სასტიპენდიო პროგრამა მეცნიერი ქალებისთვის
საფრანგეთის საელჩო და საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტი საქართველოს მოქალაქე მეცნიერ ქალებს სთავაზობენ მონაწილეობას კვლევით სასტიპენდიო პროგრამაში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით.
კონკურსში მონაწილეს მოპოვებული უნდა ჰქონდეს დოქტორის ხარისხი ან იყოს სადოქტორო პროგრამის სტუდენტი. კვლევის თემა უნდა ეხებოდეს ჯანდაცვას, გარემოს დაცვას ან სოფლის მეურნეობას:
– ჯანდაცვა (მედიცინა, ბიოლოგია, გენეტიკა, ფარმაკოლოგია, ფსიქიატრია, ფსიქოლოგია, საზოგადოებრივი ჯანდაცვა, გარემო და ჯანდაცვა, და ა.შ.
– გარემო (ენერგეტიკა, ბიომრავალფეროვნება, ეკოლოგია, მდგრადი განვითარება, სატყეო საქმე, წყლის მართვა და ა.შ.)
– სოფლის მეურნეობა (აგრონომია, სასოფლო-სამეურნეო ტექნოლოგია, აგროსასურსათო, მევენახეობა და ა.შ.)
სამეცნიერო მობილობის პროგრამაში გამარჯვებულ კანდიდატებს საშუალება ექნებათ, ერთი თვე გაატარონ საფრანგეთში – კვლევით ლაბორატორიაში და ისარგებლონ უნიკალური სამეცნიერო გამოცდილებით.
საფრანგეთის საელჩო საქართველოში უზრუნველყოფს როგორც მგზავრობის, ისე საფრანგეთში ცხოვრების ხარჯებს.
მობილობა უნდა განხორციელდეს 2024 წლის მაისიდან დეკემბრამდე (შენიშვნა: გამონაკლისია 2024 წლის 15 ივნისიდან 30 სექტემბრამდე პერიოდი, რა დროსაც მობილობა ვერ შედგება).

The Embassy of France and the French Institute in Georgia invite Georgian women researchers to apply for a research scholarship programme in the fields of environmental protection and agriculture.
Applicants must hold a PhD degree or be enrolled in a doctoral programme. The research topic must relate to health, environment, or agriculture, specifically:
• Health (medicine, biology, genetics, pharmacology, psychiatry, psychology, public health, environment and health, etc.);
• Environment (energy, biodiversity, ecology, sustainable development, forestry, water management, etc.);
• Agriculture (agronomy, agricultural technologies, agri-food, viticulture, etc.).
Successful candidates will have the opportunity to spend one month in France in a research laboratory and gain unique scientific experience within the scientific mobility programme.
The Embassy of France in Georgia will cover both travel expenses and living costs in France.
The mobility period must take place between May and December 2024 (note: mobility cannot take place between 15 June and 30 September 2024).