უნივერსიტეტის სამშენებლო ფაკულტეტის საბჭოს განცხადება ფაკულტეტის დეკანის თანამდებობაზე არჩევნების დანიშვნის შესახებ
„უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის 29-ე მუხლის, „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის წესდების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2013 წლის 9 სექტემბრის №133/ნ ბრძანებით დამტკიცებული უნივერსიტეტის წესდების 21-ე მუხლის, „საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ფაკულტეტის მართვის ორგანოების (მმართველი სუბიექტების) არჩევნების ჩატარების შესახებ“ დებულების მე-2 მუხლის მე-9 პუნქტის, 24-ე, 25-ე და 26-ე მუხლების შესაბამისად, უნივერსიტეტის სამშენებლო ფაკულტეტის საბჭოს 2024 წლის 03 დეკემბრის სხდომაზე (სხდომის ოქმი №7) მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე:
1. სამშენებლო ფაკულტეტის დეკანის თანამდებობის დასაკავებლად დაინიშნოს არჩევნები 2025 წლის 03 თებერვალს.
4. კანდიდატებმა განცხადება და თანდართული დოკუმენტები უნდა შეიტანონ 2025 წლის 13 იანვრიდან 27 იანვრის ჩათვლით ფაკულტეტის საარჩევნო კომისიაში – თბილისი, კოსტავას 68, მე-4 სართული, ოთახი №421ю განცხადებები მიიღება 10:00 საათიდან 17:00 საათამდე, შაბათ-კვირის და უქმე დღეების გარდა.
5. განცხადებას თან უნდა დაერთოს:ა) პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (პ/მოწმობის, პასპორტის) ასლი;ბ) ცნობა ტექნიკური უნივერსიტეტის სამშენებლო ფაკულტეტზე დაკავებული აკადემიური თანამდებობის შესახებ.გ) სამოქმედო გეგმა.
6. კანდიდატთა მიერ სამოქმედო პროგრამის საჯაროდ წარდგენა სამშენებლო ფაკულტეტის საბჭოში დაინიშნოს 2025 წლის 29 იანვარს.

ვადა 13/01/2025 - 27/01/2025
Announcement of the Faculty Council of the University of Civil Engineering Regarding the Appointment of Elections for the Dean’s Position
Based on:
Article 29 of the Law of Georgia “On Higher Education”;
Article 21 of the Statute of the Georgian Technical University, approved by Order №133/n of the Minister of Education and Science of Georgia on September 9, 2013;
Article 2, paragraph 9, and Articles 24, 25, and 26 of the Regulations “On the Conduct of Elections of the Management Bodies of Georgian Technical University and Its Faculties”;
and by the decision of the Faculty Council of the Civil Engineering Faculty at its session on December 3, 2024 (Minutes №7), it has been decided:
1. Election Date
The elections for the position of Dean of the Civil Engineering Faculty are scheduled for February 3, 2025.
2. Term of Office
The Dean is elected by the Faculty Council for a four-year term. The same person may serve as Dean consecutively no more than twice.
3. Eligibility
The Dean’s position may be held by a person who is a Professor or Associate Professor at the Faculty.
4. Application Submission
Candidates must submit their applications and supporting documents to the Faculty Election Commission from January 13 to January 27, 2025, at:
Address: 68 Kostava St., 4th Floor, Room №421, Tbilisi
Office hours: 10:00–17:00, excluding Saturdays, Sundays, and public holidays.
5. Required Documents
Applications must include:
a) Copy of identity document (ID card or passport)
b) Certificate of the applicant’s current academic position at the Faculty of Civil Engineering, Georgian Technical University
c) Action plan
6. Presentation of Action Plan
Candidates will publicly present their action plans to the Faculty Council on January 29, 2025.
7. Special Rules for Senior Candidates
The Academic Council will individually decide, by qualified majority (2/3) and secret ballot, on the eligibility of candidates aged 65 and older for administrative positions. Candidates in this age group must additionally submit the Academic Council’s consent to the Faculty Election Commission. Interested candidates must submit this request by December 28, 2024, through the University Office of Records (Address: 77 Kostava St., Administrative Building, 2nd Floor).
Note: Attendance at the Academic Council meeting is mandatory for consideration; otherwise, the matter will not be discussed.
8. Election Procedure
The elections will be conducted in accordance with the University-wide Regulations on the Conduct of Elections of the Management Bodies of Georgian Technical University and Its Faculties.