საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის საქართველოს სახელმწიფო ენების კულტურული დაცვისა და ტექნოლოგიური განვითარების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი აცხადებს ღია კონკურსს შემდეგი სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად:
- მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი – 10 საშტატო ერთეული (0,5 საშტატო ერთეულზე)
- უფროსი მეცნიერი თანამშრომელი – 1 საშტატო ერთეული (0,5 საშტატო ერთეულზე)
- მეცნიერი თანამშრომელი – 2 საშტატო ერთეული (0,5 საშტატო ერთეულზე)
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2025 წლის 27 ოქტომბრიდან – 29 ოქტომბრის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, მერაბ კოსტავას ქ.№77, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული კორპუსი, მე-3 სართული, ოთახი №338, პასუხისმგებელი პირი: თამარ გედევანიშვილი ტელ: 557 92 25 15.კონკურსი ჩატარდება 2025 წლის 31 ოქტომბერს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2025 წლის 31 ოქტომბრისა, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე, ინსტიტუტისა და უნივერსიტეტის ვებგვერდებზე.კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2025 წლის 05 ნოემბრის ჩათვლით.კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა, განცხადება, გასაუბრების ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება ინსტიტუტისა და უნივერსიტეტის ვებგვერდებზე.II. საკონკურსო პირობებიკონკურსის ძირითადი პირობები:ა) მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება, განსაკუთრებული სამეცნიერო მიღწევები და რომელიც აკმაყოფილებს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების წესდებით განსაზღვრულ პირობებს.ბ) უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი.გ) მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი. დამატებითი პირობა:
- საკონკურსო მოთხოვნების დამატებითი პირობაა აფხაზური ენის ცოდნა:
- მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის 1 (ერთი) ვაკანტურ თანამდებობაზე;
- უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის ვაკანტურ თანამდებობაზე;
- მეცნიერი თანამშრომლის 1 (ერთი) ვაკანტურ თანამდებობაზე.
მეცნიერის (მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის, უფროსი მეცნიერ თანამშრომლის, მეცნიერი თანამშრომლის) თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.კონკურსში მონაწილეობის მსურველმა პირადად (ან წარმომადგენლის მეშვეობით) უნდა წარმოადგინოს:ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება ინსტიტუტისა და უნივერსიტეტის ვებგვერდებზე), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);ბ) სამეცნიერო/აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტი (დედანი და ასლი);გ) სამეცნიერო-კვლევითი გამოცდილების (სტაჟის) დამადასტურებელი საბუთი (საბუთები) დამოწმებული შესაბამისი ორგანიზაციის/დაწესებულების ბეჭდით; დ) სამეცნიერო და სასწავლო-მეთოდური ნაშრომების ნუსხა, დამოწმებული შესაბამისი დაწესებულების/ორგანიზაციის ან მისი სტრუქტურული ერთეულის კომპეტენტური პირის ხელმოწერითა და ბეჭდით (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);ე) პირადობის მოწმობა (დედანი და ქსეროასლი);ვ) 2 ფოტოსურათი 3X4;ზ) სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის ჩადენისთვის ნასამართლობის შესახებ ცნობა და უფლების ჩამორთმევის შესახებ ცნობა.შენიშვნა: ცნობების წარმოდგენისგან თავისუფლდება პირი, ვისაც აღნიშნული ცნობები უკვე წარმოდგენილი აქვს უნივერსიტეტის ადამიანური რესურსების მართვისა და საქმისწარმოების სამსახურში.III. კონკურსის ჩატარების წესი
- კონკურსი ჩატარდება ,,უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და ,,საქართველოს სახელმწიფო ენების კულტურული დაცვისა და ტექნოლოგიური განვითარების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;

Dates 27/10/2025 - 29/10/2025
The Scientific-Research Institute for the Cultural Protection and Technological Development of the State Languages of the Georgian Technical University announces an open competition for the following scientific positions:
• Chief Research Fellow – 10 staff units (0.5 staff unit each)
• Senior Research Fellow – 1 staff unit (0.5 staff unit)
• Research Fellow – 2 staff units (0.5 staff unit each)
Applications will be accepted from October 27 to October 29, 2025, from 10:00 to 17:00, at the address: Tbilisi, 77 Merab Kostava St., Administrative Building of the Georgian Technical University, 3rd floor, room №338, responsible person: Tamar Gedevanishvili, Tel: 557 92 25 15. The competition will be held on October 31, 2025. The preliminary results of the competition will be published no later than October 31, 2025, by the Competition Commission in a prominent place and on the institute and university websites. Statements/complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the Competition Commission until November 5, 2025. Additional information for applicants (application form, questionnaire, time and place of the interview) will be published on the institute and university websites.
a) The position of Chief Research Fellow may be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree, at least 6 years of scientific-research experience, outstanding scientific achievements, and who meets the conditions defined by the regulations of higher education institutions.
b) The position of Senior Research Fellow may be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree.
c) The position of Research Fellow may be held by a person with a Master’s or equivalent academic degree.
**Additional requirement:** Knowledge of the Abkhaz language is required for:
• 1 vacant position of Chief Research Fellow;
• 1 vacant position of Senior Research Fellow;
• 1 vacant position of Research Fellow.
The term for the positions of Chief Research Fellow, Senior Research Fellow, and Research Fellow is 5 years.
a) Properly completed and signed application form and questionnaire (forms published on the institute and university websites), along with supporting documentation: diploma, certificate, attestation, certificate, notice, etc. (original and copy);
• The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education,” university regulations, and the “Regulations on the Admission of Scientific Staff to the Scientific-Research Institute for the Cultural Protection and Technological Development of the State Languages,” which the applicant will familiarize with at the Competition Commission, and on the university and institute websites;
• The Competition Commission will consider: the applicant’s qualifications and competencies corresponding to the competitive position, including scientific-research, practical and other activities, achievements, qualifications, experience, and merits relevant to the position; also, if decided by the Commission, the results of the interview conducted with the applicant(s);