სტუ-ის რექტორმა ხუთი პროფესორი ოქროს მედლებით დააჯილდოვა
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ, აკადემიური საბჭოს გადაწყვეტილებით, უნივერსიტეტის წინაშე გაწეული განსაკუთრებული დამსახურებისთვის, მეცნიერების განვითარებასა და ახალი თაობების აღზრდაში შეტანილი სოლიდური წვლილისთვის უნივერსიტეტის ხუთ პროფესორს სტუ-ის ოქროს მედლები და ჯილდოს დამატასტურებელი სიგელები გადასცა.
გიორგი ნიკოლაძის დარბაზში გამართული აკადემიური საბჭოს სხდომაზე რექტორმა ოქროს მედლები სამშენებლო ფაკულტეტის ოთხ პროფესორს – გელა ყიფიანს, შახ ბაქანიძეს, ტარიელ კვიციანსა და თამაზ ბაციკაძეს გადასცა. აღნიშნული საპატიო ჯილდო ასევე ბიზნესტექნოლოგიების ფაკულტეტის პროფესორს – გიორგი ცაავას მიენიჭა.
როგორც დავით გურგენიძემ აკადემიურ საბჭოზე განაცხადა, პროფესორებს – გელა ყიფიანს, შახ ბაქანიძეს, ტარიელ კვიციანს, თამაზ ბაციკაძესა და გიორგი ცაავას ათეულობით წელია განსაკუთრებული წვლილი შეაქვთ როგორც საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის წარმატებულ საქმიანობაში, ასევე მაღალი სტანდარტის შესაბამისად ახალი თაობის სწავლების პროცესში, რის საფუძველზეც აკადემიურმა საბჭომ მათი დაჯილდოების გადაწყვეტილება მიიღო.
„საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის „ოქროს მედალი“ განსაკუთრებული მნიშვნელობის ჯილდოა, რომელიც მრავალწლიანი ნაყოფიერი საქმიანობის, პროფესიული თავდადებისა და უნივერსიტეტის წინაშე გაწეული მნიშვნელოვანი ღვაწლისთვის გაიცემა. ეს უნივერსიტეტის მხრიდან მადლიერებისა და პატივისცემის გამოხატულებაა იმ ადამიანების მიმართ, რომლებიც დიდი ერთგულებით ემსახურებიან არა მხოლოდ მეცნიერების განვითარებას, არამედ მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ ახალგაზრდობის განათლებასა და პროფესიულ ჩამოყალიბებაში.
ამჯერად, აკადემიური საბჭოს გადაწყვეტილებით საპატიო ჯილდო გადავეცით გამორჩეულ მეცნიერ-პედაგოგებს, რომლებსაც მრავალი წლის განმავლობაში მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვთ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის აკადემიური და სამეცნიერო პოტენციალის გაძლიერებაში. მათი საქმიანობა, სამეცნიერო მიღწევები და სტუდენტებთან მუშაობა ნათელი მაგალითია იმისა, თუ როგორ უნდა ემსახურებოდეს მეცნიერი ინჟინერიის განვითარებას, ცოდნის გავრცელებასა და საზოგადოებრივ პროგრესს. ვულოცავ ჩვენს კოლეგებს ამ საპატიო ჯილდოს. ვუსურვებ მათ ჯანმრთელობას და კიდევ მრავალ წარმატებულ წელს მეცნიერებისა და განათლების სამსახურში,“ – აღნიშნა რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ.
2022 წლის 19 მაისს დაწესებული ჯილდო – სტუ-ის „ოქროს მედალი” – რექტორის წარდგინების საფუძველზე და აკადემიური საბჭოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის წინაშე გაწეული განსაკუთრებული ღვაწლისთვის გაიცემა. აღნიშნული ჯილდო, დაარსებიდან დღემდე, 80-ზე მეტ მეცნიერ-მკვლევარს გადაეცა, მათ შორის არიან როგორც საქართველოს, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქეები.

The Rector of the Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze, by the decision of the Academic Council, awarded five professors of the university with GTU gold medals and award certificates for their dedicated services to the university, their solid contribution to the development of science, and the education of new generations.
At the Academic Council meeting held in Giorgi Nikoladze Hall, the Rector awarded gold medals to four professors of the Faculty of Construction – Gela Kipiani, Shakh Bakanidze, Tariel Kvitsiani, and Tamaz Batsikadze. The aforementioned honorary award was also granted to Giorgi Tsaava, a professor of the Business Technologies Faculty.
As David Gurgenidze stated at the Academic Council, Professors Gela Kipiani, Shakh Bakanidze, Tariel Kvitsiani, Tamaz Batsikadze, and Giorgi Tsaava have been making a special contribution to the successful activities of the Georgian Technical University for decades, as well as to the process of educating the new generation in accordance with high standards, based on which the Academic Council made the decision to award them.
“The Gold Medal” of the Georgian Technical University is a distinguished honor, presented in recognition of many years of fruitful service, professional dedication, and significant contributions to the university. It serves as a heartfelt expression of gratitude and respect from the university to those who have shown exceptional devotion not only to advancing science, but also to playing a vital role in the education and professional development of the youth.
This time, by the decision of the Academic Council, we presented an honorary award to outstanding scientists and teachers who have made a significant contribution to strengthening the academic and scientific potential of the Georgian Technical University for many years. Their activities, scientific achievements, and work with students are a clear example of how a scientist should serve the development of engineering, the dissemination of knowledge, and social progress. I congratulate our colleagues on this honorary award. I wish them good health and many more successful years in the service of science and education,” said the Rector, Academician David Gurgenidze.
The award established on May 19th, 2022 – the GTU “Gold Medal” – is awarded for exceptional contributions to the Georgian Technical University, based on the nomination of the Rector and the decision of the Academic Council. Since its inception, this award has been granted to more than 80 scientists and researchers, including both Georgian and foreign citizens.