საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ცოტნე მირცხულავას სახელობის წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის კვლევის ძირითად მიმართულებას წარმოადგენდა სამეცნიერო–კვლევითი სამუშაოების განხორციელება წყალთა მეურნეობის, გარემოს დაცვისა და მელიორაციის მიმართულებით. ქვეყნის სტრატეგიული პრიორიტეტებიდან გამომდინარე, ამჟამად მუშაობს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებზე:
• წყლის წესურსების უსაფრთხოება და ინტეგრირებული მართვა კლიმატის ცვლილების გათვალისწინებით;
• ბუნებრივი კატასტროფების პროგნოზირება და კონტროლი;
• მელიორაციის თანამედროვე პრობლემების კვლევა;
• ზღვისა და წყალსაცავების პრობლემების პროგნოზი;
• ჰიდროტექნიკური ნაგებობების საიმედოობა და რისკი;
• სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების ეროზიული პროცესების კვლევა.
ინსტიტუტში 2020-2025 წლებში მუშავდება პროგრამული დაფინანსების თემა “წყლის რესურსების უსაფრთხოება და ინტეგრირებული მართვა კლიმატის ცვლილების გათვალისწინებით“. კვლევები ხორციელდება როგორც ინსტიტუტის ჰიდრავლიკურ ლაბორატორიაში, ასევე ბუნებრივ ლანდშაფტებში.
ამჟამად ინსტიტუტის მიზანი და მისიაა: – ბუნებრივი კატასტროფების (წყალდიდობების, ღვარცოფების, მეწყრების, თოვლის ზვავებისა და ეროზიული პროცესების) საანგარიშო მეთოდების შემუშავება და მათი საწინააღმდეგო საინჟინრო ნაგებობების დაპროექტება;
– ზღვისა და წყალსაცავების სენსიტიური სანაპირო ზოლის ნაპირდამცავი ინოვაციური ტალღაჩამქრობი კონსტრუქციების შემუშავება;
– წყალსაცავების ფსკერზე ნატანის რაოდენობისა და აბრაზიული ნაპირების გადამუშავების შეფასება და პროგნოზირება კლიმატის ცვლილების გათვალისწინებით;
– ფერდობების ეროზიის საწინააღმდეგო ჰიდროტექნიკური და ბიოსაინჟინრო ინოვაციური ღონისძიებების დამუშავება ადგილობრივი ნედლეულის გამოყენებით;
– ჰიდრომელიორაციის მიმართულებით სასწავლო-სამეცნიერო და საგანმანათლებლო მეთოდური ლიტერატურის დამუშავება და პროფესიული განათლების ამაღლება;
– წყლისა და ნიადაგის ბუნებრივი რესურსების კადასტრის დამუშავება ბუნებრივი რესურსების ინტეგრირებული მართვისთვის;
– საერთაშორისო და ეროვნული საგრანტო პროექტების დამუშავება გარემოს უსაფრთხოების, ბუნებრივი კატასტროფების შერბილებისა და მოსახლეობის ეკოლოგიური განათლების ამაღლების მიმართულებით;
– ეროვნული, ევროკავშირისა და ნატოს საგრანტო პროექტების მომზადება ახალგაზრდა სამეცნიერო კადრების ჩართულობით;
– სასოფლო-სამეურნეო მელიორაციის მიმართულებით პროფესიული განათლებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების საგანმანათლებლო პროგრამების მომზადება;
– საქართველოს მთის ლანდშაფტებისა და მოსახლეობის უსაფრთხოების მიზნით გარემოსდამცავი ნაგებობების დაპროექტებისათვის სამეცნიერო-საგანმანათლებლო და ნორმატიული დოკუმენტაციის მომზადება;
– საერთაშორისო ურთიერთობების დამყარება ახალგაზრდა მეცნიერთა გაცვლითი პროგრამებისა და საერთაშორისო საგრანტო პროექტების მომზადებისა და განხორციელებაში;
– ინსტიტუტის სამეცნიერო-კვლევით ბაზებზე საგრანტო და ბიზნესის ხელშემწყობი პროექტების მომზადება და კომერციალიზაცია;
ინსტიტუტი 1934 წლიდან ყოველწლიურად გამოსცემს სამეცნიერო შრომათა კრებულებს; ხოლო 2011 წლიდან ინსტიტუტის მიერ დაფუძნებული და ორგანიზებული ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენციის სამეცნიერო შრომათა კრებულებს, რომელთაც გააჩნიათ ISSN და DOI.

The institute was established in 1925 and was officially registered in 1929 as the Transcaucasian Water Research Institute. The main direction of the research was the implementation of scientific-research works in the field of water management, environment protection and land reclamation. Due to the state strategic priority of the country, it is still working on the following main scientific directions:• Water safety and integrated management by consideration of climate change;• Predicting and controlling natural disasters;• Research on modern land reclamation problems;• Prediction of sea and reservoir problems;• Reliability and risk of hydraulic structures;• Study of erosion processes of agricultural lands.
In 2020-2025, the institute is developing the topic of program funding “Security of water resources and integrated management by consideration of climate change.” The research is carried out both in the hydraulic laboratory of the institute and in natural landscapes.
Currently, the goal and mission of the institute is: – Development of calculation methods for natural disasters (floods, flash floods, landslides, landslides, snow avalanches and erosion processes) and design of engineering structures against them;- Development of new wave-damaging constructions for innovative coastal and reservoir-sensitive coastal innovative structures;- Estimating and forecasting the amount of sediment on the bottom of reservoirs and abrasive shores recycling with respect to climate change;-Development of hydrotechnical and bioengineering innovative measures against slope erosion using local raw materials;- Development of educational-scientific and educational methodological literature in the direction of hydromelioration and raising of professional education;- Development of water and soil natural resources cadastre for integrated natural resources management;- Development of international and national grant projects aimed at environmental safety, mitigation of natural disasters and enhancing environmental education of the population;- Preparation of national, EU and NATO grant projects with the involvement of young scientists;- Preparation of vocational education and advanced training programs in the field of agricultural reclamation;- Preparation of scientific-educational and normative documentation for the design of environmental structures for the mountain landscapes and safety of the population of Georgia;- Establish international relations in the preparation and implementation of exchange programs for young scientists and international grant projects;- Preparation and commercialization of grant and business support projects on the research bases of the Institute with the involvement of young scientists;The Institute has been publishing collections of scientific works every year since 1934; And the annual international scientific-technical conference established and organized by the institute since 2011. Lebs that have ISSN and DOI.