საქართველოს ტექნიკურმა უნივერსიტეტმა 9 აპრილს ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლაში დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო
„საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისთვის განსაკუთრებული სიმბოლური დატვირთვა აქვს იმ გარემოებას, რომ 9 აპრილის ტრაგედიის მსხვერპლთა შორის იყვნენ ჩვენი უნივერსიტეტის სტუდენტები და კურსდამთავრებულები. მათი სამოქალაქო პასუხისმგებლობა, ეროვნული თვითშეგნება და მზადყოფნა საკუთარი სიცოცხლის ფასად დაეცვათ ქვეყნის თავისუფლების იდეა, რჩება უმაღლესი სამოქალაქო ღირსების მაგალითად. 9 აპრილი არის ისტორიული ერთობის დღე, სადაც ტრაგედია და გამარჯვება, მსხვერპლი და თავისუფლება ეროვნულ მეხსიერებაში ილექება. სწორედ ამ კონტექსტში იძენს განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ამ ერთ დღეში გაერთიანებული საქართველოს ისტორიის ორი უმნიშვნელოვანესი მოვლენის კვლევა და მომავალი თაობებისთვის გადაცემა, როგორც ეროვნული იდენტობის განმსაზღვრელი ფენომენი“, – ამის შესახებ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ 9 აპრილს დაღუპულთა მემორიალთან განაცხადა.
რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ, უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა, პროფესორ-მასწავლებლებმა და სტუდენტებმა 1989 წლის 9 აპრილს, საქართველოს დამოუკიდებლობისა და თავისუფლებისთვის ბრძოლის დღე აღნიშნეს, დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგეს და გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკეს.
სტუ-ის რექტორის თქმით, 9 აპრილი აერთიანებს ეროვნული ტრაგედიის სიმძიმესა და სახელმწიფოებრივი აღორძინების იდეალს. როგორც აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ განაცხადა,  ერთ თარიღში კონცენტრირებულია სიცოცხლის სამსხვერპლოზე მიტანა და გამარჯვება, უდიდესი ტკივილი და იმედი. 9 აპრილი წარსულის შეფასების შესაძლებლობა და ვალდებულებაა, რომ ისტორიული გამოცდილება განვითარების საფუძვლად გარდაიქმნას.
„9 აპრილი საქართველოს უახლეს ისტორიაში უნიკალური თარიღია, რომელიც ერთდროულად მოიცავს როგორც ეროვნული ტრაგედიის უმძიმეს გამოცდილებას, ისე სახელმწიფოებრივი აღორძინების უმნიშვნელოვანეს აქტს. 1989 წლის 9 აპრილი, როდესაც რუსთაველის გამზირზე მშვიდობიანი მოქალაქეების წინააღმდეგ ძალადობრივი აქტი განხორციელდა, წარმოადგენს იმ მორალურ ზღვარს, რომლის გადალახვამაც თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის იდეის გარშემო  ერი გააერთიანა. 9 აპრილს დაღუპულთა თავგანწირვამ შექმნა საფუძველი, რომელმაც განსაზღვრა ქვეყნის შემდგომი პოლიტიკური და საზოგადოებრივი განვითარების ვექტორი.
უმნიშვნელოვანესი მოვლენაა, აგრეთვე, 1991 წლის 9 აპრილს საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტის მიღება, რომლის სამართლებრივი და პოლიტიკური ფორმალიზება განხორციელდა ზვიად გამსახურდიას ლიდერობით. აღნიშნული აქტი წარმოადგენდა ისტორიული სამართლიანობის აღდგენას და მრავალსაუკუნოვანი სახელმწიფოებრივი ტრადიციის გაგრძელებას თანამედროვე ეპოქაში.
დღევანდელ რეალობაში, როდესაც საქართველო – ხელისუფლების, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის ხელმძღვანელობით – აგრძელებს დემოკრატიული განვითარების, ევროპული ინტეგრაციისა და სახელმწიფო ინსტიტუტების გაძლიერების გზას, 9 აპრილი შეგვახსენებს იმ საზღაურს, რომელიც ქართველმა ხალხმა თავისუფლებისთვის გადაიხადა; ამავდროულად,  გვაკისრებს პასუხისმგებლობას გავუფრთხილდეთ დამოუკიდებლობას, განვავითაროთ სახელმწიფო და შევინარჩუნოთ ის ღირებულებები, რომელთა საფუძველზეც აღდგა ჩვენი სახელმწიფოებრივი სუვერენიტეტი“,
ინფორმაციისთვის: საქართველო 9 აპრილის ტრაგედიიდან 37-ე და საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენიდან 35-ე წლისთავს აღნიშნავს. 9 აპრილს დაღუპულთაგან ხუთი გმირი: აზა ადამია, ნატო გიორგაძე, ნინო თოიძე, მანანა მელქაძე და გია ქარსელაძე საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის – იმჟამინდელი პოლიტექნიკური ინსტიტუტის – სტუდენტები და კურსდამთავრებულები იყვნენ.
1989 წლის 9 აპრილს, გამთენიისას, საბჭოთა კავშირის შეიარაღებული ძალების ნაწილებმა თბილისში, რუსთაველის გამზირზე, მშვიდობიანი საპროტესტო აქცია დაარბიეს, რამაც 21 ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა. 1991 წელს, საქართველოს პირველმა პრეზიდენტმა ზვიად გამსახურდიამ 9 აპრილი საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის დღედ გამოაცხადა.
„გარემოს ინჟინერია და თანამედროვე ეკოურბანისტიკა “ – სტუ V საერთაშორისო სემინარს უმასპინძლებს
18-22 მაისს, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი V საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკულ სემინარს „გარემოს ინჟინერია და თანამედროვე ეკოურბანისტიკა“ უმასპინძლებს. სემინარი საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტსა და...
სტუ-ის სტუდენტები საქართველოს ბანკის წარმომადგენლებს შეხვდნენ
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ბიზნესტენოლოგიების ფაკულტეტის სტუდენტები საქართველოს ბანკის წარმომადგენლებს შეხვდნენ და მათგან კარიერული განვითარების შესაძლებლობების შესახებ ინფორმაცია მიიღეს. შეხვედრაში, რომელიც...
კომპიუტერული ქსელის ტექნიკოსი – უფასო სასწავლო კურსი სტუ-ის სტუდენტებისთვის
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, 𝙀𝙧𝙖𝙨𝙢𝙪𝙨+ პროგრამის - Micro-GEAR პროექტის ფარგლებში, ორთვიან სასწავლო კურსზე- კომპიუტერული ქსელის ტექნიკოსი,  სტუდენტების მიღებას აცხადებს. სწავლა  21...
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული კორპუსის ბიბლიოთეკის დარბაზში, ტექნოლოგიებისა და საგრანტო პროექტების ოფისის ორგანიზებით,  ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა  მიმდინარეობს თემაზე: „საერთაშორისო საგრანტო...
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ბირთვული ინჟინერიისა და ინოვაციური ტექნოლოგიების ცენტრის ორგანიზებით და საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელებული...
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, 2026 სასწავლო წლის საგაზაფხულო მიღების პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე რეგისტრაცია 2026 წლის  06 აპრილს დაიწყება და 11 მაისის...

Georgian Technical University Honored the Memory of Those Who Died in the Struggle for the Country’s Independence on April 9
„For the Georgian Technical University, the fact that students and graduates of our university were among the victims of the April 9 tragedy has a special symbolic meaning. Their civic responsibility, national self-awareness, and readiness to defend the idea of the country’s freedom at the cost of their own lives remain an example of the highest civic dignity. April 9 is a day of historical unity, where tragedy and victory, sacrifice and freedom are etched in the national memory. It is in this context that the study of two of the most important events in the history of Georgia, united on this day, and their transmission to future generations, as a defining phenomenon of national identity, acquires special significance,” – said the Rector of the Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze, at the memorial to those who died on April 9.
Rector Academician David Gurgenidze, representatives of the university administration, professors, and students celebrated the Day of the Struggle for Independence and Freedom of Georgia on April 9, 1989, paying tribute to the memory of the fallen and laying a wreath at the Heroes’ Memorial.
According to the GTU rector, April 9 combines the gravity of the national tragedy and the ideal of state revival. As academician David Gurgenidze stated, the sacrifice of life and victory, great pain and hope are concentrated in one date. April 9 presents an opportunity to evaluate the past and an obligation to transform historical experiences into the foundation for future development.
“April 9 is a unique date in the recent history of Georgia, which simultaneously encompasses both the most difficult experience of national tragedy and the most important act of state revival. April 9, 1989, when a violent act was committed against peaceful citizens on Rustaveli Avenue, represents the moral threshold, the crossing of which united the nation around the idea of freedom and independence. The sacrifice of those who died on April 9 laid the groundwork for the country’s subsequent political and social trajectory, shaping its future direction.
Another significant event is the adoption of the Act of Restoration of State Independence of Georgia on April 9, 1991, the legal and political formalization of which was carried out under the leadership of Zviad Gamsakhurdia. This act represented the restoration of historical justice and the continuation of a centuries-old state tradition in the modern era.
In today’s reality, when Georgia – under the leadership of the government, Prime Minister Irakli Kobakhidze – continues on the path of democratic development, European integration, and strengthening of state institutions, April 9 reminds us of the price that the Georgian people paid for freedom; At the same time, it imposes on us the responsibility to take care of independence, develop the state and preserve the values on the basis of which our state sovereignty was restored,” noted
For information: Georgia is celebrating the 37th anniversary of the April 9 tragedy and the 35th anniversary of the restoration of Georgia’s independence. Five of the heroes who died on April 9: Aza Adamia, Nato Giorgadze, Nino Toidze, Manana Melkadze, and Gia Karseladze were students and graduates of the Georgian Technical University, the then Polytechnic Institute.
On April 9, 1989, at dawn, units of the Soviet Armed Forces dispersed a peaceful protest rally on Rustaveli Avenue in Tbilisi, which claimed the lives of 21 people. In 1991, the first President of Georgia, Zviad Gamsakhurdia, declared April 9 as the Day of Restoration of Georgia’s Independence.