საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში 2025 წლის 15 მაისიდან მოწოდებით „ქართული და აფხაზური ენებით, კულტურებითა და ტრადიციებით მშვიდობიანად გაერთიანებული საქართველოთი ევროპისკენ“ ამოქმედდა „საქართველოს სახელმწიფო ენების კულტურული დაცვისა და ტექნოლოგიური განვითარების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი“.
ხაზგასასმელია, რომ ამ ინსტიტუტის დაარსებით ქართულ საუნივერსიტეტო სივრცეში საბიუჯეტო საფეხურზე დაბრუნდა 2003 წლიდან დაწყებული და 2007 წელს გაუქმებული თსუ სახელმწიფო მიზნობრივი პროგრამის „კომპიუტერის სრული პროგრამულ-მომსახურეობითი მოქცევა ბუნებრივ ქართულ ენობრივ გარემოში“ ფარგლებში ქართული ენის სრული მათემატიკური შესწავლისა და ტექნოლოგიური უზრუნველყოფის ამოცანებზე მიმართული კვლევითი პროცესები, რომელთა მიზანი იყო მაშინაც კარს მომდგარი ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში საქართველოს სახელმწიფო ენების ციფრული კვდომის საფრთხისგან დაცვა და ტექნოლოგიური განვითარება.
ხაზგასასმელია ისიც, რომ 2025 წლის 15 მაისს ზემოთ ხსენებული ინსტიტუტის ამოქმედება, რომლის სტრუქტურული ერთეულებია ლოგიკის, ენისა და ხელოვნური ინტელექტის განყოფილება და ქართული და აფხაზური ენობრივი რესურსებისა და ტექნოლოგების ლაბორატორია, სრულად პასუხობს 2015 წელს დამტკიცებული სახელმწიფო ენის შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის 37-ე მუხლის მე-3 ქვემუხლის გ) ქვეპუნქტის, 2021 წლის დეკემბერში დამტკიცებული 2021 – 2030 წლების სახელმწიფო ენის ერთიანი პროგრამის (სტრატეგიის) და, აგრეთვე, საქართველოში ხელოვნური ინტელექტის განვითარების აუცილებლობის თაობაზე 2024 წელს ღიად გაცხადებული სამთავრობო პოლიტიკის მოთხოვნებს.
ასევე, ხაზს ვუსვამთ, რომ ზუსტად ამავე დასახელების ინსტიტუტის დაფუძნებას პირველად მხარი დაეჭირა საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ინოვაციებისა და მაღალი ტექნოლოგიების ცენტრის N53 სხდომაზე 2019 წლის 17 მაისს. ამასთან, ამ ახლად დაარსებულ ინსტიტუტში:
1. უკვე დაწყებულია მუშაობა ქართული სახელმწიფოს ციფრული სუვერენიტეტის დაცვისთვის აუცილებელი ქართული და აფხაზური კომპიუტერული „ტვინებით“ ტექნოლოგიურად სრულად უზრუნველყოფილი ქართულ-აფხაზური „ჭკვიანი“ ქსელის შემუშავებაზე, რომლის მმართველი და მესაკუთრე იქნება ქართული სახელმწიფო და რომელიც იფუნქციონირებს მსგავსად ChatGPT-ის მსგავსი სისტემებისა, ოღონდ ქართული და აფხაზური ენების მცოდნე მომხმარებლებისათვის უფრო სრულყოფილად და უფრო ხარისხიანად.
2. გაგრძელდება ქართული ენისა და აზროვნების იზომორფული მათემატიკური თეორიის ანუ ქართული ენის ლოგიკური გრამატიკის შემუშავების წინა წლებში დაწყებული პროცესები და ინსტიტუტის დაარსებიდან ერთი წლის თავზე გამოქვეყნდება ფუნდამენტური ნაშრომი „ქართული ენის ლოგიკისა და ლოგიკური გრამატიკის სასწავლო კურსის საფუძვლები“, რაც არსებითად შეუწყობს ხელს საქართველოში კითხვის, მათემატიკისა და სამეცნიერო წიგნიერების უნარების გაძლიერებასა და გაღრმავებას, რისი აუცილებლობის დასასაბუთებლად სრულებითაც არ არის საჭირო PISA-ს კვლევების შედეგების მოშველიება.
3. საქართველოს მთავრობის მიერ უკვე მხარდაჭერილი 5 წლიანი საინსტიტუტო პროექტის შესაბამისად უკვე დაწყებულია მუშაობა ქართულ-აფხაზური დინამიური ტერმინოლოგიური პორტალის შემუშავებაზე, რომლის საპილოტე ვერსია მზად იქნება ინსტიტუტის დაარსებიდან ერთი წლის თავზე.
და ბოლოს, აუცილებლად ხაზგასასმელია ისიც, რომ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს 2022 წლის 26 დეკემბრის N_01-05-04/203 გადაწყვეტილებით დამტკიცებული ქართული და აფხაზური ენობრივი ტექნოლოგიების განვითარების კონცეფციის თანახმად ინსტიტუტის მიზნებშია „ლოგიკის, ენისა და ხელოვნური ინტელექტის“ სამსაფეხურიანი სასწავლო პროგრამის დაფუძნება-ამოქმედება 2026 წლის სექტემბრიდან, რაც საშუალებას მოგვცემს აღვზარდოთ ქართული და აფხაზური ენების ციფრული კვდომის საფრთხისგან დაცვის ამოცანების გადასაწყვეტად აუცილებელი ახალგაზრდა სამეცნიერო კადრები.

By the decision of the Government of Georgia, the “Research Institute for Cultural Protection and Technological Development of Georgian State Languages” was founded and launched at the Georgian Technical University on May 15, 2025, under the motto: “Towards the Europe with Peacefully United Georgia by the Georgian and Abkhazian Languages, Cultures, and Traditions “.
It is worth emphasizing that with the launch of this institute, research processes aimed at the problems of the complete mathematical and technological foundation of the Georgian language returned to the budgetary level in the Georgian university space. These processes were carried out from 2003 to 2007, i.e. until its cancellation, within the framework of the TSU state target program “Free and Complete Programming Inclusion of a Computer in the Georgian Natural Language System”, the aim of which was technological development of the Georgian State Languages because of protect them from the danger of digital extinction in the epoch of artificial intelligence that was in that time also approaching rapidly as well.
It is also worth emphasizing that the establishment of the above-mentioned institute on May 15, 2025, whose structural units are the Department of Logic, Language and Artificial Intelligence and the Laboratory of the Georgian and Abkhazian Language Resources and Technologies, fully responds to the requirements of Article 37, Subartical 3, Subsection c) of the Organic Law of Georgia on the Official Language approved in 2015, of the Unified State Language Program (Strategy) for 2021-2030 approved in December 2021 and, also, of the government policy on the necessity of developing artificial intelligence in Georgia, which was openly declared in 2024.
We also emphasize that the establishment of this institute was first supported at the N53 session of the Center for Innovation and High Technologies of the Georgian National Academy of Sciences on May 17, 2019. In addition, in this newly established institute:
1. Work has already begun on the development of a Georgian-Abkhazian “smart” network, technologically fully equipped with Georgian and Abkhazian computer “brains” that is necessary for protecting the digital sovereignty of the Georgian state, the manager and owner of which must be the Georgian State and it will function similarly to systems like ChatGPT, but more fully and qualitatively for users who know the Georgian and Abkhazian languages.
2. The processes initiated in previous years of developing an isomorphic mathematical theory of the Georgian language and thinking, in other words, the processes of creation of the logical grammar of the Georgian language will continue, and a year after the establishment of the Institute, a fundamental work “Basic Course of the Logic and Logical Grammar of the Georgian Language” will be published, which will significantly contribute to strengthening and deepening reading, mathematics, and scientific literacy skills in Georgia.
3. In accordance with the 5-year institute project already supported by the Government of Georgia, work has already begun on the development of a Georgian-Abkhazian dynamic terminology portal, the pilot version of which will be ready a year after the establishment of the institute.
And, finally, it is also important to emphasize that, according to the Concept of the Development of Georgian and Abkhazian Language Technologies, approved by the decision № 01-05-04/203 of the Academic Council of the Georgian Technical University in December 26, 2022, the Institute’s aims include the foundation and launched of a three-level educational program in “Logic, Language and Artificial Intelligence” from September 2026, which will allow us to educate young scientific personnel necessary to solve the tasks of protecting the Georgian and Abkhazian languages from the danger of digital extinction.