საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების ფაკულტეტის ციფრული სატელეკომუნიკაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტის პროფესორი სერგო შავგულიძე ერთობლივი სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოების განხორციელების მიზნით მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში (Technical University of Munich – TUM) იმყოფებოდა. ვიზიტი, რომელიც 19 დღის განმავლობაში გაგრძელდა, აკადემიური თანამშრომლობის გაღრმავებისა და თანამედროვე ციფრული კომუნიკაციის სისტემების მიმართულებით მიმდინარე კვლევების ინტეგრირების ფარგლებში განხორციელდა.
ვიზიტის პროგრამის შესაბამისად, პროფესორმა სერგო შავგულიძემ TUM-ის სამეცნიერო სემინარზე წარადგინა მოხსენება თემაზე – „კოდირებული მოდულაციის სისტემები და მათი გამოყენება მრავალანტენიან კომუნიკაციებში“. ინფორმაცია პრეზენტაციისა და პროფესორის ბიოგრაფიული მონაცემების შესახებ განთავსდა მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის ოფიციალურ ვებგვერდზე, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს ქართველი მეცნიერის საერთაშორისო აკადემიურ აღიარებას.
როგორც სტუ-ის ვიცე-რექტორი აღნიშნავს, მოხსენება მოიცავდა ავტორის მიერ ბოლო წლებში, ინფორმაციის თეორიისა და კოდირებული მოდულაციის სისტემების სფეროში მიღებული ფუნდამენტური და გამოყენებითი ხასიათის სამეცნიერო შედეგებს.
პროფესორ თამარ ლომინაძის თქმით, სტუ-ის პროფესორის ვიზიტი მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში წარმოადგენს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ევროპული აკადემიური სივრცის თანამშრომლობის კიდევ ერთ მნიშვნელოვან ეტაპს, რაც ხელს უწყობს თანამედროვე სატელეკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სფეროში ერთობლივი კვლევების განვითარებას, ქართველ მეცნიერთა საერთაშორისო სამეცნიერო ქსელებში ინტეგრაციას და საქართველოს პოზიციონირებას გლობალური საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კვლევის რუკაზე.
„მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში პროფესორ სერგო შავგულიძის სამუშაო ვიზიტი საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში საერთაშორისო აკადემიური თანამშრომლობის თანმიმდევრული განვითარების თვალსაჩინო მაგალითია. ვიზიტი მნიშვნელოვანია, როგორც სამეცნიერო შედეგების ინტერნაციონალიზაციის, ისე ერთობლივი კვლევითი პლატფორმების გაძლიერების თვალსაზრისით. პროფესორ შავგულიძის მიერ წარმოდგენილი კვლევები კოდირებული მოდულაციის სისტემებისა და მრავალანტენიანი კომუნიკაციების მიმართულებით პასუხობს თანამედროვე ციფრული სატელეკომუნიკაციო ტექნოლოგიების განვითარების აქტუალურ გამოწვევებს. განსაკუთრებით აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ მიღებული შედეგები თანხვედრაშია უახლესი თაობის მობილური საკომუნიკაციო ქსელების – 5G-ისა და 6G-ის, ტექნოლოგიურ მოთხოვნებთან და შეესაბამება საერთაშოპრისო ტელეკომუნიკაციების კავშირის – ITU-ს რეკომენდაციებს. დარწმუნებული ვართ, ეს თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს ერთობლივი სამეცნიერო პროექტების ინიცირებას, საერთაშორისო საგრანტო აქტივობებში ჩართულობის ზრდას და ჩვენი უნივერსიტეტის სამეცნიერო პოტენციალის კიდევ უფრო ფართოდ წარმოდგენას ევროპულ და გლობალურ სამეცნიერო-აკადემიურ სივრცეში. მსგავსი ვიზიტები ქმნის მყარ საფუძველს ცოდნის ტრანსფერის, ახალგაზრდა მკვლევართა პროფესიული განვითარების და ინოვაციური კვლევების პრაქტიკული იმპლემენტაციისთვის“, – აცხადებს თამარ ლომინაძე.
სტუ-ის პროფესორის სერგო შავგულიძის განმარტებით, მან მოხსენებაში განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა გაუსის, ლიპშიცისა და ჰურვიცის მთელ რიცხვებზე დაფუძნებულ ალგებრულ-რიცხვით მიდგომებზე, რაც ახალი სიგნალებისა და სიგნალურ-კოდური კონსტრუქციების ასაგებად გამოიყენება. მისივე თქმით, მან განიხილა ჰიბრიდულ ფაზურ (ამპლიტუდურ-ფაზურ) და სიხშირულ მოდულაციებზე დაფუძნებული ორ- და მრავალგანზომილებიანი სიგნალების ფორმირების პრინციპები, რაც თანამედროვე ციფრული საკომუნიკაციო სისტემების განვითარების ერთ-ერთი პერსპექტიული მიმართულებაა.
„ამ თეორიული საფუძვლის გამოყენებით შემუშავებულია მრავალანტენიანი სივრცითი მოდულაციისა და განზოგადებული მრავალნაკადიანი სივრცითი მოდულაციის ახალი სქემები. განხორციელებულია მათი სინთეზი შეცდომების მაკონტროლებელ კოდებთან, რაც უზრუნველყოფს სისტემის საიმედოობისა და გამტარუნარიანობის მნიშვნელოვან ზრდას. წარმოდგენილმა ანალიტიკურმა შეფასებებმა და კომპიუტერულმა სიმულაციებმა დაადასტურა, რომ შეთავაზებული სისტემები გამოირჩევა გაუმჯობესებული ტექნიკური მახასიათებლებით, საკომუნიკაციო არხში შეცდომების კორექციის მაღალი უნარით, მონაცემთა გადაცემის გაზრდილი სიჩქარით, ენერგეტიკული და სპექტრული ეფექტიანობის გაუმჯობესებით, აგრეთვე რეალიზაციის ოპტიმალური სირთულით. ეს უპირატესობები მათ კონკურენტუნარიანს ხდის საერთაშორისო ანალოგებთან შედარებით. პრეზენტაციაში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ახალი სისტემების ინტეგრირების შესაძლებლობებს მოქმედ 5G და პერსპექტიულ 6G მობილურ საკომუნიკაციო ქსელებში. საგულისხმოა მიღებული შედეგების შესაბამისობა ITU-ს რეკომენდაციებთან, რაც მათ პრაქტიკულ დანერგვასა და საერთაშორისო სტანდარტებთან ჰარმონიზაციას უზრუნველყოფს“, – აცხადებს სერგო შავგულიძე.
ცნობისათვის: სერგო შავგულიძემ წარჩინებით დაამთავრა საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის კავშირგაბმულობის ფაკულტეტი – ავტომატური ელექტროკავშირის სპეციალობით. 1984 წელს მან მოსკოვში, Institute for Control Problems-ში (სსრკ-ის მეცნიერებათა აკადემია) დაიცვა ტექნიკურ მეცნიერებათა კანდიდატის ხარისხი, ხოლო 1991 წელს – ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორის ხარისხი Institute for Information Transmission Problems-ში. 1993 წელს მას პროფესორის წოდება მიენიჭა.
მისი სამეცნიერო ინტერესის სფეროებია: ინფორმაციის თეორია, შეცდომათა მაკონტროლებელი კოდირების თეორია და კოდირებული მოდულაციის სისტემები; არის 180-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომის ავტორი. პროფესორი სერგო შავგულიძე მონაწილეობდა არაერთ მაღალი დონის საერთაშორისო სამეცნიერო-კვლევით კონფერენციასა და სიმპოზიუმში.
გარდა ამისა, ერთობლივი კვლევების ჩატარებისა და სალექციო კურსების წაკითხვის მიზნით, 1992–2024 წლებში ის არაერთხელ მიიწვიეს პროფესორად გერმანიაში – დარმშტადტის, ულმის, კონსტანცისა და ესენის უნივერსიტეტებში, ასევე, შვედეთის ლინჩეპინგისა და ლუნდის უნივერსიტეტებში, დანიის ტექნიკურ უნივერსიტეტში (Technical University of Denmark, ლინგბი, დანია) და გაერთიანებული სამეფოს ლანკასტერის უნივერსიტეტში (Lancaster University – UK); 2006-2025 წლებში მონაწილეობდა International Telecommunication Union-ის (ITU) ეგიდით ორგანიზებულ მრავალ კონფერენციასა და სემინარში; 2015, 2019 და 2023 წლების რადიოკომუნიკაციის ასამბლეებზე (RA-2015, RA-2019, RA-2023) კი პროფესორი სერგო შავგულიძე ITU-R-ის სასწავლო ჯგუფების ვიცე-თავმჯდომარედ იქნა არჩეული.

Professor Sergo Shavgulidze of the Department of Digital Telecommunications Technologies of the Faculty of Informatics and Control Systems of the Georgian Technical University visited the Technical University of Munich (TUM) for the purpose of joint scientific research. The visit, which lasted 19 days, was carried out within the framework of deepening academic cooperation and integrating ongoing research in the direction of modern digital communication systems.
In accordance with the program of the visit, Professor Sergo Shavgulidze presented a report at the TUM scientific seminar on the topic “Coded Modulation Systems and Their Application in Multi-Antenna Communications”. Information about the presentation and the biographical data of the professor were posted on the official website of the Technical University of Munich, which once again confirms the international academic recognition of the Georgian scientist.
As the GTU Vice-Rector notes, the report included the author’s fundamental and applied scientific results obtained in recent years in the field of information theory and coded modulation systems.
According to Professor Tamar Lominadze, the visit of the GTU professor to the Technical University of Munich is another important stage in the cooperation between the Georgian Technical University and the European academic space, which contributes to the development of joint research in the field of modern telecommunication technologies, the integration of Georgian scientists into international scientific networks, and the positioning of Georgia on the global information and communication technology research map.
“The working visit of Professor Sergo Shavgulidze to the Technical University of Munich is a vivid example of the consistent development of international academic cooperation at the Georgian Technical University. The visit is important both in terms of the internationalization of scientific results and the strengthening of joint research platforms. The research presented by Professor Shavgulidze in the area of coded modulation systems and multi-antenna communications addresses the current challenges in the development of modern digital telecommunication technologies. It is especially noteworthy that the results obtained are consistent with the technological requirements of the latest generation mobile communication networks – 5G and 6G, and comply with the recommendations of the International Telecommunication Union – ITU. We are confident that this cooperation will contribute to the initiation of joint scientific projects, increased involvement in international grant activities, and a wider presentation of the scientific potential of our university in the European and global arena in the scientific-academic space. Such visits create a solid foundation for knowledge transfer, professional development of young researchers, and practical implementation of innovative research,” says Tamar Lominadze.
According to Sergo Shavgulidze’s explanation, professor of GTU, in his report, he focused on algebraic-numerical approaches based on Gaussian, Lipschitz, and Hurwitz integers, which are used to construct new signals and signal-code constructions. According to him, he discussed the principles of formation of two- and multidimensional signals based on hybrid phase (amplitude-phase) and frequency modulations, which is one of the promising directions in the development of modern digital communication systems.
“Using this theoretical basis, new schemes of multi-antenna spatial modulation and generalized multi-stream spatial modulation have been developed. Their synthesis with error-controlling codes has been carried out, which ensures a significant increase in system reliability and throughput. The presented analytical evaluations and computer simulations have confirmed that the proposed systems are distinguished by improved technical characteristics, high error correction capabilities in the communication channel, increased data transfer speed, improved energy and spectral efficiency, as well as optimal implementation complexity. These advantages make them competitive compared to international analogues. The presentation focused on the possibilities of integrating new systems into existing 5G and promising 6G mobile communication networks. It is noteworthy that the results obtained comply with ITU recommendations, which ensures their practical implementation and harmonization with international standards”, says Sergo Shavgulidze.
For information: Sergo Shavgulidze graduated with honors from the Faculty of Communications of the Georgian Polytechnic Institute, specializing in automatic electrical communication. In 1984, he defended his degree of Candidate of Technical Sciences at the Institute for Control Problems (USSR Academy of Sciences) in Moscow, and in 1991, the degree of Doctor of Technical Sciences at the Institute for Information Transmission Problems. In 1993, he was awarded the title of Professor.
His scientific interests include: information theory, error-control coding theory, and coded modulation systems; he is the author of more than 180 scientific papers. Professor Sergo Shavgulidze has participated in several high-level international scientific research conferences and symposiums.
In addition, in 1992–2024, he was repeatedly invited as a professor in Germany – at the Universities of Darmstadt, Ulm, Konstanz, and Essen, as well as at the Universities of Linköping and Lund in Sweden, the Technical University of Denmark (Lyngby, Denmark), and Lancaster University (Lancaster University – UK) for the purpose of conducting joint research and giving lecture courses; In 2006-2025, he participated in numerous conferences and seminars organized under the auspices of the International Telecommunication Union (ITU); at the 2015, 2019 and 2023 Radiocommunication Assemblies (RA-2015, RA-2019, RA-2023), Professor Sergo Shavgulidze was elected Vice-Chairman of the ITU-R Study Groups.