უნივერსიტეტის ქიმიური ტექნოლოგიისა და მეტალურგიის ფაკულტეტის საბჭოს განცხადება
განცხადება ფაკულტეტის ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე არჩევნების დანიშვნის შესახებ
„უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის 25-ე მუხლის, „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის წესდების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2013 წლის 9 სექტემბრის №133/ნ ბრძანებით დამტკიცებული უნივერსიტეტის წესდების 22-ე მუხლის, „საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ფაკულტეტის მართვის ორგანოების (მმართველი სუბიექტების) არჩევნების ჩატარების შესახებ“ დებულების მე-2 მუხლის მე-10 და მე-11 პუნქტების, 27-ე და 28-ე მუხლების შესაბამისად, უნივერსიტეტის ქიმიური ტექნოლოგიისა და მეტალურგიის ფაკულტეტის საბჭოს 2023 წლის 10 ნოემბერს სხდომაზე (სხდომის ოქმი #4) მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე,
1. ქიმიური ტექნოლოგიისა და მეტალურგიის ფაკულტეტის ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურის ხელმძღვანელის თანამდებობის დასაკავებლად დაინიშნოს არჩევნები 2023 წლის 4 დეკემბერს.
ა) არის ფაკულტეტის პროფესორი, ასოცირებული პროფესორი;
· ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაციის მიერ შემუშავებული ხარისხის უზრუნველყოფის სტანდარტების და სახელმძღვანელო პრინციპების ცოდნა ევროპის უმაღლესი განათლების სივრცეში.
· ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology)-ის აკრედიტაციის სტანდარტებისა და პროცედურების ცოდნა;
· სახელმწიფო ენის ცოდნა (სასურველია უცხო ენის ცოდნა);
· განათლების სფეროში ხარისხის მართვის პრინციპების ცოდნა;
· კომპიუტერული პროგრამების – MS Office-ის ცოდნა;
· კომუნიკაბელურობა, გუნდური მუშაობის უნარი;
· შემდეგი სამართლებრივი აქტების ცოდნა:
ü საქართველოს კანონი „უმაღლესი განათლების შესახებ“;
ü საქართველოს კანონი „განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ“;
ü საქართველოს კანონი „პროფესიული განათლების შესახებ“.
ü „საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებასა და სან-დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის თანამშრომლობით განსახორციელებელი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების დასრულებისას სტუდენტებისათვის კვალიფიკაციის მინიჭების, კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტების გაცემისა და აღიარების საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილისაგან განსხვავებული წესის და პირობების განსაზღვრის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2015 წლის 30 იანვრის №18 დადგენილება;
ü „საგანმანათლებლო დაწესებულებების საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის დებულებისა და საფასურის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2011 წლის 4 მაისის №65/ნ ბრძანება;
ü „საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის დებულებისა და საფასურის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2010 წლის 1 ოქტომბრის №99/ნ ბრძანება;
ü „უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების კრედიტებით გაანგარიშების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2007 წლის 04 იანვრის №3 ბრძანება;
ü „ეროვნული კვალიფიკაციების ჩარჩოსა და სწავლის სფეროების კლასიფიკატორის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის 2019 წლის 10 აპრილის №69/ნ ბრძანება;
ü „პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების კრედიტებით გაანგარიშების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2010 წლის 10 დეკემბრის №121/ნ ბრძანება;
ü პროფესიული განათლების სფეროში კრედიტების სისტემის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის 2020 წლის 28 დეკემბრის №120/ნ ბრძანება;
ü საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ხარისხის უზრუნველყოფის შიდა მექანიზმები;
ü საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში სასწავლო პროცესის მართვის ინსტრუქცია;
ü საქართველოსტექნიკურ უნივერსიტეტში საგანმანათლებლო პროგრამის დაგეგმვის, შემუშავების, შეფასების და განვითარების წესი;
ü სასწავლო კურსის პროგრამის (სილაბუსის) განხილვისა და დამტკიცების წესი; სასწავლო კურსის (საგნის) კოდის მინიჭების წესი;
ü საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტის მაგისტრატურის დებულება; საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტის დოქტორანტურის დებულება; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის საუნივერსიტეტო სადისერტაციო საბჭოს დებულება;
ü სხვა შიდა საუნივერსიტეტო დოკუმენტები.
4. კანდიდატებმა განცხადება და თანდართული დოკუმენტები უნდა 2023 წლის 20 ნოემბრიდან 27 ნოემბრის ჩათვლით ფაკულტეტის საარჩევნო კომისიაში – თბილისი, კოსტავას, 69, სტუ-ს II კორპუსი, მე-3 სართული, კომპიუტერულ ცენტრში განცხადებები მიიღება 10 საათიდან 17 საათამდე, შაბათ-კვირის და უქმე დღეების გარდა.
6. კანდიდატთა მიერ სამოქმედო გეგმის საჯაროდ წარდგენა ფაკულტეტის საბჭოში დაინიშნოს 2023 წლის 01 დეკემბერს.
7. აკადემიური საბჭო ხმათა კვალიფიციური უმრავლესობით (2/3-ით), ფარული კენჭისყრით, ინდივიდუალურად წყვეტს 65 წლისა და მეტი ასაკის მქონე პირის მიერ ადმინისტრაციული თანამდებობის დასაკავებლად კონკურსში მონაწილეობის საკითხს. აღნიშნული ასაკის მქონე პირმა ფაკულტეტის საარჩევნო კომისიაში დამატებით უნდა წარადგინოს აკადემიური საბჭოს თანხმობა. ამ მიზნით მან განცხადება უნდა შეიტანოს უნივერსიტეტის საქმისწარმოების დეპარტამენტში 2023 წლის 15 ნოემბრამდე.. პირის დასწრება აკადემიურ საბჭოში მისი საკითხის განხილვისას სავალდებულოა, წინააღმდეგ შემთხვევაში აღნიშნული საკითხი არ განიხილება.

ვადა 20/11/2023 - 27/11/2023
Announcement on the Appointment of Elections for the Position of Head of the Faculty Quality Assurance Service
According to Article 25 of the Law of Georgia “On Higher Education”, Article 22 of the Charter of the Georgian Technical University approved by Order №133/n of the Minister of Education and Science of Georgia dated September 9, 2013, and in accordance with Articles 2 (paragraphs 10 and 11), 27, and 28 of the Regulation on the Conduct of Elections of the Governing Bodies (Management Entities) of the Georgian Technical University and its Faculties, based on the decision of the Faculty Council of Chemical Technology and Metallurgy at the meeting held on November 10, 2023 (Meeting Minutes #4):
1. Elections for the position of Head of the Quality Assurance Service of the Faculty of Chemical Technology and Metallurgy shall be appointed for December 4, 2023.
2. The Head of the Faculty Quality Assurance Service shall be elected by the Faculty Council for a term of 4 years.
a) Is a professor or associate professor of the faculty;
c) The candidate is required to have knowledge of:
· Quality assurance standards and guidelines developed by the European Association for Quality Assurance in the European Higher Education Area.
· ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) accreditation standards and procedures.
· State language proficiency (knowledge of a foreign language is desirable).
· Principles of quality management in the field of education.
· Knowledge of computer programs – MS Office.
· Communication and teamwork skills.
· Knowledge of the following legal acts:
ü Law of Georgia “On Higher Education”;
ü Law of Georgia “On Development of Education Quality”;
ü Law of Georgia “On Vocational Education”;
ü Resolution of the Government of Georgia №18 of January 30, 2015 on the definition of different rules and conditions for awarding qualifications and issuing recognition documents to students completing joint higher education programs between Georgian higher education institutions and San Diego State University;
ü Order №65/n of the Minister of Education and Science of Georgia dated May 4, 2011 on approval of the Regulation on Accreditation of Educational Programs and Fees;
ü Order №99/n of the Minister of Education and Science of Georgia dated October 1, 2010 on approval of the Regulation on Authorization of Educational Institutions and Fees;
ü Order №3 of the Minister of Education and Science of Georgia dated January 4, 2007 on approval of the Rules for Credit Calculation of Higher Education Programs;
ü Order №69/n of the Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia dated April 10, 2019 on approval of the National Qualifications Framework and the Classifier of Learning Fields;
ü Order №121/n of the Minister of Education and Science of Georgia dated December 10, 2010 on approval of the Rules for Credit Calculation of Vocational Education Programs;
ü Order №120/n of the Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia dated December 28, 2020 on the approval of the credit system in vocational education.
ü Internal quality assurance mechanisms at Georgian Technical University;
ü Instruction for managing the educational process at Georgian Technical University;
ü Rules for planning, developing, evaluating, and improving educational programs at Georgian Technical University;
ü Rules for reviewing and approving course syllabi, and assigning course (subject) codes;
ü Regulations on the Master’s program of Georgian Technical University; Regulations on the Doctoral program; Regulations on the University Dissertation Council;
ü Other internal university documents.
4. Candidates must submit applications and attached documents to the Faculty Election Commission from November 20 to November 27, 2023 – Tbilisi, Kostava St. 69, GTU II Building, 3rd Floor, Computer Center, between 10:00 and 17:00, excluding weekends and holidays.
a) A copy of an identity document (ID card or passport);
b) A certificate confirming the academic position held at the relevant faculty of the Technical University;
c) Information on education, work experience, and academic degree;
e) Documents confirming compliance with the required criteria for candidates.
6. Public presentation of candidates’ action plans at the Faculty Council shall be scheduled for December 1, 2023.
7. The Academic Council shall decide individually, by a qualified majority (2/3) and secret ballot, on the participation of persons aged 65 or older in the competition for administrative positions. Such persons must additionally submit the consent of the Academic Council to the Faculty Election Commission. For this purpose, the application must be submitted to the University Affairs Department by November 15, 2023. The presence of the person at the Academic Council during the consideration of their case is mandatory; otherwise, the matter will not be considered.