მოწყობილობაა ჩართული. საკონკურსო ნამუშევრის პრეზენტაცია უნდა შესრულდეს PowerPoint-ში. იგი უნდა მოიცავდეს “მოწყობილობის” (სისტემის) დეტალურ აღწერას (ფუნქციონალურ, სტრუქტურულ სქემებს და ა.შ.). ანგარიშში აუცილებლად უნდა იყოს მოკლე მიმოხილვა იმისა, თუ რა მდგომარეობაა ამჟამად საკონკურსო თემატიკასთან დაკავშირებით მსოფლიოში). კონკურსანტმა უნდა შექმნას წარმოდგენილი “მოწყობილობის” (სისტემის) მოქმედი მაკეტი. სასურველია, წარმოადგინოთ პროექტის რეალიზაციის ბიზნესგეგმა.
•   შეადგინეთ და წარმოადგინეთ მომავალი საკონკურსო დავალებები. თემატიკა შეუზღუდავია (საკონკურსო დავალების წარმოდგენა შეგიძლიათ ნებისმიერ დროს). მაგალითისთვის გთავაზობთ ერთ-ერთ განხორციელებულ პროექტს – „სატელევიზიო ანძა პეკინში“, რომელიც “დისქავერის” ვიდეოარქივიდანაა აღებული (ვიდეოს სანახავად დააკლიკეთ მაუსით აქ) (მასალა მოამზადეს სტუდენტებმა: დავით ყიფშიძემ (ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების ფაკულტეტი) და ნოდარ ჩაჩხიანმა (სამშენებლო ფაკულტეტი) . ინოვაციური საკონკურსო დავალების შესრულება, როგორც წესი, მოითხოვს ისეთი ჯგუფის შექმნას, რომელშიც გაერთიანებული არიან  სხვადასხვა სპეციალობის სტუდენტები: ელექტრიკოსები, ინფორმატიკოსები, მექანიკოსები და სხვ. “ახალგაზრდა მეცნიერთა და სტუდენტთა ინოვაციური საქმიანობის ხელშემწყობი სამსახური” დაგეხმარებათ ასეთი ჯგუფის ორგანიზებაში. აქვე შევნიშნავთ, რომ, საზოგადოდ, ამა თუ იმ საკონკურსო ამოცანის გადაწყვეტისთვის შეგიძლიათ შემოგვთავაზოთ ირეალურ-ფანტასტიკური გზა (კომპიუტერული იმიტაციური მოდელის სახით). ინტელექტუალური საკუთრების ობიექტების სამართლებრივი დაცვა. თქვენ მიერ მიღებულ სამუშაოთა შედეგები დაცული იქნება “საქართველოს საპატენტო კანონითა” და “საქართველოს კანონით საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ”. საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი იღებს ვადლებულებას, რომ სტუდენტის მიერ წარმოდგენილი იდეა/პროექტი არ გახმაურდება  და მის შემდგომ რეალიზაციასთან დაკავშირებული ყველა საკითხი გადაწყდება ურთიერთშეთანხმებით. კონკურსანტებს ყველა საკითხში გაეწევათ კვალიფიციური კონსულტაციები. კონსულტაციებისთვის მიმართეთ: რამინ ჩიხლაძეს (საკონკურსო წინადადების ავტორი) – პროფესორი,  ენერგეტიკისა და ტელეკომუნიკაციის ფაკულტეტი, ელექტროსადგურების, ქსელებისა და სისტემების მიმართულება, VIII კორპუსი, მე-8 სართული. ტელ.: 6826, მობ.: (599) 730940 წინადადება საკონკურსოდ მოამზადეს ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების ფაკულტეტის პროფესორებმა (საკონკურსო მიმართულების ხელმძღვანელებმა):  გელა ღვინეფაძემ –   VI კორპუსი, II სართული,  205ა. ტელ.: 65 94, მობ.: (595) 614998 ლევან იმნაიშვილმა –   VI კორპუსი, III სართული, 318დ. ტელ.: 6522, მობ.:(599) 100973 . აღნიშნულ საკითხებში არსებული ტექნიკის დონის დასადგენად, ინფორმაციული წყაროების მოძიების კუთხით და ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის საკითხებში კონსულტაციებისთვის მიმართეთ პროფ. გივი სიბაშვილს, კომერციალიზაციის დეპარტამენტის მთავარ სპეციალისტს. სტუ-ს ადმინისტრაციული კორპუსი, II სართული, ტელ.: 2-36-30-15, 6741. კონკურსში გამარჯვებული დაჯილდოვდება 500 ლარით. ფულადი პრიზებით დაჯილდოვდებიან ასევე სხვა გამორჩეული პროექტების ავტორები. საკონკურსო ნამუშევრების წარმოდგენის ბოლო ვადაა 2011 წლის 22 ნოემბერი. ნამუშევრები განთავსებული უნდა იყოს ორ დახურულ კონვერტში. ერთში უნდა იყოს მხოლოდ თქვენი წინადადება და დევიზი, მეორეში – დევიზი და ვინაობა. საკონკურსო ნამუშევრები  წარმოადგინეთ მისამართზე: •     ახალგაზრდა მეცნიერთა და სტუდენტთა ინოვაციურ საქმიანობათა ხელშემწყობი სამსახური. ტელ: 6515, 2364128.  სტუ, VIII კორპუსი, III სართული, 306ბ.•     საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტური თვითმმართველობა. სტუ, ადმინისტაციული კორპუსი, II სართული, ტელ: 6246, 2365129 აღნიშნული პროექტის ორგანიზატორები: სპორტის, კულტურის, სტუდენტებთან და კურსდამთავრებულებთან ურთიერთობის დეპარტამენტი.ახალგაზრდა მეცნიერებისა და სტუდენტების ინოვაციურ საქმიანობათა ხელშემწყობი სამსახური.დამატებითი ინფორმაციისთვის დაგვიკავშირდით ტელ.: 6515. 2364128

Competition among bachelor’s and master’s students of the Georgian Technical University ”
The goal of the competition is to identify students endowed with innovative talents, who will subsequently receive comprehensive support: an individual study schedule will be assigned; special educational and cognitive programs will be developed for them; they will be involved in solving and implementing scientific, applied, problematic issues. Outstanding students will join the “GTU Creators Club”, whose members will receive named scholarships and a university graduation diploma, which will mention their innovative activities.
Other competitions will be held to identify students with innovative talents (starting from the new academic year). This time, one competition task has been selected:
• Warning device. When leaving the house, you may leave household electrical appliances (iron, washing machine, lamp, etc.) turned on, which, of course, is undesirable. Create a “device” (system) that will provide you with information (audio or visual) about what (which) device is turned on. The presentation of the competition work must be made in PowerPoint. It must include a detailed description of the “device” (system) (functional, structural diagrams, etc.). The report must necessarily contain a brief overview of the current state of the competition topic in the world). The contestant must create a working model of the presented “device” (system). It is desirable to present a business plan for the realization of the project.
• Compose and present future competition assignments. The topic is unlimited (you can submit a competition assignment at any time). As an example, we offer one of the implemented projects – “Television Tower in Beijing”, which is taken from the “Discovery” video archive  (click here to view the video) (The material was prepared by students: David Kipshidze (Faculty of Informatics and Control Systems) and Nodar Chachkhian (Faculty of Civil Engineering). As a rule, the implementation of an innovative competitive task requires the creation of a group that unites students of various specialties: electricians, computer scientists, mechanics, etc. The “Service for Promoting Innovative Activities of Young Scientists and Students” will help you organize such a group. We would also like to note that, in general, you can offer us a surreal-fantastic way (in the form of a computer simulation model) to solve a particular competitive task. Legal protection of intellectual property objects. The results of your work will be protected by the “Patent Law of Georgia” and the “Law of Georgia on Copyright and Related Rights”. Georgian Technical University accepts The deadline is that the idea/project presented by the student will not be made public and all issues related to its further implementation will be resolved by mutual agreement. Competitors will be provided with qualified consultations on all issues. For consultations, please contact: Ramin Chikhladze (author of the competition proposal) – Professor, Faculty of Energy and Telecommunications, Direction of Power Plants, Networks and Systems, VIII Building, 8th Floor. Tel.: 6826, Mob.: (599) 730940 The proposal was prepared for the competition by the professors of the Faculty of Informatics and Control Systems (heads of the competition direction): Gela Ghvinepadze – VI Building, II Floor, 205A. Tel.: 65 94, Mob.: (595) 614998 Levan Imnaishvili – VI Building, III Floor, 318d. Tel.: 6522, Mob.: (599) 100973 . For information on the state of the art in these areas, information sources and intellectual property protection, please contact Prof. Givi Sibashvili, Chief Specialist of the Commercialization Department. GTU Administrative Building, 2nd Floor, Tel.: 2-36-30-15, 6741. The winner of the competition will be awarded 500 GEL. The authors of other outstanding projects will also be awarded cash prizes. The deadline for submitting competition entries is November 22, 2011. Entries must be placed in two sealed envelopes. One should contain only your proposal and motto, the other – motto and identity. Submit competition entries to: • Young Scientists and Students Innovation Center Activities Support Service. Tel: 6515, 2364128. GTU, VIII Building, III Floor, 306B.• Student Self-Government of the Georgian Technical University. GTU, Administrative Building, II Floor, Tel: 6246, 2365129 Organizers of the mentioned project: Department of Sports, Culture, Relations with Students and Graduates. Service for Supporting Innovative Activities of Young Scientists and Students. For additional information, please contact us at tel.: 6515. 2364128