მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი – 1  საშტატო ერთეული
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2024 წლის 13 მარტიდან – 15 მარტის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, ზურაბ ანჯაფარიძის ქუჩა N5 (ყოფილი სანდრო ეულის ქუჩა), ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტი, პირველი სართული, ოთახი N130, საკონტაქტო ტელეფონი: 598 42 98 33.
კონკურსი ჩატარდება 2024 წლის 19 მარტს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2024 წლის 20 მარტს, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე: https://cybernetics.ge/.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2024 წლის 25 მარტის ჩათვლით.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა და განცხადება) გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე: https://cybernetics.ge/
გ) მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი.
მეცნიერის (მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის, უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის, მეცნიერი თანამშრომლის) თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე https://cybernetics.ge/, აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და „ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;

Researcher – 1 staff position
Applications will be accepted from March 13, 2024, to March 15, 2024, between 10:00 and 17:00 at the following address: Tbilisi, Zurab Anjaparidze Street N5 (formerly Sandro Euli Street), Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics, first floor, room N130. Contact phone: 598 42 98 33.
The competition will be held on March 19, 2024. Preliminary results will be published no later than March 20, 2024, in a prominent place by the competition commission and on the institute’s website:
https://cybernetics.ge/.
Complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the competition commission until March 25, 2024.
Additional information for applicants (candidate questionnaire and application form) will be published on the institute’s website:
https://cybernetics.ge/
a) The position of Chief Researcher may be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree and at least 6 years of research experience;
b) The position of Senior Researcher may be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree;
c) The position of Researcher may be held by a person with a master’s or equivalent academic degree.
A person is elected to the position of Researcher (Chief Researcher, Senior Researcher, Researcher) for a term of 5 years.
https://cybernetics.ge/), along with documentation confirming the information provided: diploma, certificate, testimonial, award, reference, etc. (original and copy);
b) A document confirming scientific/academic degree (original and copy);
c) Documents confirming scientific research experience (length of service), certified by the appropriate organization/institution with a seal;
d) A list of scientific and teaching-methodological works, certified by the relevant institution/organization or by a competent person of its structural unit with signature and seal (if applicable);
g) Certificate of no criminal record for crimes against sexual freedom and inviolability and a certificate regarding deprivation of rights.
The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia on Higher Education, the university regulations, and the “Procedure for Recruitment of Scientific Personnel of the Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics,” with which the candidate will become familiar at the competition commission and on the university and institute websites.