„საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენისა და მისი საერთაშორისო აღიარების საქმეში განუზომელია ახლადშესვენებული სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსის, ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტის, უწმინდესისა და უნეტარესის – ილია მეორეს ისტორიული როლი. მისი ავტორიტეტი, დიპლომატიური გამჭრიახობა, მტკიცე ეკლესიური პოზიცია და საერთაშორისო ავტორიტეტი გადამწყვეტი აღმოჩნდა ავტოკეფალიის სამართლიანი აღიარების პროცესსა და საქართველოს დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლაში. ილია მეორემ შეძლო ქვეყნის მართლმადიდებელი ეკლესიის შიდა კონსოლიდაცია და ერთიანობის განმტკიცება, რაც აუცილებელი წინაპირობა იყო ამ უმნიშვნელოვანესი მიზნის მისაღწევად. პარტიარქის ლოცვა-კურთხევით გაძლიერებულმა ეკლესიამ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა საზოგადოების ზნეობრივი საფუძვლების გამყარებაში, განათლებისა და კულტურის მხარდაჭერაში, რაც საბოლოოდ აისახა ქვეყნის სულიერ და ინტელექტუალურ განვითარებაზე“, – ამის შესახებ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ ავტოკეფალიის აღდგენის დღესთან დაკავშირებით განაცხადა.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის წმინდა გიორგის სახელობის სამლოცველოში, ავტოკეფალიის აღდგენის დღისადმი მიძღვნილი სამადლობელი პარაკლისი აღავლინა და პატრიარქის სულის მოსახსენიებელი პანაშვიდი ჩაატარა სტუ-ის პროფესორმა, დეკანოზმა მიქაელმა (მაჭარაძე). მსახურებას ესწრებოდნენ უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებლები, სტუდენტები, ადმინისტრაციის წარმომადგენლები და თანამშრომლები.
როგორც დეკანოზმა აღნიშნა, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი ყოველთვის იყო და რჩება სულიერებისა და ზნეობრივი განათლების ერთ-ერთ კერად. მამა მიქაელის თქმით, უნივერსიტეტი მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ახალგაზრდებში ისტორიული ცნობიერების გაღრმავების, ასევე მართლმადიდებლური კულტურისა და ტრადიციებისადმი პატივისცემის განმტკიცებაში.
„მართლმადიდებლური სწავლება ყოველთვის ეფუძნებოდა ადამიანის ჰოლისტურ განვითარებას არა მხოლოდ ინტელექტუალური, არამედ ზნეობრივი და სულიერი სრულყოფის გზით. თანამედროვე განათლების სისტემაშიც კი, ეკლესიის მიერ დანერგილი ღირებულებები – ადამიანთა შორის თანასწორობა, პასუხისმგებლობა, პატივისცემა, სოლიდარობა, ჭეშმარიტების ძიება – რჩება უმნიშვნელოვანეს საყრდენად. ამ თვალსაზრისით, მართლმადიდებლობის როლი განათლებაში შეიძლება შეფასდეს, როგორც ფუნდამენტური – იგი ქმნის იმ ღირებულებით ჩარჩოს, რომლის გარეშეც ცოდნა კარგავს თავის ჰუმანურ დანიშნულებას. ჩემთვის, როგორც საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორისთვის, მნიშვნელოვანია უნივერსიტეტის რექტორისა და ადმინისტრაციის მიდგომები. მადლობას მოვახსენებ რექტორს, აკადემიკოს დავით გურგენიძეს, რომლის ინიციატივითაც უნივერსიტეტის თეოლოგიის სასწავლო-სამეცნიერო ცენტრს, რომელიც უწმინდესისა და უნეტარესის, ილია მეორის ლოცვა-კურთხევით 24 წლის წინ დაფუძნდა, დღეს მისი სახელი ეწოდა“, – აღნიშნა დეკანოზმა მიქაელმა.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა ავტოკეფალიის აღდგენის დღე მიულოცა მართლმადიდებელ ეკლესიას და მრევლს. როგორც აკადემიკოსი დავით გურგენიძე აღნიშნავს, უნივერსიტეტის მიზანია, აღზარდოს თაობები, რომლებიც ერთდროულად იქნებიან მაღალკვალიფიციური სპეციალისტები და სულიერი ფასეულობების მატარებელი ღირსეული მოქალაქეები.
„ამ მნიშვნელოვან დღეს განსაკუთრებული პატივითა და მადლიერებით ვიხსენებთ ახლადშესვენებულ საქართველოს პატრიარქს, ილია მეორეს, რომლის ღვაწლი განუზომელია ქართული ეკლესიისა და საზოგადოების წინაშე. მისი დამოკიდებულება განათლების მიმართ გამოირჩეოდა განსაკუთრებული სიღრმითა და წინდახედულობით. ის მუდმივად წარმოაჩენდა განათლებისა და სულიერების განუყოფელ კავშირს; მიიჩნევდა, რომ ცოდნა უნდა ემსახურებოდეს ადამიანის სულიერ ამაღლებას და საზოგადოების კეთილდღეობას. საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში პატრიარქის ინიციატივითა და მხარდაჭერით არაერთი საგანმანათლებლო პროექტი განხორციელდა. კიდევ ერთხელ გილოცავთ ავტოკეფალიის აღდგენის დღეს! ვუსურვებ საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას, ჩვენს ქვეყანას და თითოეულ მოქალაქეს მშვიდობას, ერთიანობას, სულიერ სიმტკიცესა და გამარჯვებას“, – განაცხადა რექტორმა დავით გურგენიძემ.

The historical role of the recently deceased Catholicos-Patriarch of All Georgia, Archbishop of Mtskheta-Tbilisi, Metropolitan of Bichvinta and Tskhum-Abkhazia, His Holiness and Beatitude Ilia II, in the Autocephaly Restoration of the Georgian Church and its international recognition is immeasurable. His authority, diplomatic acumen, firm ecclesiastical position, and international authority proved decisive in the process of fair recognition of autocephaly and the struggle for Georgia’s independence. Ilia II was able to consolidate the internal unity and unity of the country’s Orthodox Church, which was a necessary prerequisite for achieving this most important goal. The Church, strengthened by the Patriarch’s prayers and blessings, played an important role in strengthening the moral foundations of society, in supporting education and culture, which ultimately reflected on the spiritual and intellectual development of the country”, said Academician David Gurgenidze, Rector of the Georgian Technical University, on the occasion of the Autocephaly Day Restoration.
In the St. George Chapel of the Georgian Technical University, a thanksgiving service dedicated to the Autocephaly Day Restoration was held, and a funeral service for the memory of the Patriarch was held by GTU professor, Deacon Mikael (Macharadze). The service was attended by university professors, students, administration representatives, and employees.
As the dean noted, the Georgian Technical University has always been and remains one of the centers of spiritual and moral education. According to Father Mikael, the university plays a significant role in deepening historical awareness among the youth, as well as strengthening respect for Orthodox culture and traditions.
“Orthodox education has always been based on the holistic development of a person, not only through intellectual, but also through moral and spiritual perfection. Even in the modern education system, the values introduced by the Church – equality between people, responsibility, respect, solidarity, the search for truth – remain the most important pillar. In this regard, the role of Orthodoxy in education can be assessed as fundamental – it creates a framework of values, without which knowledge loses its humane purpose. For me, as a professor at the Georgian Technical University, the approaches of the rector and the university administration are important. I would like to express my gratitude to the rector, Academician David Gurgenidze, on whose initiative the University’s Theological Educational and Scientific Center, which was founded 24 years ago with the blessing of His Holiness and Beatitude Ilia II, was named after him today,” noted Deacon Mikaely.
The rector of the Georgian Technical University congratulated the Orthodox Church and the parish on the day of the Autocephaly Restoration. As academician David Gurgenidze notes, the goal of the university is to educate generations who will be both highly qualified specialists and worthy citizens who carry spiritual values.
“On this important day, we remember with special honor and gratitude the recently departed Patriarch of Georgia, Ilia II, whose contribution to the Georgian Church and society is immeasurable. His attitude towards education was distinguished by special depth and foresight. He constantly demonstrated the inseparable connection between education and spirituality; he believed that knowledge should serve the spiritual upliftment of man and the well-being of society. At the Georgian Technical University, several educational projects were implemented with the initiative and support of the Patriarch. Once again, I congratulate you on the Day of Autocephaly Restoration! I wish the Georgian Orthodox Church, our country, and each citizen peace, unity, spiritual strength, and victory”, said Rector David Gurgenidze.