საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ნიკო მუსხელიშვილის სახელობის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო აცხადებს ღია კონკურსს შემდეგი სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად
- გამოთვლითი მეთოდების განყოფილება: განყოფილების გამგე – 1.0 საშტატო ერთეული, მეცნიერი თანამშრომელი – 0.5 საშტატო ერთეული
- მათემატიკური მოდელირების განყოფილება: მეცნიერი თანამშრომელი – 1.0 საშტატო ერთეული
- ალბათურ-სტატისტიკური მეთოდების განყოფილება: მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი – 0.5 საშტატო ერთეული, მეცნიერი თანამშრომელი – 0.5 საშტატო ერთეული
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2025 წლის 08 ივლისიდან – 10 ივლისის ჩათვლით, 1100-დან 1500 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, გრ. ფერაძის ქუჩა №4, ნიკო მუსხელიშვილის სახელობის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტი, ოთახი №201, საკონტაქტო პირი: ნინო ბოკუჩავა, ტელ: 595 65 80 27.
ინსტიტუტის სამეცნიერი საბჭოს მიერ განყოფილების გამგის ვაკანტურ თანამდებობაზე ასარჩევ კონკურსანტ(ებ)თან გასაუბრება და კენჭისყრა ჩატარდება 2025 წლის 14 ივლისს. კენჭისყრის შედეგები სამეცნიერო საბჭოს მიერ გამოცხადდება კენჭისყრის დასრულებისთანავე 14 ივლისს და გამოიკვრება ინსტიტუტში თვალსაჩინო ადგილზე და გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებ-გვერდზე.
საკონკურსო კომისიის მიერ მთავარი და მეცნიერი თანამშრომლის ვაკანტურ თანამდებობაზე კონკურსი ჩატარდება 2025 წლის 15 ივლისს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2025 წლის 15 ივლისს, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები სამეცნიერო საბჭოში/საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2025 წლის 18 ივლისის ჩათვლით.
2) მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება (რაც გულისხმობს არა მხოლოდ სამეცნიერო-კვლე-ვით, უმაღლეს საგანმანათლებლო ან სხვა პროფილურ დაწესებულებაში სამეცნიერო თანამ-დებობაზე მუშაობას, არამედ გამოქვეყნებულ სამეცნიერო პუბლიკაციებსაც), ბოლო 5 წლის განმავლობაში გამოქვეყნებული ან გამოსაქვეყნებლად მიღებული სამეცნიერო პუბლიკაციები, მათ შორის არანაკლებ 1 – იმპაქტ-ფაქტორიან (Web of Science) ჟურნალში, ხოლო დანარჩენი პუბლიკაციებიდან არანაკლებ 3 – Scopus-ში ინდექსირებულ ჟურნალში.
3) მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი.მეცნიერი თანამშრომლის (მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის, მეცნიერი თანამშრომლის, განყოფილების გამგის) თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერთიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
დ) სამეცნიერო და სასწავლო-მეთოდური ნაშრომების ნუსხა, დამოწმებული შესაბამისი დაწესებულების/ორგანიზაციის ან მისი სტრუქტურული ერთეულის კომპეტენტური პირის ხელმოწერითა და ბეჭდით. ნუსხაში იმპაქტ-ფაქტორიან (Web of Science) ჟურნალებს უნდა მიეწეროს აბრევიატურა „IF“, ხოლო Scopus-ში ინდექსირებულ ჟურნალებს კი უნდა მიეწეროს აბრევიატურა „SJR“;
- კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და „ნიკო მუსხელიშვილის სახელობის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა სამეცნიერო საბჭოში, საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;
- სამეცნიერო საბჭოს/საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: კონკურსანტის კვალიფიკაციის და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული და სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე (სამეცნიერო საბჭოს/საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით) კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები;

The Scientific Council of the Niko Mushelishvili Institute of Computational Mathematics of the Georgian Technical University announces an open competition for filling the following scientific positions
The Scientific Council of the Niko Mushelishvili Institute of Computational Mathematics of the Georgian Technical University announces an open competition for filling the following scientific positions:
- Department of Computational Methods: Head of Department – 1.0 staffing unit, Researcher – 0.5 staffing unit
- Department of Mathematical Modeling: Researcher – 1.0 staffing unit
- Department of Probabilistic-Statistical Methods: Senior Researcher – 0.5 staffing unit, Researcher – 0.5 staffing unit
Applications will be accepted from July 8 to July 10, 2025, from 11:00 to 15:00, at the address: Tbilisi, Gr. Feradze St. №4, Niko Mushelishvili Institute of Computational Mathematics, Room №201, contact person: Nino Bokuchava, Tel: 595 65 80 27.
The interview and voting with the candidate(s) for the vacant position of Head of Department, as determined by the Institute’s Scientific Council, will take place on July 14, 2025. The voting results will be announced by the Scientific Council immediately after the completion of voting on July 14 and will be posted in a visible place at the institute and published on the institute’s website.
The competition for the vacant positions of Senior Researcher and Researcher, as conducted by the competition commission, will be held on July 15, 2025. The preliminary results of the competition will be published no later than July 15, 2025, in a visible place by the competition commission and on the institute’s website.
Applications/complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the Scientific Council/competition commission until July 18, 2025.
Additional information for applicants (candidate’s form, application, time and place of the interview) will be published on the institute’s website.
The main conditions of the competition:
A person may be elected as the head of a scientific structural unit of the institute if they meet the requirements established for the position of Senior Researcher or Leading Researcher at the institute. If the person does not hold the position of Leading Researcher or Senior Researcher at the institute, election to the position of head of the institute’s scientific structural unit is also considered as election to the appropriate scientific position.
The position of Leading Researcher may be held by a person who has a doctoral or equivalent academic degree, at least 6 years of scientific-research experience (including not only work at scientific positions in higher education or other profile institutions, but also published scientific works), and scientific publications from the last 5 years, including at least 1 in an impact-factor (Web of Science) journal, and at least 3 of the remaining publications in journals indexed in Scopus.
The position of Researcher may be held by a person who has a Master’s or equivalent academic degree. The term of office for the position of Researcher (Leading Researcher, Researcher, Head of Department) is 5 years.
a) A properly completed and signed application and questionnaire (forms will be published on the institute’s website), as well as documents verifying the information provided therein: diploma, certificate, proof, letter, statement, etc. (original and copy);
b) Document certifying scientific/academic degree (original and copy);
c) Document(s) certifying scientific-research experience (tenure), certified by the seal of the relevant organization/institution;
d) List of scientific and educational-methodical works, certified by the signature and seal of the relevant institution/organization or its competent person of the structural unit. The list must indicate “IF” for impact-factor (Web of Science) journals and “SJR” for journals indexed in Scopus;
e) Identity card (original and copy);
f) 2 photographs, 3X4;
g) Certificate of no criminal record for offenses against sexual freedom and inviolability and certificate regarding deprivation of rights;
Note: Persons who have already submitted the above certificates to the University’s Human Capital Management Department are exempt from submission.
- The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education,” the University’s charter, and the “Rules for Hiring Scientific Staff of the Niko Mushelishvili Institute of Computational Mathematics,” which the candidate will review at the Scientific Council, competition commission, and on the University and institute websites;
- The Scientific Council/competition commission will consider: the candidate’s qualifications and competence in relation to the competition position, including the scientific-research, practical, and other activities, achievements, qualifications, experience, and merits relevant to the competition position; also, based on the decision of the Scientific Council/competition commission, results of the interview conducted with the candidate(s);