ვადა 12/02/2024 - 14/02/2024
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2024 წლის 12 თებერვლიდან – 14 თებერვლის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, დავით აღმაშენებლის გამზირი 150გ, ჰიდრომეტეოროლოგიის ინსტიტუტი, პასუხისმგებელი პირი ნაილი კაპანაძე, ტელ: 555 48 84 09, 032 295 10 47, 032 265 03 22.
კონკურსი ჩატარდება 2024 წლის 16 თებერვალს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2024 წლის 16 თებერვლისა, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე:http://www.ecohydmet.ge/.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2024 წლის 21 თებერვლის ჩათვლით.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა, განცხადება, გასაუბრების ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე: http://www.ecohydmet.ge/
უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი;
უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე http://www.ecohydmet.ge/), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და ,,ჰიდრომეტეოროლოგიის ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;

Dates 12/02/2024 - 14/02/2024
Applications will be accepted from February 12, 2024, to February 14, 2024, between 10:00 and 17:00, at the following address: Tbilisi, 150G Davit Aghmashenebeli Avenue, Institute of Hydrometeorology. Responsible person: Naily Kapanadze. Tel: 555 48 84 09, 032 295 10 47, 032 265 03 22.
The competition will be held on February 16, 2024. Preliminary results of the competition will be published no later than February 16, 2024, in a prominent place by the competition commission and on the institute’s website:
http://www.ecohydmet.ge/.
Complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the competition commission until February 21, 2024.
Additional information for applicants (candidate questionnaire, application form, interview time and place) will be published on the institute’s website:
http://www.ecohydmet.ge/
The position of Senior Researcher may be held by a person who has a doctoral or equivalent academic degree.
A person is elected to the position of Senior Researcher for a term of 5 years.
http://www.ecohydmet.ge/), along with documentation confirming the information provided: diploma, certificate, testimonial, award, reference, etc. (original and copy);
b) A document confirming scientific/academic qualification (original and copy);
c) Documents confirming research experience (length of service), certified by the relevant organization/institution with a seal;
d) A list of scientific and teaching-methodological works, certified by the relevant institution/organization or a competent person of its structural unit with signature and seal (if applicable);
g) Certificate of no criminal record for crimes against sexual freedom and inviolability and a certificate regarding deprivation of rights.
Note: Persons who have already submitted these certificates to the University’s Human Capital Management Department are exempt from submitting them again.
The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia on Higher Education, the university regulations, and the “Procedure for Recruitment of Scientific Personnel of the Institute of Hydrometeorology,” with which the candidate will become familiar at the competition commission and on the university and institute websites.