ვადა 17/02/2025 - 19/02/2025
• ვახტანგ გომელაურის სახელობის ენერგოსისტემების სტრუქტურისა და ენერგოდანადგარების ოპტიმიზაციის განყოფილება: მთავარი მეცნიერ თანამშრომელი – 0,5 საშტატო ერთეული
• მინდია სალუქვაძის სახელობის სისტემების იდენტიფიკაციისა და ოპტიმალური მართვის განყოფილება: მეცნიერი თანამშრომელი – 2 (0,5 საშტატო ერთეული)
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2025 წლის 17 თებერვლიდან – 19 თებერვლის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, მინდელის ქ.N10, არჩილ ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტი, მე-4 სართული, ოთახი N1, პასუხისმგებელი პირი ქეთევან კვირიკაშვილი, ტელ: 032 231 98 74.
კონკურსი ჩატარდება 2025 წლის 21 თებერვალს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2025 წლის 21 თებერვლისა, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2025 წლის 26 თებერვლის ჩათვლით.
ა) მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება. მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი უნდა ერკვეოდეს სამეცნიერო კვლევების განვითარების პრობლემებსა და მიმართულებებში; ადგილობრივ და უცხოურ მიღწევებში მეცნიერებათა  შესაბამის დარგებში; სამეცნიერო კვლევა-ძიებათა ორგანიზებასა და ჩატარების თანამედროვე მეთოდებსა და საშუალებებში. ბოლო 10 წლის განმავლობაში გამოქვეყნებული უნდა ჰქონდეს არანაკლებ 10 სამეცნიერო ნაშრომი (მონოგრაფია ან/და სტატია სამეცნიერო ჟურნალსა ან/და ადგილობრივ და საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შრომებში), რომელთაგან 3 მაინც: იმ განყოფილების სამეცნიერო მიმართულებითაა, რომელშიც კონკურსანტი აპირებს განცხადების შეტანას; საერთაშორისო მასშტაბით რეცენზირებად და რეფერირებად გამოცემებსა ან/და საერთაშორისო კონფერენციის შრომებში.
ბ) მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი. მეცნიერი თანამშრომელი უნდა ერკვეოდეს მისი მონაწილეობით მიმდინარე კვლევა-ძიებების მიზნებსა და ამოცანებში; საქართველოსა და უცხოეთში ანალოგიური შინაარსის სამეცნიერო კვლევებში; მიღებული ინფორმაციის დამუშავების, განზოგადებისა და კვლევების ორგანიზების თანამედროვე მეთოდებში. გამოქვეყნებული უნდა ჰქონდეს ერთი სამეცნიერო ნაშრომი მაინც.
მეცნიერის (მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის, მეცნიერი თანამშრომლის) თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
• კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და არჩილ ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;

Dates 17/02/2025 - 19/02/2025
Applications will be accepted from February 17 to February 19, 2025, from 10:00 to 17:00, at the address: Tbilisi, Mindeli St. N10, Archil Eliashvili Institute of Control Systems, 4th floor, room N1, responsible person: Ketevan Kvirikashvili, phone: 032 231 98 74.
The competition will be held on February 21, 2025. The preliminary results of the competition will be published no later than February 21, 2025, in a prominent place by the competition commission and on the institute’s website.
Applications/complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the competition commission until February 26, 2025.
Additional information for applicants (applicant form, application, interview time and place) will be published on the institute’s website.
a) The position of Senior Research Associate can be held by a person who has a doctoral or equivalent academic degree and at least 6 years of research experience. The Senior Research Associate must be familiar with the problems and directions of scientific research development; local and international achievements in relevant scientific fields; organization and implementation of scientific research using modern methods and tools. In the last 10 years, they must have published at least 10 scientific works (monograph and/or article in a scientific journal and/or proceedings of local and international scientific conferences), of which at least 3 should be in the scientific field of the department where the applicant intends to apply; in internationally peer-reviewed publications and/or international conference proceedings.
b) The position of Research Associate can be held by a person who has a master’s or equivalent academic degree. The Research Associate must be familiar with the objectives and tasks of ongoing research projects; similar scientific studies in Georgia and abroad; modern methods for processing, generalizing information, and organizing research. They must have published at least one scientific work.
The position of researcher (Senior Research Associate, Research Associate) is appointed for a term of 5 years.
a) A properly completed and signed application and form (forms will be published on the institute’s website), along with supporting documentation verifying the information provided: diploma, certificate, certificate of service, reference letter, notice, etc. (original and copy);
c) Documents confirming research experience (original and copy), certified by the relevant organization/institution’s stamp;
d) List of scientific and teaching-methodical works, certified by the relevant institution/organization or competent person of its structural unit with signature and stamp (if available);
f) 2 photos 3X4;
g) Certificate of no criminal record for offenses against sexual freedom and inviolability and certificate regarding deprivation of rights.
Note: Submission of certificates is waived for persons who have already submitted these documents to the university’s Human Capital Management Department.
• The competition is conducted in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education”, the university charter, and the “Regulations for Hiring Scientific Staff at the Archil Eliashvili Institute of Control Systems”, which the applicant can review at the competition commission, and on the university and institute websites;
• The competition commission will consider: the applicant’s qualifications and competence in relation to the position, including scientific-research, practical, and other activities relevant to the position, achievements, qualifications, experience, and merits; also, if decided by the commission, the results of the interview(s) conducted with the applicant(s);