საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის საქართველოს სახელმწიფო ენების კულტურული დაცვისა და ტექნოლოგიური განვითარების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი აცხადებს ღია კონკურსს  შემდეგი თანამდებობების დასაკავებლად:
• ინსტიტუტის დირექტორი
• ქართული და  აფხაზური ენობრივი რესურსებისა და ტექნოლოგიების ლაბორატორიის ხელმძღვანელი – 0,5 საშტატო ერთეული
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2025 წლის 15 დეკემბრიდან – 17 დეკემბრის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, მერაბ კოსტავას ქ.№77, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული კორპუსი, მე-3 სართული, ოთახი №338, პასუხისმგებელი პირი: დავით გეგია, ტელ: 577 558 829.კონკურსი ჩატარდება 2025 წლის 19 დეკემბერს.
კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2025 წლის 19 დეკემბერს, სამეცნიერო საბჭოს მიერ თვალსაჩინო ადგილზე, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები სამეცნიერო საბჭოში მიიღება 2025 წლის 24 დეკემბრის ჩათვლით.
სახელმწიფო ენების კულტურული დაცვისა და ტექნოლოგიური განვითარების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო დირექტორის თანამდებობაზე არჩეულ კანდიდატს დასამტკიცებლად წარუდგენს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის აკადემიურ საბჭოს არაუგვიანეს 2025 წლის 29 დეკემბრისა.
უნივერსიტეტის წესდების თანახმად, აკადემიური საბჭო ხმათა კვალიფიციური უმრავლესობით 2/3-ით, ფარული კენჭისყრით, ინდივიდუალურად წყვეტს 65 წლისა და მეტი ასაკის მქონე პირის მიერ ადმინისტრაციული თანამდებობის დაკავების საკითხს (შენიშვნა: ეხება დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის დირექტორის თანამდებობას). აღნიშნული ასაკის მქონე პირმა ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭოში დამატებით უნდა წარადგინოს აკადემიური საბჭოს თანხმობა. ამ მიზნით მან განცხადება უნდა შეიტანოს უნივერსიტეტის ადამიანური რესურსების მართვისა და საქმისწარმოების სამსახურში 2025 წლის 28 ნოემბრის ჩათვლით. პირის დასწრება აკადემიურ საბჭოში მისი საკითხის განხილვისას სავალდებულოა, წინააღმდეგ შემთხვევაში აღნიშნული საკითხი არ განიხილება.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (განცხადების ფორმა, გასაუბრების ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
ა) დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის დირექტორის თანამდებობა შეიძლება დაიკავოს პირმა, რომელიც აკმაყოფილებს ამ დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის მთავარი მეცნიერი თანამშრომლისთვის დადგენილ მოთხოვნებს. სასურველია კონკურსანტს ჰქონდეს კვლევითი გამოცდილება ენობრივი რესურსებისა და ტექნოლოგიების, ქართული და აფხაზური ენობრივი რესურსებისა და ტექნოლოგიების შემუშავების მიმართულებით, ლოგიკის, ენისა და ხელოვნური ინტელექტის, მათ შორის ქართული ენისა და აზროვნების იზომორფული მათემატიკური თეორიის იგივე ქართული ენის ლოგიკური გრამატიკის შემუშავების მიმართულებით. თუ პირს არ უკავია დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობა, დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის დირექტორის თანამდებობის დაკავების შემთხვევაში იგი ითვლება აგრეთვე მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობაზე არჩეულად.
ბ) დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის სამეცნიერო სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელის (ლაბორატორიის ხელმძღვანელი) თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელიც აკმაყოფილებს ამ დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის მთავარი მეცნიერი თანამშრომლისთვის ან უფროსი მეცნიერი თანამშრომლისთვის დადგენილ მოთხოვნებს. სასურველია კონკურსანტს ჰქონდეს კვლევითი გამოცდილება ენობრივი რესურსებისა და ტექნოლოგიების, ქართული და აფხაზური ენობრივი რესურსებისა და ტექნოლოგიების შემუშავების მიმართულებით. თუ პირს არ უკავია დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის ან უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობა, ინსტიტუტის სამეცნიერო სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე არჩევის შემთხვევაში იგი ითვლება აგრეთვე სათანადო სამეცნიერო თანამდებობაზე არჩეულად.
გ) მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება.
დ) უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი.
დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის დირექტორისა და დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის სამეცნიერო სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 (ხუთი) წლის ვადით.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება (ფორმა გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე)
ე) სამოქმედო გეგმა (უნდა წარმოადგინოს მხოლოდ დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულის დირექტორის თანამდებობის დასაკავებლად მონაწილე კონკურსანტმა);
• კონკურსი ჩატარდება ,,უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და ,,სახელმწიფო ენების კულტურული დაცვისა და ტექნოლოგიური განვითარების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის დებულების“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა სამეცნიერო საბჭოში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებგვერდებზე.
• სამეცნიერო საბჭოს მიერ გათვალისწინებული იქნება: კონკურსანტის კვალიფიკაციის და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული და სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე (სამეცნიერო საბჭოს გადაწყვეტილებით) კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები.

The Scientific-Research Institute for the Cultural Protection and Technological Development of the State Languages of the Georgian Technical University announces an open competition for the following positions:
• Director of the Institute
• Head of the Georgian and Abkhaz Linguistic Resources and Technologies Laboratory – 0.5 staff unit
Applications will be accepted from December 15 to December 17, 2025, from 10:00 to 17:00, at the address: Tbilisi, 77 Merab Kostava St., Administrative Building of the Georgian Technical University, 3rd floor, room №338, responsible person: David Gegia, Tel: 577 558 829. The competition will be held on December 19, 2025.
The preliminary results of the competition will be published no later than December 19, 2025, in a prominent place by the Scientific Council, on the university and institute’s website.
Statements/complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the Scientific Council until December 24, 2025.
The Scientific Council of the Scientific-Research Institute for the Cultural Protection and Technological Development of State Languages will submit the candidate elected for the director position to the Academic Council of the Georgian Technical University for approval no later than December 29, 2025.
According to the university regulations, the Academic Council, by a qualified majority of 2/3 of votes, through secret ballot, individually decides on the appointment of persons aged 65 and older to administrative positions (note: applies to the position of director of an independent scientific-research unit). A person of this age must additionally present the consent of the Academic Council to the Scientific Council of the institute. For this purpose, an application must be submitted to the university’s Human Resources Management and Administrative Services by November 28, 2025. Attendance of the person in the Academic Council during the consideration of their case is mandatory; otherwise, the issue will not be considered.
Additional information for applicants (application form, time and place of the interview) will be published on the institute’s website.
a) The position of director of an independent scientific-research unit may be held by a person who meets the requirements set for the chief scientific employee of this independent scientific-research unit. It is desirable for the applicant to have research experience in the development of linguistic resources and technologies, in Georgian and Abkhaz linguistic resources and technologies, logic, language and artificial intelligence, including the development of the isomorphic mathematical theory of Georgian language and thought, i.e., the logical grammar of the Georgian language. If the person does not hold the position of chief scientific employee of the independent scientific-research unit, upon appointment as director of the independent scientific-research unit, they are also considered elected to the position of chief scientific employee.
The position of institute director may be held consecutively by the same person only twice.
b) The position of head of a scientific structural unit (laboratory head) of an independent scientific-research unit may be held by a person who meets the requirements set for the chief scientific employee or senior scientific employee of this independent scientific-research unit. It is desirable for the applicant to have research experience in the development of linguistic resources and technologies, in Georgian and Abkhaz linguistic resources and technologies. If the person does not hold the position of chief or senior scientific employee of the independent scientific-research unit, upon election to the position of head of the institute’s scientific structural unit, they are also considered elected to the corresponding scientific position.
c) The position of chief scientific employee may be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree, with at least 6 years of research experience.
d) The position of senior scientific employee may be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree.
The director of an independent scientific-research unit and the head of a scientific structural unit of an independent scientific-research unit are elected for a term of 5 (five) years.
a) A properly completed and signed application form (form published on the institute’s website)
b) A document confirming a doctoral or equivalent academic degree (original and copy);
d) A list of scientific and teaching-methodological works, certified by the competent person of the relevant institution/organization or its structural unit, with signature and stamp;
e) An action plan (to be submitted only by applicants for the position of director of an independent scientific-research unit);
f) Identity card (original and photocopy);
g) 2 photographs 3X4;
h) Certificate of no criminal record for crimes against sexual freedom and inviolability and certificate regarding deprivation of rights.
• The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education,” university regulations, and the “Statute of the Scientific-Research Institute for the Cultural Protection and Technological Development of State Languages,” which the applicant will familiarize with at the Scientific Council, and on the university and institute websites.
• The Scientific Council will consider: the applicant’s qualifications and competencies corresponding to the competitive position, including scientific-research, practical and other activities, achievements, qualifications, experience, and merits relevant to the position; also, if decided by the Scientific Council, the results of the interview conducted with the applicant(s).