საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ენერგეტიკის ფაკულტეტს, შენობებების თბოსაიზოლაციო თვისებების შეფასებისა და ენერგოაუდიტის სწავლების მიზნით, არასამთავრობო ორგანიზაცია “ენერგოეფექტურობის ცენტრმა საქართველომ” (EECG) თბური წინაღობის საზომი მოწყობილობა გადასცა.
თბური წინაღობის საზომი მოწყობილობა, რომელიც ენერგეტიკის ფაკუკულტეტის ლაბორატორიულ კომპლექსში განთავსდება, ასევე გამოყენებულ იქნება პროექტის – „მდგრადი და მწვანე ბიზნესპრაქტიკების განვითარება საქართველოში“ – ფარგლებში სატრენინგო პროგრამის ეფექტიანი განხორციელების უზრუნველსაყოფად. აღნიშნულ პროექტს “ენერგოეფექტურობის ცენტრი საქართველო” “World Vision საქართველოსა” და საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან (GFA) პარტნიორობით და ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს.
შეხვედრაში საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორი, პროფესორი თამარ წერეთელი, ენერგეტიკის ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი ქეთევან ქუთათელაძე, ენერგეტიკის ექსპერტი – ფაკულტეტის პროფესორი გია არაბიძე, “ენერგოეფექტურობის ცენტრი საქართველოს” ხელმძღვანელი გიორგი აბულაშვილი, ფაკულტეტის პროფესორები და არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. მხარეებმა პროექტის – „მდგრადი და მწვანე ბიზნესპრაქტიკების განვითარება საქართველოში“ – განხორციელების პროცესში საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მონაწილეობის შესაძლებლობებზე იმსჯელეს, რაც ბიზნესკომპანიის თანამშრომლების, პროფესიული სტუდენტების, პრაქტიკოსი ტრენერებისა და მომავალი სპეციალისტების გადამზადებისა და პროფესიული კვალიფიკაციის ამაღლების მიზნით ახალი საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავებას, პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების პროგრამების განხორციელებას ითვალისწინებს.
ვიცე-რექტორის, პროფესორ თამარ წერეთელის განცხადებით, 37800 ლარის ღირებულების თბური წინაღობის საზომი მოწყობილობა, რომელიც “ენერგოეფექტურობის ცენტრმა საქართველომ” სატრენინგო პროგრამის ეფექტიანად განხორციელების მიზნით შეისყიდა და საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტს გადასცა, უახლოესი მომავლიდან გამოყენებულ იქნება სატრენინგო პროგრამისთვის, ასევე ენერგეტიკის ფაკულტეტზე მიმდინარე სამეცნიერო კვლევებისთვის.
“თბური წინაღობის საზომი მოწყობილობის საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისთვის გადმოცემა მნიშვნელოვანია როგორც სასწავლო, ისე სამეცნიერო პროცესის გაძლიერების მიმართულებით. მისი საშუალებით ჩვენს სტუდენტებსა და მკვლევრებს ექნებათ შესაძლებლობა, რეალურ პირობებში შეისწავლონ შენობათა თბოსაიზოლაციო თვისებები და ენერგოაუდიტის თანამედროვე მეთოდები. განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია ისიც, რომ პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია შენობების ენერგოაუდიტის განმახორციელებელი დამოუკიდებელი ექსპერტებისა და სპეციალისტების გადამზადება და მათი აღჭურვა როგორც მყარი თეორიული ცოდნით, ისე პრაქტიკული უნარებით. ამით მნიშვნელოვნად შევუწყობთ ხელს ენერგოეფექტურობის სტანდარტების ამაღლებას. მადლობას ვუხდით “ენერგოეფექტურობის ცენტრი საქართველოს” მხარდაჭერისა და პარტნიორობისთვის. დარწმუნებული ვართ, რომ ჩვენი თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს მწვანე ბიზნესპრაქტიკის განვითარებას“, – განაცხადა თამარ წერეთელმა.
როგორც სტუ-ის ენერგეტიკის ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა ქეთევან ქუთათელაძემ აღნიშნა, სატრენინგო პროგრამა, რომელსაც ახლო მომავლიდან ჩაეყრება საფუძველი, ენერგოეფექტური პრაქტიკების დანერგვას შეუწყობს ხელს.
“თბური წინაღობის საზომი მოწყობილობა თანამედროვე მაღალტექნოლოგიური ინსტრუმენტია, რომელიც გამოიყენება მასალებისა და სამშენებლო კონსტრუქციების თბური თვისებების განსასაზღვრად, ასევე შენობების ენერგოდანაკარგების ანალიზისა და თბოიზოლაციის შეფასებისთვის. მისი მუშაობის პრინციპი ეფუძნება თბური ნაკადის სენსორს: მოწყობილობა ერთ მხარეს აფიქსირებს კონსტრუქციაში გამავალ სითბოს ნაკადს, ხოლო მეორე მხარეს ზომავს ზედაპირების ტემპერატურებს, რის საფუძველზეც ხდება თბური წინაღობის ზუსტი გამოთვლა. მოწყობილობა აღჭურვილია თბური ნაკადის სენსორით, ტემპერატურის სენსორებით, მონაცემთა ლოგერითა და ანალიზის პროგრამით, რაც უზრუნველყოფს მონაცემების სრულყოფილ დამუშავებას. მისი გამოყენება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია როგორც სამეცნიერო კვლევებში, ისე ენერგოეფექტურობის შეფასებასა და შენობების ენერგოაუდიტში, რაც მომავალში მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ენერგოეფექტური და გარემოსდაცვითად მდგრადი პრაქტიკების დანერგვას“, – აღნიშნა ქეთევან ქუთათელაძემ.
“ენერგოეფექტურობის ცენტრი საქართველოს” ხელმძღვანელის, გიორგი აბულაშვილის თქმით, ცენტრი აქტიურად მუშაობს ენერგოაუდიტის პროფესიული სტანდარტების განვითარებისა და კვალიფიციური სპეციალისტების მომზადების მიმართულებით, რა პროცესშიც საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტს მნიშვნელოვან პარტნიორად განიხილავს.
“ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ამ პროექტის ფარგლებში შევძლოთ აკადემიურ სივრცესთან მჭიდრო თანამშრომლობა და ისეთი პრაქტიკული რესურსების გამოყენება, რაც რეალურად გააძლიერებს ენერგოეფექტურობის მიმართულებით სწავლებისა და კვლევის ხარისხს. “ენერგოეფექტურობის ცენტრი” აქტიურად მუშაობს იმისთვის, რომ საქართველოში განვითარდეს ენერგოაუდიტის პროფესიული სტანდარტები და გაიზარდოს კვალიფიციური სპეციალისტების რაოდენობა. ამ პროცესში მნიშვნელოვანია საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტთან პარტნიორობა, რაც გვაძლევს შესაძლებლობას, ერთობლივად შევქმნათ გადამზადების პროგრამები“, – განაცხადა გიორგი აბულაშვილმა.

The Energy Efficiency Center Georgia (EECG) has donated a thermal resistance measuring device to the Faculty Power Engineering of the Georgian Technical University for the purpose of assessing the thermal insulation properties of buildings and teaching energy audits.
The thermal resistance measuring device, which will be placed in the laboratory complex of the Faculty Power Engineering, will also be used to ensure the effective implementation of the training program within the framework of the project, “Development of Sustainable and Green Business Practices in Georgia.” The project is implemented by the Energy Efficiency Center of Georgia in partnership with World Vision Georgia and the Georgian Farmers Association (GFA), with financial support from the European Union.
The meeting was attended by Vice-Rector of the Georgian Technical University, Professor Tamar Tsereteli, Dean of the Faculty of Power Engineering, Professor Ketevan Kutateladze, Energy Expert – Professor of the Faculty, Gia Arabidze, Head of the “Energy Efficiency Center of Georgia” Giorgi Abulashvili, professors of the faculty, and representatives of the non-governmental organization. The parties discussed the possibilities of the participation of the Georgian Technical University in the implementation of the project – “Development of Sustainable and Green Business Practices in Georgia”, which envisages the development of new educational programs, implementation of professional training and retraining programs for the purpose of retraining and improving the professional qualifications of business company employees, professional students, practical trainers and future specialists.
According to the statement of Vice-Rector, Professor Tamar Tsereteli, the thermal resistance measuring device worth 37,800 GEL, which was purchased by the “Energy Efficiency Center Georgia” for the purpose of effective implementation of the training program and transferred to the Georgian Technical University, will be used for the training program in the near future, as well as for scientific research at the Faculty of Power Engineering.
“The transfer of the thermal resistance measuring device to the Georgian Technical University is important for strengthening both the educational and scientific process. Through it, our students and researchers will have the opportunity to study the thermal insulation properties of buildings and modern energy audit methods in real conditions. It is also particularly important that within the framework of the project, it is planned to retrain independent experts and specialists conducting energy audits of buildings and equip them with both solid theoretical knowledge and practical skills. This will significantly contribute to raising energy efficiency standards. We thank the “Energy Efficiency Center of Georgia” for its support and partnership. We are confident that our cooperation will contribute to the development of green business practices,” said Tamar Tsereteli.
As the Dean of the Faculty of Power Engineering at GTU, Professor Ketevan Kutateladze, noted, the training program, the foundation of which will be laid in the near future, will contribute to the introduction of energy-efficient practices.
“A thermal resistance measuring device is a modern high-tech instrument used to determine the thermal properties of materials and building structures, as well as for analyzing energy losses and assessing thermal insulation of buildings. Its working principle is based on a heat flow sensor: the device records the heat flow passing through the structure on one side, and measures the surface temperatures on the other side, based on which the thermal resistance is accurately calculated. The device is equipped with a heat flow sensor, temperature sensors, a data logger, and analysis software, which ensures complete data processing. Its use is particularly important in scientific research, as well as in energy efficiency assessment and energy audits of buildings, which will significantly contribute to the implementation of energy-efficient and environmentally sustainable practices in the future,” noted Ketevan Kutateladze.
Giorgi Abulashvili, head of the Energy Efficiency Center of Georgia, stated that the center is actively developing professional standards for energy auditing and training qualified specialists. He emphasized that the Georgian Technical University is considered an important partner in this process.
“It is important for us that within the framework of this project, we can closely cooperate with the academic space and use such practical resources that will actually strengthen the quality of teaching and research in the field of energy efficiency. “The Energy Efficiency Center” is actively working to develop professional standards for energy auditing in Georgia and increase the number of qualified specialists. In this process, partnership with the Georgian Technical University is important, which gives us the opportunity to jointly create training programs,” said Giorgi Abulashvili.