ვადა 24/02/2025 - 04/03/2025
„უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის 25-ე მუხლის, „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის წესდების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2013 წლის 9 სექტემბრის №133/ნ ბრძანებით დამტკიცებული უნივერსიტეტის წესდების 22-ე მუხლის, „საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ფაკულტეტის მართვის ორგანოების (მმართველი სუბიექტების) არჩევნების ჩატარების შესახებ“ დებულების მე-2 მუხლის მე-10 და მე-11 პუნქტების, 27-ე და 28-ე მუხლების შესაბამისად, უნივერსიტეტის ენერგეტიკის ფაკულტეტის საბჭოს 2025 წლის 14 თებერვლის სხდომაზე (სხდომის ოქმი №4) მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე:
1. ენერგეტიკის ფაკულტეტის ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურის ხელმძღვანელის თანამდებობის დასაკავებლად დაინიშნოს არჩევნები 2025 წლის 11 მარტს.
ბ) გააჩნია მუშაობის არა ნაკლებ 5 წლის გამოცდილება.
• ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაციის მიერ შემუშავებული ხარისხის უზრუნველყოფის სტანდარტების და სახელმძღვანელო პრინციპების ცოდნა ევროპის უმაღლესი განათლების სივრცეში;
• ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology)-ის აკრედიტაციის სტანდარტებისა და პროცედურების ცოდნა;
• სახელმწიფო ენის ცოდნა (სასურველია უცხო ენის ცოდნა);
• განათლების სფეროში ხარისხის მართვის პრინციპების ცოდნა;
• კომპიუტერული პროგრამების – MS Office-ის ცოდნა;
• კომუნიკაბელურობა, გუნდური მუშაობის უნარი.
• საქართველოს კანონი „უმაღლესი განათლების შესახებ“;
• საქართველოს კანონი „განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ“;
• საქართველოს კანონი „პროფესიული განათლების შესახებ“.
• „საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებასა და სან-დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის თანამშრომლობით განსახორციელებელი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების დასრულებისას სტუდენტებისათვის კვალიფიკაციის მინიჭების, კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტების გაცემისა და აღიარების საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილისაგან განსხვავებული წესის და პირობების განსაზღვრის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2015 წლის 30 იანვრის №18 დადგენილება;
• „საგანმანათლებლო დაწესებულებების საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის დებულებისა და საფასურის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2011 წლის 4 მაისის №65/ნ ბრძანება;
• „საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის დებულებისა და საფასურის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2010 წლის 1 ოქტომბრის №99/ნ ბრძანება;
• „უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების კრედიტებით გაანგარიშების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2007 წლის 04 იანვრის №3 ბრძანება;
• „ეროვნული კვალიფიკაციების ჩარჩოსა და სწავლის სფეროების კლასიფიკატორის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის 2019 წლის 10 აპრილის №69/ნ ბრძანება;
• „პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების კრედიტებით გაანგარიშების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2010 წლის 10 დეკემბრის №121/ნ ბრძანება;
• პროფესიული განათლების სფეროში კრედიტების სისტემის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის 2020 წლის 28 დეკემბრის №120/ნ ბრძანება;
• საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ხარისხის უზრუნველყოფის შიდა მექანიზმები;
• საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში სასწავლო პროცესის მართვის ინსტრუქცია;
• საქართველოსტექნიკურ უნივერსიტეტში საგანმანათლებლო პროგრამის დაგეგმვის, შემუშავების, შეფასების და განვითარების წესი;
• სასწავლო კურსის პროგრამის (სილაბუსის) განხილვისა და დამტკიცების წესი;
• სასწავლო კურსის (საგნის) კოდის მინიჭების წესი;
• საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტის მაგისტრატურის დებულება;
• საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტის დოქტორანტურის დებულება;
• საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის საუნივერსიტეტო სადისერტაციო საბჭოს დებულება;
• სხვა შიდა საუნივერსიტეტო დოკუმენტები.
4. კანდიდატებმა განცხადება და თანდართული დოკუმენტები უნდა შეიტანონ 2025 წლის 24 თებერვლიდან 04 მარტის ჩათვლით ფაკულტეტის საარჩევნო კომისიაში – თბილისი, კოსტავას 75, სტუ-ს მე-8 კორპუსი, მე- 3 სართული, ოთახი №314. განცხადებები მიიღება 10 საათიდან 17 საათამდე, შაბათ-კვირის და უქმე დღეების გარდა.
6. აკადემიური საბჭო ხმათა კვალიფიციური უმრავლესობით (2/3-ით), ფარული კენჭისყრით, ინდივიდუალურად წყვეტს 65 წლისა და მეტი ასაკის მქონე პირის მიერ ადმინისტრაციული თანამდებობის დასაკავებლად კონკურსში მონაწილეობის საკითხს. აღნიშნული ასაკის მქონე პირმა ფაკულტეტის საარჩევნო კომისიაში დამატებით უნდა წარადგინოს აკადემიური საბჭოს თანხმობა. ამ მიზნით მან განცხადება უნდა შეიტანოს უნივერსიტეტის საქმისწარმოების დეპარტამენტში 2025 წლის 27 თებერვლამდე. პირის დასწრება აკადემიურ საბჭოში მისი საკითხის განხილვისას სავალდებულოა, წინააღმდეგ შემთხვევაში აღნიშნული საკითხი არ განიხილება.
7. კანდიდატთა მიერ სამოქმედო გეგმის საჯაროდ წარდგენა ფაკულტეტის საბჭოში დაინიშნოს 2025 წლის 10 მარტს.

ვადა 24/02/2025 - 04/03/2025
According to Article 25 of the Law of Georgia on “Higher Education,” Article 22 of the Charter of the Georgian Technical University approved by the Order №133/n of the Minister of Education and Science of Georgia on September 9, 2013, and in accordance with Articles 10 and 11 of Paragraph 2, as well as Articles 27 and 28 of the Regulation on the Conduct of Elections of the Governing Bodies of the Georgian Technical University and its Faculties, the Faculty Council of the Faculty of Energy of the University, at its meeting on February 14, 2025 (meeting minutes №4), has decided:
1. Elections for the position of Head of the Faculty Quality Assurance Service shall be held on March 11, 2025.
2. The Head of the Faculty Quality Assurance Service will be elected by the Faculty Council for a term of 4 years.
a) Is a professor or associate professor of the faculty;
b) Has at least 5 years of work experience.
c) The candidate is required to have:
• Knowledge of quality assurance standards and guidelines developed by the European Association for Quality Assurance in Higher Education in the European higher education area;
• Knowledge of ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) accreditation standards and procedures;
• Knowledge of the state language (knowledge of a foreign language is desirable);
• Knowledge of quality management principles in the field of education;
• Knowledge of computer programs – MS Office;
• Communication skills and ability to work in a team.
Knowledge of the following legal acts:
• Law of Georgia “On Higher Education”;
• Law of Georgia “On the Development of Education Quality”;
• Law of Georgia “On Vocational Education”;
• Resolution of the Government of Georgia №18 of January 30, 2015, “On Determining Different Rules and Conditions from those Established by Georgian Legislation for Awarding Qualifications, Issuing Qualification Documents, and Recognition of Higher Education Programs Implemented in Cooperation Between Georgian Higher Education Institutions and San Diego State University”;
• Order №65/n of the Minister of Education and Science of Georgia, May 4, 2011, “On Approval of the Regulations and Fees for Accreditation of Educational Programs of Educational Institutions”;
• Order №99/n of the Minister of Education and Science of Georgia, October 1, 2010, “On Approval of the Regulations and Fees for Authorization of Educational Institutions”;
• Order №3 of the Minister of Education and Science of Georgia, January 4, 2007, “On Approval of the Procedure for Calculating Higher Education Programs in Credits”;
• Order №69/n of the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, April 10, 2019, “On Approval of the National Qualifications Framework and Classification of Learning Fields”;
• Order №121/n of the Minister of Education and Science of Georgia, December 10, 2010, “On Approval of the Procedure for Calculating Vocational Education Programs in Credits”;
• Order №120/n of the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, December 28, 2020, “On Approval of the Credit System in Vocational Education.”
• Internal mechanisms of quality assurance at Georgian Technical University;
• Instruction on the management of the educational process at Georgian Technical University;
• Procedure for planning, developing, evaluating, and improving educational programs at Georgian Technical University;
• Procedure for reviewing and approving the syllabus of a course;
• Procedure for assigning a code to a course (subject);
• Regulation on Master’s Studies of Georgian Technical University;
• Regulation on Doctoral Studies of Georgian Technical University;
• Regulation on the University Dissertation Council of Georgian Technical University;
• Other internal university documents.
4. Candidates must submit their application and supporting documents from February 24 to March 4, 2025, to the Faculty Election Commission – Tbilisi, Kostava 75, GTU, 8th Building, 3rd floor, Room №314. Applications are accepted from 10:00 to 17:00, excluding weekends and public holidays.
a) A copy of an identity document (ID card, passport);
b) A certificate confirming the academic position held at the relevant faculty of the Technical University;
c) Information about education, work experience, and academic degree;
e) Documents confirming the candidate’s compliance with the specified requirements.
6. The Academic Council shall individually decide, by a qualified majority (2/3) and secret ballot, on the participation of a person aged 65 or older in the competition for an administrative position. Such a person must additionally submit the approval of the Academic Council to the Faculty Election Commission. For this purpose, they must submit an application to the University Administration Department by February 27, 2025. Attendance of the person at the Academic Council during the discussion of their case is mandatory; otherwise, the matter will not be considered.
7. The public presentation of the candidates’ action plan to the Faculty Council shall be scheduled for March 10, 2025.