ვადა 02/10/2025 - 06/10/2025
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის არჩილ ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო აცხადებს ღია კონკურსს  შემდეგი სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად:ინფორმაციის გარდაქმნის პრობლემების განყოფილება:
• მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი – 0,5 საშტატო ერთეული;
• მეცნიერი თანამშრომელი – 0,5 საშტატო ერთეული.
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2025 წლის 02 ოქტომბრიდან – 06 ოქტომბრის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, მინდელის ქ.N10, არჩილ ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტი, მე-4 სართული, ოთახი N1, პასუხისმგებელი პირი ნინო ჯავაშვილი, ტელ: 032 231 98 74.კონკურსი ჩატარდება 2025 წლის 08 ოქტომბერს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2025 წლის 08 ოქტომბრისა, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე.კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2025 წლის 13 ოქტომბრის ჩათვლით.კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა, განცხადება, გასაუბრების ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე.II. საკონკურსო პირობებიკონკურსის ძირითადი პირობები:ა) მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება. მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი უნდა ერკვეოდეს სამეცნიერო კვლევების განვითარების პრობლემებსა და მიმართულებებში; ადგილობრივ და უცხოურ მიღწევებში მეცნიერებათა შესაბამის დარგებში; სამეცნიერო კვლევა-ძიებათა ორგანიზებასა და ჩატარების თანამედროვე მეთოდებსა და საშუალებებში. ბოლო 10 წლის განმავლობაში გამოქვეყნებული უნდა ჰქონდეს არანაკლებ 10 სამეცნიერო ნაშრომი (მონოგრაფია ან/და სტატია სამეცნიერო ჟურნალსა ან/და ადგილობრივ და საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შრომებში), რომელთაგან 3 მაინც: იმ განყოფილების სამეცნიერო მიმართულებითაა, რომელშიც კონკურსანტი აპირებს განცხადების შეტანას; საერთაშორისო მასშტაბით რეცენზირებად და რეფერირებად გამოცემებსა ან/და საერთაშორისო კონფერენციის შრომებში.ბ) მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი. მეცნიერი თანამშრომელი უნდა ერკვეოდეს მისი მონაწილეობით მიმდინარე კვლევა-ძიებების მიზნებსა და ამოცანებში; საქართველოსა და უცხოეთში ანალოგიური შინაარსის სამეცნიერო კვლევებში; მიღებული ინფორმაციის დამუშავების, განზოგადებისა და კვლევების ორგანიზების თანამედროვე მეთოდებში. გამოქვეყნებული უნდა ჰქონდეს ერთი სამეცნიერო ნაშრომი მაინც.მეცნიერის (მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის, მეცნიერი თანამშრომლის) თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.კონკურსში მონაწილეობის მსურველმა პირადად (ან წარმომადგენლის მეშვეობით) უნდა წარმოადგინოს:ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);ბ) სამეცნიერო/აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტი (დედანი და ასლი);გ) სამეცნიერო-კვლევითი გამოცდილების (სტაჟის) დამადასტურებელი საბუთი (საბუთები) დამოწმებული შესაბამისი ორგანიზაციის/დაწესებულების ბეჭდით; დ) სამეცნიერო და სასწავლო-მეთოდური ნაშრომების ნუსხა, დამოწმებული შესაბამისი დაწესებულების/ორგანიზაციის ან მისი სტრუქტურული ერთეულის კომპეტენტური პირის ხელმოწერითა და ბეჭდით (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);ე) პირადობის მოწმობა (დედანი და ქსეროასლი);ვ) 2 ფოტოსურათი 3X4;ზ) სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის ჩადენისთვის ნასამართლობის შესახებ ცნობა და უფლების ჩამორთმევის შესახებ ცნობა.შენიშვნა: ცნობების წარმოდგენისგან თავისუფლდება პირი, ვისაც აღნიშნული ცნობები უკვე წარმოდგენილი აქვს უნივერსიტეტის ადამიანური რესურსების მართვისა და საქმისწარმოების სამსახური.III. კონკურსის ჩატარების წესი
• კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და არჩილ ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;

ვადა 02/10/2025 - 06/10/2025
The Scientific Council of the Archil Eliashvili Institute of Control Systems at the Georgian Technical University announces an open competition to fill the following scientific positions:
Department of Information Transformation Problems:
• Senior Research Fellow – 0.5 full-time position;
• Research Fellow – 0.5 full-time position.
Applications will be accepted from October 2, 2025 – October 6, 2025, from 10:00 to 17:00, at the address: Tbilisi, Mindeli St. N10, Archil Eliashvili Institute of Control Systems, 4th floor, room N1. Responsible person: Nino Javashvili, Tel: 032 231 98 74.
The competition will take place on October 8, 2025. The preliminary results of the competition will be published no later than October 8, 2025, in a prominent place by the competition commission and on the institute’s website.
Applications/complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the competition commission until October 13, 2025.
ა) A Senior Research Fellow position can be held by a person who has a doctoral or equivalent academic degree and at least 6 years of research experience. The Senior Research Fellow must be knowledgeable about the development problems and directions of scientific research; local and foreign achievements in the relevant fields of science; and modern methods and means of organizing and conducting scientific research. In the last 10 years, the candidate must have published at least 10 scientific works (monograph and/or article in a scientific journal and/or proceedings of local and international scientific conferences), of which at least 3: are in the scientific direction of the department in which the candidate intends to apply; are in internationally peer-reviewed and referenced publications and/or international conference proceedings.
ბ) A Research Fellow position can be held by a person who has a master’s or equivalent academic degree. The Research Fellow must be knowledgeable about the objectives and tasks of ongoing research projects in which they participate; similar scientific research in Georgia and abroad; and modern methods of information processing, generalization, and research organization. The candidate must have at least one published scientific work.
A person is elected to the position of Researcher (Senior Research Fellow, Research Fellow) for a term of 5 years.
Note: Persons who have already submitted these certificates to the university’s Human Resources Management and Administration Service are exempt.
• The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia on “Higher Education,” the university regulations, and the “Regulations on the Admission of Scientific Staff to the Archil Eliashvili Institute of Control Systems,” which the applicant will review at the competition commission, and on the university and institute websites;
• The competition commission will consider: the applicant’s qualifications and competence corresponding to the position, including relevant scientific-research, practical, and other activities, achievements, qualifications, experience, and merits; and, at the commission’s discretion, the results of the interview(s) conducted with the applicant(s);