ვადა 01/07/2026 - 03/07/2026
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის არჩილ ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო აცხადებს ღია კონკურსს  შემდეგი სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად:
• მინდია სალუქვაძის სახელობის სისტემების იდენტიფიკაციისა და ოპტიმალური მართვის განყოფილება: მეცნიერი თანამშრომელი – 1,0 საშტატო ერთეული
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2026 წლის 01 ივლისიდან – 03 ივლისის ჩათვლით, 10:00-დან 17:00 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, მინდელის ქ.N10, არჩილ ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტი, მე-4 სართული, ოთახი N1, პასუხისმგებელი პირი ქეთევან კვირიკაშვილი, ტელ: 032 231 98 74.
კონკურსი ჩატარდება 2026 წლის 07 ივლისს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2026 წლის 07 ივლისისა, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2026 წლის 10 ივლისის ჩათვლით.
მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი. მეცნიერი თანამშრომელი უნდა ერკვეოდეს მისი მონაწილეობით მიმდინარე კვლევა-ძიებების მიზნებსა და ამოცანებში; საქართველოსა და უცხოეთში ანალოგიური შინაარსის სამეცნიერო კვლევებში; მიღებული ინფორმაციის დამუშავების, განზოგადებისა და კვლევების ორგანიზების თანამედროვე მეთოდებში. გამოქვეყნებული უნდა ჰქონდეს ერთი სამეცნიერო ნაშრომი მაინც.
მეცნიერის თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
• კონკურსი ჩატარდება ,,უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და ,,არჩილ ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე;
• საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: კონკურსანტის კვალიფიკაციის და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული და სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე (კომისიის გადაწყვეტილებით) კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული გასაუბრების შედეგები;

Dates 01/07/2026 - 03/07/2026
The Scientific Council of the Archil Eliashvili Institute of Control Systems of the Georgian Technical University announces an open competition for the following scientific positions:
• Linguistic Modeling Department: Scientist Researcher – 1.0 Staff Unit
• Mindia Salukvadze Systems Identification and Optimal Control Department: Scientist Researcher – 1.0 Staff Unit
Applications will be accepted from July 1st, 2026 to July 3rd, 2026 inclusive, from 10:00 to 17:00, at the address: Tbilisi, Mindeli St. N10, Archil Eliashvili Institute of Management Systems, 4th floor, room N1, responsible person Ketevan Kvirikashvili, tel: 032 231 98 74.
The competition will be held on July 7th, 2026. The initial results of the competition will be published no later than July 7th, 2026, by the competition commission in a visible place and on the institute’s website.
Applications/complaints regarding violations of the competition rules will be accepted by the competition commission until July 10th, 2026 inclusive.
Additional information to participate in the competition (contestant’s questionnaire, application, time and place of the interview) will be published on the institute’s website.
A person who has a master’s or equivalent academic degree can hold the position of a scientific employee. A scientific employee must be familiar with the goals and objectives of the research and explorations underway with his/her participation; scientific research of similar content in Georgia and abroad; modern methods of processing, generalizing and organizing research. He/she must have published at least one scientific paper.
A person is elected to the position of a scientist for a term of 5 years.
a) A duly completed and signed application and questionnaire (forms will be published on the Institute’s website), as well as documentation confirming the information presented in them: diploma, certificate, deeds, reference, etc. (original and copy);
Note: A person who has already submitted the above mentioned certificates to the University’s Human Resources Management and Records Service is exempt from submitting the certificates.
• The competition will be held according to the Law of Georgia “On Higher Education”, the University Charter and the “Rules for Hiring Scientific Personnel of the Archil Eliashvili Institute of Management Systems”, which the contestants will familiarize themselves with in the competition commission, on the university and institute’s websites;
• The competition commission will consider: the correspondence of the contestant’s qualifications and competence to the competitive position, including scientific research, practical and other activities, achievements, qualifications, experience and merits relevant to the profile of the competitive position; as well as (by decision of the commission) the results of the interview conducted with the contestant(s);
• The results of the competition may be appealed in court, in accordance with the applicable legislation.