ინსტიტუტის მიზანია განახორციელოს მულტიდისციპლინური, ინტერდისციპლინური ფუნდამენტური და გამოყენებითი კვლევები ნანოტექნოლოგიეების ინდუსტრიული დანერგვისა და განვითარებისათვის, ბიუჯეტური, ადგილობრივი და უცხოური სამეცნიერო ფონდების მიერ გამოყოფილი ასიგნებების და გრანტების საფუძველზე. არსებული ათეულობით კრიტიკული ტექნოლოგიების კვალდაკვალ გაუწიოს სამეცნიერო, საგანმანათლებლო, საექსპერტო და საკონსულტაციო მომსახურება იურიდიულ და კერძო პირებს.
ინსტიტუტში შექმნილი ახალი ნანომასალები, ნანოტექნოლოგიები და ნანოსისტემები დანერგილია საქართველოს სამედიცინო, ენერგეტიკის და კვების მრეწველობის სფეროში, რაც მსოფლიო მასშტაბით ათვისებულია 15-მდე განვითარებულ ქვეყანაში, სადაც მას მინიჭებული აქვს სახელმწიფო დონის კრიტიკული ტექნოლოგიის სტატუსი, ისევე როგორც ახალ მასალებს, კატალიზს, გენურ ინჟინერიას და ციფრულ ტექნოლოგიებს.
ინსტიტუტის ამოცანები:
1. საქართველოს ეკონომიკის დარგობრივი მიმართულებების მიხედვით მემბრანული ტექნოლოგიების სასწავლო, სამეცნიერო და საინოვაციო უახლესი ინფორმატიული სახის მონაცემთა აღნუსხვა-სისტემატიზაცია ადგილობრივი, საერთაშორისო პუბლიკაციების, სამეცნიერო-ტექნოლოგიურ და ინტერნეტ მონაცემთა ბაზის საფუძველზე.
2.უნივერსიტეტის ფაკულტეტებთან ერთად საუნივერსიტეტო სწავლების სამივე საფეხურისთვის ნანოტექნოლოგიების კვლევის სასწავლო-სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის შემუშავება, რაც საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამების ფარგლებში უზრუნველყოფს სტუდენტებისთვის საერთაშორისო დონის სამუშაო გარემოს.
3. სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის განხორციელება მემბრანული ნანოტექნოლოგიებისა და ნანოსისტემების ახალი ინოვაციური პროდუქტების შექმნის, დამუშავების, რეგლამენტირებისა და ინდუსტრიული ათვისებისათვის.
ინსტიტუტის სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები:
სახელმწიფოს მდგრადი განვითარებისა და ადამიანის ჯანმრთელობისათვის უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფის მიზნით ქვეყნის მრეწველობისა და მოსახლეობისათვის მეცნიერებატევადი მემბრანული ნანოტექნოლოგიების, ნანოსისტემების და ინოვაციური პოლიმერული ნანომასალების დამუშავება, შექმნა, მათი სასწავლო-სამეცნიერო და ინდუსტრიული მასშტაბით ათვისება გულისხმობს კრიტიკული ტექნოლოგიების, თავდაცვის, ეკოლოგიის, ბუნებრივი სასმელი და ჩამდინარე წყლების, სამედიცინო, ენერგეტიკის, სოფლის მეურნეობის, კვების მრეწველობის, ფარმაცევტიკის სფეროებისათვის შემდეგი სამეცნიერო-კვლევითი მიმართულებებით საქმიანობას:
1. მემბრანული მეცნიერებებისა და ინდუსტრიის სასწავლო, სამეცნიერო და საინოვაციო საქმიანობის თანამედროვე ასპექტების კვლევა-მონიტორინგი ეკონომიკის დარგობრივი მიმართულებების მიხედვით;
2. ახალი ნანოკომპოზიციური მასალების ექსპერიმენტული კვლევა, მიკრო-, ულტრა-, ნანოფილტრაციული და უკუოსმოსური მემბრანების დამუშავება და შექმნა;
3. ცვალებადი შედგენილობისა და სიბლანტის ხსნარებისთვის ბარომემბრანული პროცესების თეორიული და ექსპერიმენტული კვლევა;
4.საცდელ-საკონსტრუქტორო-საინჟინრო სამუშაოები ნანომასალების, მემბრანული მოდულების, ავტომატიზაციის, ნანოტექნოლოგიებისა და დანადგარების დამუშავება;
5. ხსნარების, პოლიმერული კომპოზიციების თხევადი და მყარი ფაზის ფიზიკურ-ქიმიური და მიკრობიოლოგიური კვლევები.

Mission, Goals, Tasks and Main Research Directions of Engineering Institute of Membrane Technologies of Georgian Technical University
Mission of Engineering Institute of Membrane Technologies of Georgian Technical University is to implement multifunctional scientific-research, educational and innovative programs of interdisciplinary and critical directions, the uniqueness of which is conditioned by revealing the creative potential of the University, the Institute and the international scientific community. Goal of the Institute is to carry out multidisciplinary, interdisciplinary fundamental and applied researches for industrial implementation and development of nanotechnologies, based on allocations and grants allocated by budgetary, local and foreign scientific foundations. Provide scientific, educational, expert and consulting services to legal entities and individuals in the footsteps of dozens of existing critical technologies.
New nanomaterials, nanotechnologies and nanosystems created at the Institute have been introduced in the medical, energy and food industries of Georgia, which has been mastered worldwide in 15 developed countries, where it has been granted the status of state-level critical technology, as well as new materials, catalysis, genetic engineering and digital technologies. Tasks of the Institute: 1. Description – systematization of the latest informational data on membrane technologies according to the sector directions of Georgian economy on the basis of local, international publications, scientific-technological and internet databases. 2. Together with the University faculties, development of educational-scientific infrastructure of nanotechnology research for all three levels of University Teaching, which provides international level working environment for students within Bachelor’s, master’s and doctoral programs. 3. Implementation of scientific-research activities for creation, processing, regulation and industrial development of new innovative products of membrane nanotechnologies and nanosystems.
Main directions of the Institute’s scientific-research activities:
Development and creation of science-intensive membrane nanotechnologies, Nanosystems and innovative polymer nanomaterials for the purpose of sustainable development of the state and ensuring a safe environment for human health, their study-scientific and industrial scale development implies the following scientific-research activities in the fields of critical technologies, defense, ecology, natural drinking and wastewater, medical, energy, agriculture, food industry, pharmaceutical: 1. Research and monitoring of modern aspects of study, scientific and innovation activities of membrane Sciences and industry according to the sector directions;2. Experimental research, processing of new nanocomposition materials, processing and creation of micro-, ultra-, nanofiltration and reverse osmotic membranes;3. Theoretical and experimental