მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსი „ლეონარდო და ვინჩი“
შოთა რუსთაველის ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსი „ლეონარდო და ვინჩი“ გამოაცხადა. კონკურსის მიზანია ზოგადსაგანმანათლებო დაწესებულებებში მიმდინარე რეფორმების ხელშეწყობა; სასწავლო პროცესის სტიმულირება-სრულყოფა, სწავლისადმი ინტერესის გაღვივება; ინოვაციებისა და ტექნიკის მიმართ მოსწავლეთა ინტერესის გაღვივება; შემოქმედებითი აზროვნებისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება.
კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია პირს, რომელიც არის საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების (სახელმწიფო და კერძო სკოლების) VII-XII კლასის მოსწავლე.
“ინტელის” საერთაშორისო სამეცნიერო და საინჟინრო კონკურსში (Intel ISEF) მონაწილეობის მიღება შეუძლია მოსწავლე გამომგონებელთა ,,ლეონარდო და ვინჩის“ 2016 წლის კონკურსში გამარჯვებულ  მხოლოდ IX-XII კლასის მოსწავლეებს.
კონკურსი ჩატარდება ორ ეტაპად:
კონკურსის პირველ ეტაპზე, საგანაცხადო ფორმა და  კვლევის გეგმა/პირველადი იდეა (ატვირთული PDF ფაილის სახით) (დასკანირებული ხელმოწერებით) კონკურსის მონაწილემ უნდა გამოაგზავნოს შემდეგ ელ. ფოსტის მისამართზე: leo@rustaveli.org.ge.
საკონკურსო კომისია  წარდგენილ საგანაცხადო ფორმას და  კვლევის გეგმას/პირველად იდეას განიხილავს პირველი ეტაპის შეფასების კრიტერიუმების მიხედვით)და განსაზღვრავს კონკურსის მეორე ეტაპზე გადასულ პროექტებს.
კონკურსის მეორე ეტაპზე, განაცხადი კონკურსში მონაწილეობის შესახებ, პროექტის აღწერილობისა და საილუსტრაციო მაკეტის/მოდელის ან/და ნახაზის შემცველი ელექტრონული ფაილები (ფოტოები). (დასაშვებია ნახაზების დასკანერებული ვარიანტის ატვირთვა); ხელმძღვანელის და შესაბამისი დარგის მეცნიერის ან ზედამხედველის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) პროფესიული ბიოგრაფიები (ატვირთული PDF ფაილის სახით) კონკურსის მონაწილემ უნდა გამოაგზავნოს ელ. ფოსტის მისამართზე: leo@rustaveli.org.ge.
კონკურსის ადმინისტრირების განრიგი:
14/04/2016 16:00 სთ კონკურსის პირველ ეტაპზე, საგანაცხადო ფორმისა და კვლევის გეგმა/პირველდი იდეის გამოგზავნის ბოლო ვადა;
18/04/2016 16:00 სთ – საგანაცხადო ფორმის  კანცელარიაში შემოტანის ბოლო ვადა;
6/05/2016 – პერველი ეტაპის შედეგების გამოცხადება;
19/09/2016 16:00 სთ – კონკურსის მეორე ეტაპზე, განაცხადის კონკურსში მონაწილეობის შესახებ, პროექტის აღწერილობის, ხელმძღვანელის და შესაბამისი დარგის მეცნიერის ან ზედამხედველის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) პროფესიული ბიოგრაფიები და საილუსტრაციო მაკეტის/მოდელის/ნახაზის შემცველი ელექტრონული ფაილების გამოგზავნის ბოლო ვადა;
22/09/2016 16:00 სთ განაცხადი კონკურსში მონაწილეობის შესახებ  და საილუსტრაციო ნახაზი/მოდელი/მაკეტი რაიონულ რესურს ცენტრში, ან ფონდის კანცელარიაში რეგისტრაციის ბოლო ვადა;

Competition “Leonardo da Vinci”
The Shota Rustaveli National Science Foundation has announced the Leonardo da Vinci Competition for Student Inventors and Researchers. The goal of the competition is to support ongoing reforms in general education institutions; stimulate and improve the educational process, arouse interest in learning; arouse students’ interest in innovations and technology; develop creative thinking and practical skills.
Any person who is a student in grades VII-XII of a Georgian general education institution (state and private schools) can participate in the competition.
Only students in grades 9-12 who are winners of the 2016 Leonardo da Vinci Student Inventors Competition are eligible to participate in the Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF).
The competition will be held in two stages:
In the first stage of the competition, the application form and research plan/initial idea (uploaded as a PDF file) (with scanned signatures) must be sent by the competition participant to the following e-mail address: leo@rustaveli.org.ge.
The competition committee will review the submitted application form and research plan/initial idea according to the first stage evaluation criteria and determine the projects that will move on to the second stage of the competition.
In the second stage of the competition, the participant must send an application for participation in the competition, electronic files (photos) containing a description of the project and an illustrative mock-up/model and/or drawing. (Uploading of scanned versions of drawings is allowed); professional biographies of the supervisor and the relevant scientist or supervisor (if any) (uploaded in PDF format) to the e-mail address: leo@rustaveli.org.ge.
Contest administration schedule:
14/04/2016 16:00 Deadline for submitting the application form and research plan/initial idea for the first stage of the competition;
18/04/2016 16:00 – Deadline for submitting the application form to the Chancellery;
6/05/2016 – Announcement of the results of the first stage;
19/09/2016 16:00 – Deadline for submitting electronic files containing the application for participation in the competition, project description, professional biographies of the supervisor and relevant scientist or supervisor (if any), and illustrative mockup/model/drawing in the second stage of the competition;
22/09/2016 16:00 Deadline for registration of application for participation in the competition and illustrative drawing/model/mockup at the regional resource center or the foundation’s office;