საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი  აცხადებს ღია კონკურსს სამთო-გეოლოგიურ ფაკულტეტზე (კოსტავას ქ. №77, III კორპუსი, III სართული, ოთახი №308,  ტ. 238 00 50) 2019-2020 სასწავლო წლის მეორე სემესტრიდან 4 წლის ვადით პროფესორის აკადემიური თანამდებობის (0,5 საშტატო ერთეულზე 200 საათიანი დატვირთვით) დასაკავებლად.
განცხადებების მიღების და კონკურსის ჩატარების ვადები:
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (მათ შორის სწავლების საფეხურების, საგანმანათლებლო პროგრამების, საგანთა ჯგუფის და სხვ. შესახებ) გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე: www.gtu.ge. განცხადებების მიღება იწარმოებს 2019  წლის 25 ნოემბრიდან 02 დეკემბრის ჩათვლით (შაბათ-კვირის გარდა), 10.00-დან 17.00 საათამდე, საკონკურსო კომისიის სამდივნოში.
კონკურსი ჩატარდება 2019  წლის 12 დეკემბერს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2019  წლის 12 დეკემბრისა საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და უნივერსიტეტის ვებგვერდზე: www.gtu.ge.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2019  წლის 15 დეკემბრის ჩათვლით.
კონკურსის შედეგების დამტკიცება აკადემიურ საბჭოში და კონკურსის საბოლოო შედეგების გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე (www.gtu.ge) მოხდება არაუგვიანეს 2019 წლის 19 დეკემბრისა, კონკურსში გამარჯვებულ პირთან აფილირებისა და შრომითი ხელშეკრულებების გაფორმება მოხდება 2019-2020 სასწავლო წლის მეორე სემესტრიდან.
II. საკონკურსო პირობები და წარმოსადგენი დოკუმენტების ნუსხა
პროფესორად შეიძლება არჩეულ იქნეს დოქტორის აკადემიური ხარისხის მქონე პირი, რომელსაც აქვს სამეცნიერო-პედაგოგიური მუშაობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები იხ. სტუ-ს ვებგვერდზე), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
დ) სამეცნიერო და სასწავლო-მეთოდური ნაშრომების ნუსხა, დამოწმებული შესაბამისი დაწესებულების/ ორგანიზაციის კომპეტენტური პირის ხელმოწერითა და ბეჭდით (დამოწმება ასევე შესაძლებელია უნივერსიტეტის შესაბამისი აკადემიური დეპარტამენტის ხელმძღვანელის ხელმოწერითა და აკადემიური დეპარტამენტის/ ფაკულტეტის ბეჭდით);
კონკურსში არ დაიშვება პირი, რომელსაც უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში აკადემიური თანამდებობის დაკავება შეზღუდული აქვს მოქმედი კანონმდებლობით.
აკადემიური საბჭო ხმათა კვალიფიციური უმრავლესობით (2/3-ით), ფარული კენჭისყრით, ინდივიდუალურად წყვეტს 65 წლისა და მეტი ასაკის მქონე პირის მიერ აკადემიური თანამდებობის დასაკავებლად კონკურსში მონაწილეობის საკითხს. აღნიშნული ასაკის მქონე პირმა საკონკურსო კომისიაში დამატებით უნდა წარადგინოს აკადემიური საბჭოს თანხმობა. ამ მიზნით მან  განცხადება უნდა შეიტანოს უნივერსიტეტის კანცელარიაში წინამდებარე განცხადების გამოქვეყნებიდან 2019  წლის 11 ნოემბრის ჩათვლით. პირის დასწრება აკადემიური საბჭოს სხდომაზე მისი საკითხის განხილვისას სავალდებულოა, წინააღმდეგ შემთხვევაში აღნიშნული საკითხი არ განიხილება.
პირი, რომელიც მუშაობს სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში და სტუ-ში გაიმარჯვებს კონკურსში, შრომითი ხელშეკრულების გაფორმებამდე სტუ-თან უნდა გააფორმოს აფილირების ხელშეკრულება.
კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და “აკადემიური პერსონალის სამსახურში მიღების წესის შესახებ” დებულების შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიებში და უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: კონკურსანტის კვალიფიკაციისა და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული, სასწავლო-მეთოდური და პედაგოგიური საქმიანობა; სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე (კომისიის გადაწყვეტილებით) კონკურსანტის მიერ ჩატარებული ლექციის ან/და საკონკურსო კომისიის მიერ კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები.
კონკურსის  შედეგების გასაჩივრება შესაძლებელია სასამართლოში, თანახმად მოქმედი კანონმდებლობისა.
დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ შემდეგ ბმულებზე:
1. საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი აცხადებს ღია კონკურსს აკადემიური თანამდებობების დასაკავებლად
2. აკადემიური პერსონალის სამსახურში მიღების წესი
3. საქართველოსტექნიკური უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალის აფილირების წესი
4. განცხადების ფორმა
5. კონკურსანტის ანკეტა
6. 65  წლისა  და მეტი  ასაკის   მქონე პირის  კონკურსში  მონაწილეობის  შესახებ
7. საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში აკადემიურ პერსონალთან დასადები აფილირების ხელშეკრულების ტიპიური ფორმა
8. საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში აკადემიურ პერსონალთან დასადები შრომითი ხელშეკრულების ტიპიური ფორმა

The Georgian Technical University announces an open competition at the Faculty of Mining and Geology (Kostava St. №77, Building III, 3rd Floor, Room №308, Tel. 238 00 50) for the appointment of a Professor for a period of 4 years from the second semester of the 2019-2020 academic year (0.5 full-time equivalent, 200 hours workload).
Application submission and competition dates:
Additional information for applicants (including information about levels of teaching, educational programs, subject groups, etc.) will be published on the university’s website: www.gtu.ge. Applications will be accepted from November 25, 2019, to December 2, 2019 (excluding weekends), from 10:00 to 17:00 at the Secretariat of the Competition Committee.
The competition will be held on December 12, 2019. Preliminary results of the competition will be published no later than December 12, 2019, at a visible place by the Competition Committee and on the university website: www.gtu.ge.
Applications/complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the Competition Committee until December 15, 2019.
Approval of competition results by the Academic Council and the publication of final results will be on the university website (www.gtu.ge) no later than December 19, 2019. Affiliation and signing of employment contracts with the winner of the competition will take place from the second semester of the 2019-2020 academic year.
II. Competition Conditions and Required Documents
Main competition conditions:
A person with a doctoral degree and at least 6 years of scientific-pedagogical experience can be elected as a Professor.
An applicant must personally (or through a representative) submit:
• a) A properly filled and signed application and questionnaire (forms are available on the GTU website), as well as documents verifying the information provided: diploma, certificate, attestation, letter, reference, etc. (originals and copies);
• b) A document confirming the scientific/academic degree (original and copy);
• c) Documents confirming scientific-pedagogical experience, certified by the relevant organization’s seal;
• d) A list of scientific and methodological works, certified by a competent person of the institution/organization (verification is also possible by the signature of the head of the relevant academic department of the university and the department/faculty seal);
• e) Identity card (original and copy);
• f) 2 photographs, 3×4 cm.
III. Participant Restrictions
Persons restricted from holding academic positions by current legislation are not allowed to participate in the competition.
The Academic Council, by a qualified majority (2/3), and secret ballot, individually decides on participation in the competition for persons aged 65 and above. Such persons must additionally submit the Academic Council’s consent to the Competition Committee. For this purpose, the application must be submitted to the University Chancellery no later than November 11, 2019. Attendance at the Academic Council session is mandatory; otherwise, the issue will not be considered.
A person working at another higher education institution and winning the competition at GTU must sign an affiliation agreement with GTU before signing the employment contract.
IV. Competition Procedure
The competition will be held according to the Law of Georgia “On Higher Education”, the university regulations, and the “Regulation on the Recruitment of Academic Staff,” which competitors can review at the Competition Committee and the university website.
The Competition Committee will consider: the applicant’s qualifications and competence for the position, including research, practical, teaching-methodological, and pedagogical activities relevant to the position; other activities, achievements, qualifications, experience, and merits; and, at the committee’s discretion, the results of a lecture given by the applicant or an interview conducted with the applicant(s).
Results of the competition may be appealed in court according to current legislation.
Additional information is available at the following links:
1. Georgian Technical University announces an open competition for academic positions
2. Regulation on the Recruitment of Academic Staff
3. Affiliation Procedure of Academic Staff at Georgian Technical University
4. Application Form
5. Applicant Questionnaire
6. Participation of Persons Aged 65 and Older in the Competition
7. Standard Affiliation Contract for Academic Staff at Georgian Technical University
8. Standard Employment Contract for Academic Staff at Georgian Technical University
9. Appendix 1 – Relevant Subject Group of Vacant Academic Position at the Faculty of Mining and Geology