საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო აცხადებს ღია კონკურსს შემდეგი სამეცნიერო თანამდებობის დასაკავებლად
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო აცხადებს ღია კონკურსს შემდეგი სამეცნიერო თანამდებობის დასაკავებლად:ოპტიკისა და სპექტროსკოპიის განყოფილება:
- მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი – 1,0 საშტატო ერთეული
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2025 წლის 28 აპრილიდან – 30 აპრილის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, ზურაბ ანჯაფარიძის პირველი შესახვევი №6 (ყოფილი სანდრო ეულის ქუჩა), ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტი, პირველი სართული, ოთახი №130, საკონტაქტო პირი, გიორგი მუმლაძე, ტელ.: 598 42 98 33.
კონკურსი ჩატარდება 2025 წლის 02 მაისს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2025 წლის 02 მაისს. საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2025 წლის 07 მაისის ჩათვლით.კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა და განცხადება, კონკურსის ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
ა) მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება.
ე) პირადობის მოწმობა (დედანი და ქსეროასლი);ვ) 2 ფოტოსურათი 3X4;ზ) სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის ჩადენისთვის ნასამართლობის შესახებ ცნობა და უფლების ჩამორთმევის შესახებ ცნობა.შენიშვნა: ცნობების წარმოდგენისგან თავისუფლდება პირი, ვისაც აღნიშნული ცნობები უკვე წარმოდგენილი აქვს უნივერსიტეტის ადამიანური კაპიტალის მართვის დეპარტამენტში.III. კონკურსის ჩატარების წესი
- კონკურსი ჩატარდება ,,უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და „ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე.

Dates 28/04/2025 - 30/04/2025
The Scientific Council of the Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics of the Georgian Technical University announces an open competition for the following scientific position: Department of Optics and Spectroscopy:
• Chief Scientific Researcher – 1.0 full-time position
Applications will be accepted from April 28, 2025, to April 30, 2025, from 10:00 to 17:00, at the address: Tbilisi, Zurab Anjafaridze First Lane №6 (former Sandro Euli Street), Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics, first floor, room №130, contact person: Giorgi Mumladze, Tel.: 598 42 98 33.
The competition will take place on May 2, 2025. The preliminary results of the competition will be published no later than May 2, 2025, in a visible location by the competition commission and on the institute’s website.
Applications/complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the competition commission until May 7, 2025. Additional information for participants (competitor’s form and application, competition time and place) will be published on the institute’s website.
The main conditions of the competition:
a) The position of Chief Scientific Researcher can be held by a person who has a doctoral or equivalent academic degree and at least 6 years of scientific-research experience.
The Chief Scientific Researcher is elected for a term of 5 years.
Applicants wishing to participate must personally (or through a representative) submit:
a) A properly completed and signed application and form (forms will be published on the institute’s website), as well as supporting documentation for the information provided therein: diploma, certificate, proof, decree, reference, etc. (original and copy);
b) Document certifying scientific/academic degree (original and copy);
c) Document(s) certifying scientific-research experience (stazh), certified by the relevant organization/institution stamp;
d) List of scientific and educational-methodical works, certified by the relevant organization/institution or its structural unit’s competent person with signature and stamp (if available);
e) Identity card (original and copy);
g) Certificate of no criminal record for crimes against sexual freedom and inviolability and certificate of deprivation of rights.
Note: Persons who have already submitted these certificates to the university’s Human Capital Management Department are exempt from submitting them.
• The competition is held in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education,” the university’s charter, and the “Rules for Hiring Scientific Personnel at the Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics,” which the applicant reviews at the competition commission, university, and institute websites.
• The competition commission will consider: the applicant’s qualifications and competence relative to the competition position, including relevant scientific-research, practical, and other activities, achievements, qualifications, experience, and merit; also, based on the commission’s decision, results of interviews conducted with the applicant(s).