ვადა 13/11/2023 - 15/11/2023
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2023 წლის 13 ნოემბრიდან – 15 ნოემბრის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, ი.ჭავჭავაძის გამზირი N60ბ, მეორე სართული, ოთახი N232, ცოტნე მირცხულავას სახელობის წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტი, საკონტაქტო პირი: მარინე მღებრიშვილი, ტელ: 579 08 95 79.
კონკურსი ჩატარდება 2023 წლის 17 ნოემბერს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2023 წლის 17 ნოემბერს, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე: http://www.wmi.ge/index.htm
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2023 წლის 22 ნოემბრის ჩათვლით.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა, განცხადება, გასაუბრების ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე: http://www.wmi.ge/index.htm
მეცნიერის (უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის, მეცნიერი თანამშრომლის) თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე http://www.wmi.ge/index.htm), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
კონკურსი ჩატარდება “უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და „ცოტნე მირცხულავას სახელობის წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;

· Department of Natural Hazards and Environmental Protection:
Applications will be accepted from November 13 to November 15, 2023, from 10:00 to 17:00 at the address: Tbilisi, I. Chavchavadze Ave. N60B, 2nd floor, Room N232, Tsotne Mirkhvulava Institute of Water Management. Contact person: Marine Mgebreshvili, Tel: +995 579 08 95 79.
The competition will be held on November 17, 2023. Preliminary results will be published no later than November 17, 2023, at a prominent place by the Competition Commission and on the Institute website: http://www.wmi.ge/index.htm
Complaints regarding violations of the competition procedure will be accepted by the Competition Commission until November 22, 2023.
Additional information for applicants (application form, interview schedule and location) will be published on the Institute website: http://www.wmi.ge/index.htm
a) The position of Senior Researcher can be held by a person with a doctoral or equivalent academic degree;
b) The position of Researcher can be held by a person with a Master’s or equivalent academic degree.
The term of office for Researcher positions (Senior Researcher, Researcher) is 5 years.
a) Properly completed and signed application and questionnaire (forms published on the Institute website: http://www.wmi.ge/index.htm), along with supporting documents such as diploma, certificate, license, reference, etc. (original and copy);
d) List of scientific and teaching-methodological works, certified by the competent person of the respective organization/institution or its structural unit (if available);
The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education,” the University Charter, and the “Rules for Hiring Scientific Personnel at the Tsotne Mirkhvulava Institute of Water Management,” which the applicant will be familiarized with at the Competition Commission, University, and Institute websites.
The Competition Commission will consider the applicant’s qualifications and competence for the position, including scientific-research, practical, and other activities, achievements, qualifications, experience, and merits; also, the results of interviews conducted with the applicant(s) (as determined by the Commission).