სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტი აკადემიური თანამდებობის დასაკავებლად ღია კონკურსს აცხადებს
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი (შემდგომში უნივერსიტეტი) 2024/2025 სასწავლო წლიდან, 4 წლის ვადით, უნივერსიტეტის სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტზე, საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით ასოცირებული პროფესორის ერთ ვაკანტური თანამდებობის (0,5 საშტატო ერთეული) დასაკავებლად ღია კონკურსს აცხადებს.
1. კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის შესაბამისი ინფორმაცია (მათ შორის განცხადების და ანკეტის ფორმები) გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე: www.gtu.ge.
2. კონკურსში მონაწილეობის მსურველთა განცხადებების მიღება იწარმოებს 2024 წლის 26 აგვისტოდან 05 სექტემბრის ჩათვლით, 10.00-დან 17.00 საათამდე, საკონკურსო კომისიის სამდივნოში (კოსტავას ქ. №77, VI კორპუსი, IX სართული, ოთახი №901ა, ტ.: 557 346 734).
3. კონკურსი ჩატარდება 2024 წლის 10 სექტემბერს.
4. საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილება გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2024 წლის 11 სექტემბერს საკონკურსო კომისიის მიერ უნივერსიტეტის შესაბამის სასწავლო კორპუსში ყვეელასათვის თვალსაჩინო ადგილზე და უნივერსიტეტის ვებგვერდზე: www.gtu.ge;
5. კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2024 წლის 13 სექტემბრის ჩათვლით.
6. აკადემიურ საბჭოს მიერ დამტკიცებული კონკურსის საბოლოო შედეგები გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე https://gtu.ge/ არა უგვიანეს 2024 წლის 20 სექტემბერს.
7. კონკურსში გამარჯვებულ პირთან აფილირებისა და შრომითი ხელშეკრულებების გაფორმება მოხდება საბოლოო შედეგების გამოქვეყნების შემდეგ, 2024/2025 სასწავლო წლის დაწყებამდე.
1. კონკურსის პირობები: ასოცირებულ პროფესორად შეიძლება არჩეულ იქნეს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირი, რომელსაც აქვს სამეცნიერო-პედაგოგიური მუშაობის არანაკლებ 3 წლის გამოცდილება;
2. კონკურსში მონაწილეობის მსურველმა პირადად (ან წარმომადგენლის მეშვეობით) უნდა წარმოადგინოს:
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა, აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
შენიშვნა: ამ პუნქტის „ზ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული ცნობების წარმოდგენის ვალდებულება არ აქვს პირს, ვისაც უკვე წარმოდგენილი აქვს აღნიშნული ცნობები უნივერსიტეტის ადამიანური კაპიტალის მართვის დეპარტამენტში.
ა) მომავალი აკადემიური საქმიანობის კონცეპტუალური ხედვა ან/და საგანმანათლებლო პროგრამის განვითარების ხედვა. კონცეფციაში ინტეგრირებული უნდა იყოს შესაბამისი მიმართულების საგანმანათლებლო პროგრამის/სასწავლო კურსის განვითარების ხედვა და სამეცნიერო პროექტი/პროექტები გათვლილი მინიმუმ ოთხ წელზე, ნიმუშად წარმოდგენილ უნდა იქნეს ერთი ან ორი სილაბუსი;
ბ) ბოლო 5 წლის პერიოდში განხორციელებული სამეცნიერო საქმიანობის შედეგები, რომლებიც უნდა მოიცავდეს:• საერთაშორისო და რეგიონულ აკადემიურ და სამეცნიერო ღონისძიებებში მონაწილეობას (კონფერენციები, კოლოკვიუმები, ვორკშოპები, ვებინარები და სხვ.);• საერთაშორისო და რეგიონულ დონეზე განხორციელებული კვლევების შედეგად მომზადებულ პუბლიკაციებს (წიგნები, კრებულები, სტატიები და სხვ.)
გ) იმ შემთხვევაში, თუ კანდიდატს აქვს საერთაშორისო აკადემიური თანამშრომლობის გამოცდილება, სასურველია, წარმოადგინოს საერთაშორისოდ აღიარებული მინიმუმ ერთი მეცნიერის სარეკომენდაციო წერილი, რომლითაც დასტურდება ერთობლივი აკადემიური მუშაობის გამოცდილება და მომავალი აკადემიური სამეცნიერო/კვლევითი თანამშრომლობაასეთის არსებობის შემთხვევაში;
დ) ბოლო 5 წელიწადში მის მიერ გამოქვეყნებული სტატიებიდან ერთი-ერთი, რომელსაც თვითონ საუკეთესოდ მიიჩნევს.ინფორმაცია აკადემიური პერსონალის დატვირთვის და ანაზღაურების შესახებაკადემიური პერსონალის ვალდებულება შედგება სამი კომპონენტისგან:
1. სასწავლო-პედაგოგიური;
3. სამეცნიერო კვლევითი საქმიანობა. ასოცირებული პროფესორის (0,5 საშტატო ერთეული) ვალდებულებები(ანაზღაურება – თვეში 647.50 ლარი)
1. სასწავლო-პედაგოგიური (ლექცია, პრაქტიკული, სემინარი, ლაბორატორია, საკურსო სამუშაო, საკურსო პროექტი) კვირაში 07-08 საათი, 210-240 საათი წლიური აკადემიური დატვირთვა;
3.2. ყოველ ორ წელიწადში, საერთაშორისო, მაღალ რეიტინგულ რეფერირებად ჟურნალში/კრებულში სამეცნიერო სტატიის გამოქვეყნება;
3.4 ოთხი წლის განმავლობაში, გამოაქვეყნოს ერთი სახელმძღვანელო, სამეცნიერო წიგნი, მონოგრაფია ან კრებული;
ა) მაგისტრანტის ან/და დოქტორანტის ხელმძღვანელობა (როგორც წესი, ერთდროულად არაუმეტეს 2 მაგისტრანტი და 2 დოქტორანტი);
2. პირი, რომელიც მუშაობს სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში და სტუ-ში გაიმარჯვებს კონკურსში, შრომითი ხელშეკრულების გაფორმებამდე სტუ-თან უნდა გააფორმოს აფილირების ხელშეკრულება.
1. კონკურსი ჩატარდება „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და „აკადემიური პერსონალის სამსახურში მიღების წესის შესახებ” დებულების შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში და უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
2. საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: წარმოდგენილი კონფეფციის გათვალისწინებით, კონკურსანტის კვალიფიკაციისა და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული, სასწავლო-მეთოდური და პედაგოგიური საქმიანობა; სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე, კონკურსანტის მიერ ჩატარებული ლექციის ან/და საკონკურსო კომისიის მიერ კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები.

Open Competition for an Academic Position at the Faculty of Law and International Relations
The Georgian Technical University (hereinafter “the University”) announces an open competition for the position of Associate Professor (0.5 staff unit) in the field of International Relations at the Faculty of Law and International Relations, for a four-year term starting in the 2024/2025 academic year.
I. Application Submission and Competition Dates
Information for applicants, including application and questionnaire forms, will be published on the University website: www.gtu.ge
.
Submission of applications: From August 26 to September 5, 2024, between 10:00 and 17:00, at the Secretariat of the Competition Commission:
Address: 77 Kostava St., VI Building, 9th floor, Room 901a, Tel: +995 557 346 734.
Competition date: September 10, 2024.
The Competition Commission’s decision will be announced no later than September 11, 2024, at a prominent location in the relevant academic building and on the University website: www.gtu.ge
Complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the Competition Commission until September 13, 2024.
Final results approved by the Academic Council will be published on the University website: https://gtu.ge/
no later than September 20, 2024.
Affiliation and employment contracts with the selected candidate will be concluded after the final results are published and before the start of the 2024/2025 academic year.
Eligibility: Candidates for the Associate Professor position must hold a Doctoral degree or equivalent and have at least 3 years of academic-teaching experience.
a) Properly completed and signed application and questionnaire, with supporting documents such as diploma, certificate, attestation, license, reference, etc. (originals and copies).
b) Proof of academic/scientific degree (original and copy).
c) Documentation of academic-teaching experience, certified by the relevant organization/institution with an official stamp.
d) List of scientific and educational-methodological publications, certified by the competent authority of the relevant institution/organization or by the head of the University academic department (with department/faculty seal).
e) Identity document (original and photocopy).
f) Two photographs (3×4 cm).
g) Certificate of no criminal record for offenses against sexual freedom and inviolability, and certificate regarding deprivation of rights.
Note: Candidates who have already submitted the certificates mentioned in item “g” to the University’s Human Capital Management Department are exempt from resubmission.
In addition to the above, applicants must also submit:
a) Conceptual vision for future academic activities and/or a vision for the development of the educational program. The concept must include the vision for the development of the educational program/course in the relevant field and a scientific project(s) planned for at least four years. A sample of one or two syllabi should be provided.
b) Results of scientific work over the last five years, including:
Participation in international and regional academic/scientific events (conferences, colloquia, workshops, webinars, etc.);
Publications resulting from research at the international or regional level (books, collections, articles, etc.).
c) If the candidate has international academic collaboration experience, it is desirable to provide at least one internationally recognized recommendation letter confirming joint academic work and future collaboration.
d) One of the articles published in the last five years that the candidate considers their best work.
Academic workload and remuneration: The responsibilities of an Associate Professor (0.5 staff unit) include three components:
Teaching: 7–8 hours per week (lectures, practicals, seminars, labs, coursework/projects), with a total annual teaching load of 210–240 hours.
Consultancy and supervision of practical training as part of the educational program.
Scientific research activities:
Every two years, publish at least two articles in local peer-reviewed scientific journals/collections (at least one with student co-authorship);
Every two years, publish one article in an international high-ranking peer-reviewed journal/collection;
Every two years, participate in international scientific forums (conference, symposium, workshop, seminar, congress) as a presenter;
Within four years, publish one textbook, scientific book, monograph, or collection;
Within four years, participate in an international scientific research project.
Additional responsibilities of an Associate Professor include:
Supervision of Master’s and/or PhD students (usually no more than 2 Master’s and 2 PhD students simultaneously);
Improving and developing the relevant educational program;
Continuous development of relevant courses and curricula;
Preparation/provision of necessary educational literature for the courses/programs.
III. Participant Restrictions
Candidates prohibited by law from holding an academic position at a higher education institution will not be allowed to participate.
Candidates employed at another university who win the competition must sign an affiliation agreement with GTU before concluding the employment contract.
IV. Competition Procedure
The competition is conducted in accordance with:
The Law of Georgia “On Higher Education”;
The University Statute;
The Regulations on Recruitment of Academic Staff, available for review at the Competition Commission and on the University website.
The Competition Commission will evaluate:
The applicant’s qualifications and competence relative to the position, including scientific-research, practical, educational-methodological, and teaching activities;