ვადა 18/12/2023 - 20/12/2023
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2023 წლის 18 დეკემბრიდან – 20 დეკემბრის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ზურაბ ანჯაფარიძის ქუჩა N5 (ყოფილი სანდრო ეულის ქუჩა), ინსტიტუტი ,,ტალღა“, მე-6 სართული, ოთახი N 622. პასუხისმგებელი პირი: ვალერიან ვაჩაძე, ტელ: 599 145 413.
კონკურსი ჩატარდება 2023 წლის 22 დეკემბერს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2023 წლის 22 დეკემბერს, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე: https://gtutalga.wordpress.com/
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2023 წლის 27 დეკემბრის ჩათვლით.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა, განცხადება, გასაუბრების ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე: https://gtutalga.wordpress.com/
ა) მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი.
მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე https://gtutalga.wordpress.com/), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და ინსტიტუტი ,,ტალღას“ სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;

Dates 18/12/2023 - 20/12/2023
Applications will be accepted from December 18 to December 20, 2023, from 10:00 to 17:00 at the address: Zurab Anjaparidze St. N5 (former Sandro Euli St.), “TALGA” Institute, 6th floor, Room N622. Responsible person: Valerian Vachadze, Tel: +995 599 145 413.
The competition will take place on December 22, 2023. Preliminary results will be published no later than December 22, 2023, at a prominent place by the Competition Commission and on the Institute’s website: https://gtutalga.wordpress.com/
Complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the Competition Commission until December 27, 2023.
Additional information for applicants (application form, application submission, interview schedule and location) will be published on the Institute’s website: https://gtutalga.wordpress.com/
a) The position of Researcher can be held by a person who has a Master’s or equivalent academic degree.
The Researcher is elected for a term of 5 years.
a) Properly completed and signed application form (forms will be published on the Institute’s website: https://gtutalga.wordpress.com/) along with supporting documentation verifying the information presented in them: diploma, certificate, license, reference, etc. (original and copy);
d) List of scientific and teaching-methodological works, certified by the competent person of the respective institution/organization or its structural unit (if available);
The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education,” the University Charter, and the “Rules for Hiring Scientific Personnel of the TALGA Institute,” which the applicant will be familiarized with at the Competition Commission, University, and Institute websites.
The Competition Commission will take into account: the applicant’s qualifications and competence for the position, including scientific-research, practical, and other activities, achievements, qualifications, experience, and merits; also, the results of the interview(s) conducted with the applicant(s) (as determined by the Commission).