• გამოთვლითი ტექნიკის ელემენტებისა და ნანომასალების განყოფილება, მეცნიერი თანამშრომელი – 1,0 საშტატო ერთეული
• ენერგოეფექტური ტექნოლოგიების ლაბორატორიაში, უფროსი მეცნიერი თანამშრომელი – 1,0 საშტატო ერთეული, მეცნიერი თანამშრომელი – 1,0 საშტატო ერთეული
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2026 წლის 19 მარტიდან – 23 მარტის ჩათვლით, 10:00-დან 17:00 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, ზურაბ ანჯაფარიძის პირველი შესახვევი №6 (ყოფილი სანდრო ეულის ქუჩა), ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტი, პირველი სართული, ოთახი №130, საკონტაქტო პირი, გიორგი მუმლაძე, ტელ.: 598 42 98 33.
საკონკურსო კომისიის მიერ მთავარი მეცნიერი, უფროსი მეცნიერისა და მეცნიერი თანამშრომლის ვაკანტურ თანამდებობაზე კონკურსი  ჩატარდება 2026 წლის 25 მარტს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2026 წლის 25 მარტისა, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
ბ) მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი.ყველა ჩამოთვლილ სამეცნიერო თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
• კონკურსი ჩატარდება ,,უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და „ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა სამეცნიერო საბჭოში/საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე.
• სამეცნიერო საბჭოს/საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: კონკურსანტის კვალიფიკაციის და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული და სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე (სამეცნიერო საბჭოს/საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით), კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები.

The Scientific Council of the Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics of the Georgian Technical University announces an open competition to fill the following scientific positions:
• Department of Computer Engineering Elements and Nanomaterials, Researcher – 1.0 staff unit
• Laboratory of Energy-Efficient Technologies, Senior Researcher – 1.0 staff unit, Researcher – 1.0 staff unit
Applications will be accepted from March 19 to March 23, 2026, from 10:00 to 17:00, at the following address: Tbilisi, 1st Lane of Zurab Anjaparidze No. 6 (formerly Sandro Euli Street), Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics, first floor, room No. 130. Contact person: Giorgi Mumladze, Tel.: 598 42 98 33.
The competition for the vacant positions of Chief Researcher, Senior Researcher, and Researcher will be held on March 25, 2026, by the Competition Commission. The preliminary results of the competition will be published no later than March 25, 2026, in a visible place designated by the Competition Commission and on the Institute’s website.
Statements/complaints regarding violations of the competition procedures will be accepted by the Scientific Council/Competition Commission until March 30, 2026.
Additional information for those wishing to participate in the competition (competitor’s questionnaire and application, time and place of the competition) will be published on the Institute’s website.
a) A person holding a doctoral or equivalent academic degree may occupy the position of Senior Researcher;
b) A person holding a master’s or equivalent academic degree may occupy the position of Researcher. A person elected to any of the listed scientific positions will be appointed for a term of 5 years.
c) A document (documents) confirming scientific-research experience (length of service), certified with the seal of the relevant organization/institution;
• The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education”, the University Charter, and the “Rules for the Employment of Scientific Personnel at the Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics”, which the contestant may review at the Scientific Council/Competition Commission, and on the University and Institute websites.
• The Scientific Council/Competition Commission will take into account: the compliance of the contestant’s qualifications and competence with the competition position, including scientific-research, practical, and other activities relevant to the profile of the competition position, achievements, qualifications, experience, and merits; as well as (by decision of the Scientific Council/Competition Commission) the results of the interview conducted with the contestant(s).