· ალბათურ-სტატისტიკური მეთოდების განყოფილება:
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2023 წლის 20 ნოემბრიდან – 22 ნოემბრის ჩათვლით, 1100-დან 1500 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, გრ. ფერაძის ქუჩა N4, ნიკო მუსხელიშვილის სახელობის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტი, ოთახი N201, საკონტაქტო პირი: ნინო ბოკუჩავა, ტელ: 595 65 80 27.
ინსტიტუტის სამეცნიერი საბჭოს მიერ განყოფილების გამგის ვაკანტურ თანამდებობაზე ასარჩევ კონკურსანტ(ებ)თან გასაუბ­რე­ბა და კენჭისყრა ჩა­ტარ­დე­­ბა 2023 წლის 24 ნოემბერს. კენჭისყრის შედეგები სა­მეც­ნი­­ერო საბჭოს მიერ გა­მო­ცხად­დება კენჭისყრის დასრულებისთანავე 24 ნოემბერს და გამოიკვრება ინ­ს­ტიტუტში თვალსაჩინო ად­გილზე და გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებ-გვერ­დზე https://micm.edu.ge/.
საკონკურსო კომისიის მიერ მთავარი და უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის ვაკანტურ თანამდებობაზე კონკურსი ჩატარდება 2023 წლის 27 ნოემბერს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2023 წლის 27 ნოემბრისა, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე: https://micm.edu.ge/.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები სამეცნიერო საბჭოში/საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2023 წლის 30 ნოემბრის ჩათვლით.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა, განცხადება, გასაუბრების ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე: https://micm.edu.ge/
1) ინსტიტუტის სამეცნიერო სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელად შეიძლება აირ­­ჩეს პირი, რომელიც აკმაყოფილებს ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერი თა­ნამ­შრომ­ლის­თვის ან უფროსი მეცნიერი თანამშრომლისთვის დადგენილ მოთხოვნებს. თუ პირს არ უკა­ვია ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის ან უფროსი მეც­ნი­ერი თანა­მ­შრომ­ლის თანამდებობა, ინსტიტუტის სამეცნიერო სტრუქტურული ერ­თე­ულ­ის ხელმ­ძღვა­ნელის თანამდებობაზე არჩევის შემთხვევაში იგი ითვლება აგრეთვე სა­თანადო სა­მეც­ნიერო თანამდებობაზე არჩეულად.
2) მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რო­მელ­­საც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, სამეცნიერო-კვლე­­ვითი საქ­მიანობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება (რაც გულისხმობს არა მხოლოდ სა­მეცნიერო-კვლე­ვით, უმაღლეს საგანმანათლებლო ან სხვა პროფილურ დაწესებულებაში სა­მეცნიერო თა­ნამ­დებობაზე მუშაობას, არამედ გამოქვეყნებულ სამეცნიერო პუბლი­კა­ცი­ებ­საც), ბოლო 5 წლის გან­მავლობაში გამოქვეყნებული ან გამოსაქვეყნებლად მიღებული სა­მეც­ნიერო პუბლიკაციები, მათ შორის არანაკლებ ერთი – იმპაქტ-ფაქტორიან (Web of Science) ჟურნალში, ხოლო დანარ­ჩე­ნი პუბ­ლიკაციებიდან არანაკლებ სამი – Scopus-ში ინდექ­სირებულ ჟურნალში.
3) უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, ბოლო 5 წლის განმავლობაში გამოქვეყნებული ან გამოსაქვეყნებლად მიღებული სამეცნიერო პუბლიკაციები, მათ შორის არანაკლებ 3 (სამი) – Scopus -ში ინდექსირებულ ჟურნალში.
მეცნიერი თანამშრომლის (მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის, უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის, განყოფილების გამგის) თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე https://micm.edu.ge/), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერთიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
დ) სამეცნიერო და სასწავლო-მეთოდური ნაშრომების ნუსხა, დამოწმებული შესაბამისი დაწესებულების/ორგანიზაციის ან მისი სტრუქტურული ერთეულის კომპეტენტური პირის ხელმოწერითა და ბეჭდით. ნუსხაში იმპაქტ-ფაქტორიან (Web of Science) ჟურნალებს უნდა მიეწეროს აბრევიატურა „IF“, ხოლო Scopus-ში ინდექ­სირებულ ჟურნალებს კი უნდა მიეწეროს აბრევიატურა „SJR“;
კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და „ნიკო მუსხელიშვილის სახელობის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა სამეცნიერო საბჭოში, საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;
სამეცნიერო საბჭოს/საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: კონკურსანტის კვალიფიკაციის და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული და სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე (სამეცნიერო საბჭოს/საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით) კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები;

· Department of Probabilistic and Statistical Methods:
Applications will be accepted from November 20 to November 22, 2023, from 11:00 to 15:00 at the address: Tbilisi, Gr. Feradze St. N4, Niko Mushelishvili Institute of Computational Mathematics, Room N201. Contact person: Nino Bokuchava, Tel: +995 595 65 80 27.
The Scientific Council of the Institute will hold interviews and voting with candidates for the vacant Department Head position on November 24, 2023. The results of the voting will be announced immediately on November 24, displayed prominently at the Institute, and published on the Institute website: https://micm.edu.ge/.
The competition for the vacant positions of Senior and Principal Researcher will be held by the Competition Commission on November 27, 2023. Preliminary results will be published no later than November 27, 2023, at a prominent place by the Competition Commission and on the Institute website: https://micm.edu.ge/.
Complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the Scientific Council/Competition Commission until November 30, 2023.
Additional information for applicants (application form, interview schedule and location) will be published on the Institute’s website: https://micm.edu.ge/
1) The head of a scientific structural unit of the Institute may be elected from a person who meets the requirements established for the Institute’s Senior Researcher or Principal Researcher. If the person does not currently hold the position of Senior or Principal Researcher, election to the position of head of the Institute’s scientific unit is considered equivalent to election to the corresponding scientific position.
2) The position of Senior Researcher can be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree and at least 6 years of scientific-research experience (including not only work at a scientific, higher education, or other specialized institution but also published scientific publications). Within the last 5 years, the candidate must have published or accepted for publication at least one scientific article in an impact-factor (Web of Science) journal, and at least three publications in Scopus-indexed journals.
3) The position of Principal Researcher can be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree, with at least three publications in Scopus-indexed journals over the last 5 years.
The term of office for Researcher positions (Senior Researcher, Principal Researcher, Department Head) is 5 years.
a) Properly completed and signed application and questionnaire (forms published on the Institute website: https://micm.edu.ge/), along with supporting documentation: diploma, certificate, license, reference, etc. (original and copy);
d) List of scientific and teaching-methodological works, certified by the competent person of the respective organization/institution or its structural unit. Journals with impact factor (Web of Science) should be marked “IF,” and Scopus-indexed journals should be marked “SJR”;
The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education,” the University Charter, and the “Rules for Hiring Scientific Personnel at the Niko Mushelishvili Institute of Computational Mathematics,” which the applicant will be familiarized with at the Scientific Council, Competition Commission, University, and Institute websites.
The Scientific Council/Competition Commission will take into account: the applicant’s qualifications and competence for the position, including scientific-research, practical, and other activities, achievements, qualifications, experience, and merits; also, the results of interviews conducted with the applicant(s) (as determined by the Scientific Council/Competition Commission).