- მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი – (1,0 საშტატო ერთეული)
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2026 წლის 27 აპრილიდან – 29 აპრილის ჩათვლით, 1000-დან 1700 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, მ.კოსტავას ქუჩა №77, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მე-9 სასწავლო კორპუსი. პასუხისმგებელი პირი: ბექა მაისურაძე, ტელ: 577 37 54 48.
კონკურსი ჩატარდება 2026 წლის 04 მაისს. კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2026 წლის 04 მაისს, საკონკურსო კომისიის მიერ თვალსაჩინო ადგილზე და უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2026 წლის 07 მაისის ჩათვლით.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის დამატებითი ინფორმაცია (კონკურსანტის ანკეტა, განცხადება, გასაუბრების ჩატარების დრო და ადგილი) გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
მეცნიერის (მთავარი მეცნიერი თანამშრომლის) თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
ა) სათანადო ფორმით შედგენილი და ხელმოწერილი განცხადება და ანკეტა (ფორმები გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე), აგრეთვე მათში წარმოდგენილი ინფორმაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია: დიპლომი, სერტიფიკატი, მოწმობა, სიგელი, ცნობა და ა.შ. (დედანი და ასლი);
- კონკურსი ჩატარდება ,,უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და ,,კვანტური ფიზიკისა და საინჟინრო ტექნოლოგიების ინსტიტუტის სამეცნიერო პერსონალის სამსახურში მიღების წესის“ შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიაში, უნივერსიტეტისა და ინსტიტუტის ვებ-გვერდებზე.
- საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: კონკურსანტის კვალიფიკაციის და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის, საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული და სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე (კომისიის გადაწყვეტილებით) კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები.

The Scientific Council of the Institute of Quantum Physics and Engineering Technologies of the Georgian Technical University announces an open competition for the following scientific position:
- Chief Scientific Fellow – (1.0 staff unit)
Applications will be accepted from April 27th to April 29th, 2026, inclusive, from 10:00 to 05:00 p.m., at the address: Tbilisi, M. Kostava Street №77, Academic Building 9, of the Georgian Technical University. Responsible person: Beka Maisuradze, tel: 577 37 54 48.
The competition will be held on May 4th, 2026. The initial results of the competition will be published no later than May 4th, 2026, by the competition commission in a prominent place and on the university’s website.
Applications/complaints regarding violations of the competition rules will be accepted by the Competition Commission until May 7th, 2026.
Additional information to participate in the competition (contestant’s application form, application, time and place of the interview) will be published on the university’s website.
The position of Chief Scientist may hold a person who has a doctorate or equivalent academic degree and at least 6 years of experience in scientific research;
A person will be elected to the position of scientist (chief scientist) for a term of 5 years.
a) a duly completed and signed application and questionnaire (forms will be published on the university’s website), as well as documentation confirming the information presented in them: diploma, certificate, notice, etc. (original and copy);
b) a document confirming scientific/academic degree (original and copy);
Note: A person who has already submitted the aforementioned certificates to the Human Resources Management and Records Service of the University is exempt from submitting the certificates.
- The competition will be held in accordance with the Law of Georgia “On Higher Education”, the University Charter and the “Rules for Hiring Scientific Personnel of the Institute of Quantum Physics and Engineering Technologies”, which the contestants will familiarize themselves with in the competition commission, on the university and institute’s websites.
- The competition commission consider: the correspondence of the contestant’s qualifications and competence to the competitive position, including scientific research, practical and other activities, achievements, qualifications, experience and merits relevant to the profile of the competitive position; as well as (by decision of the commission) the results of the interview conducted with the contestant(s).