სტუ-ში გეოლოგის დღისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო ღონისძიება გაიხსნა
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის ორგანიზებით, გეოლოგის დღისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო ღონისძიება გაიხსნა, რომელზეც ქვეყნის ერთ-ერთი მთიანი რეგიონის – რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის გეოლოგიური თავისებურებების, მიწისქვეშა წყლების, გეოტურიზმისა და ტრადიციების შესახებ იმსჯელებენ და აღნიშნულ საკითხებზე თემატურ განხილვები გაიმართება.
გეოლოგის დღისადმი მიძღვნილი ორდღიანი ღონისძიების – „რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის აღორძინება, მთის მდგრადი განვითარების საფუძველი“ – მუშაობაში ჩართულნი არიან საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის მეცნიერ-მკვლევრები, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ალექსანდრე ჯანელიძის სახელობის გეოლოგიის ინსტიტუტის, გეოლოგიის დეპარტამენტის, მიხეილ ნოდიას სახელობის გეოფიზიკის ინსტიტუტის, ალექსანდრე თვალჭრელიძის მინერალური ნედლეულის ინსტიტუტის და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამეცნიერო-აკადემიური წრეები, სამთო-გეოლოგიის დარგის სპეციალისტები, ექსპერტები, სტუდენტები, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოს ეროვნული სააგენტოს და მინერალური რესურსების ეროვნული სააგენტოს, ასევე, საქართველოს კულტურის სამინისტროს კულტურული მემკვიდრობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები, დარგში მოქმედი კომპანიების – არემჯის, საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის, საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის, „ფახრალოს ტუფის“ და რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მხარის რწმუნებულის სამსახურის ხელმძღვანელი პირები და წარმომადგენლები.
ღონისძიება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამეთვალყურეო საბჭოს პრეზიდენტმა, პროფესორმა ზურაბ გუდავაძემ გახსნა. როგორც მან აღნიშნა, საქართველოში გეოლოგიის სახელმწიფო სამსახური 185 წელს ითვლის და შედეგად, საქართველოს ტერიტორია კარგად არის შესწავლილი – დაძიებულია ლითონური და არალითონური სასარგებლო წიაღისეული, მიწისქვეშა, მინერალური და თერმული წყლები, შედგენილია სხვადასხვა დანიშნულების და სხვადასხვა მასშტაბის გეოლოგიური რუკები, რაშიც დიდი წვლილი საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მეცნიერებსა და კურსდამთავრებულებსაც მიუძღვით. ზურაბ გუდავაძის თქმით, აღნიშნული მიმართულებით უნივერსიტეტისთვის მნიშვნელოვანია პარტნიორობა სამხარეო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და დარგში მოქმედ კომპანიებთან.
„ქვეყნის წინაშე მდგარი გარემოსდაცვითი და გეოლოგიური გამოწვევების დაძლევას სჭირდება მაღალი კვალიფიკაციის ინჟინერ-გეოლოგები, რომელთა მომზადებას ას წელზე მეტია წარმატებით ახორციელებს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. ჩვენი კურსდამთავრებულები წარმატებით მოღვაწეობენ როგორც სახელმწიფო ორგანიზაციებში, ასევე კერძო სექტორში, მათ შორის – გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში, გარემოს ეროვნულ სააგენტოში, მინერალური რესურსების ეროვნულ სააგენტოში და სხვა მნიშვნელოვან სტრუქტურებში.
მიგვაჩნია, რომ თანამედროვე ეტაპზე განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს განათლების, მეცნიერებისა და ინდუსტრიის მჭიდრო თანამშრომლობა. სწორედ ასეთი სინერგია უზრუნველყოფს დარგის მდგრად განვითარებას, ინოვაციური მიდგომების დანერგვას და საერთაშორისო სტანდარტებთან მიახლოებას. საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში საინჟინრო-გამოყენებითი გეოლოგიის მიმართულებით ახალი თაობის სპეციალისტებისა და მკვლევრების აღსაზრდელად, თეორიულ ცოდნასთან ერთად, გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება პრაქტიკულ გამოცდილებას – საწარმოო პრაქტიკას რეალურ გარემოში, თანამედროვე ტექნოლოგიებზე დაფუძნებულ ტრენინგებსა და ვორქშოფებს. უნივერსიტეტის გამოყენებითი გეოლოგიის დეპარტამენტში ყოველწლიურად ხორციელდება როგორც სახელშეკრულებო, ისე საგრანტო პროექტები, რომლებიც ხშირად მოიცავს ინტერდისციპლინურ კვლევებს. ეს კვლევები ითვალისწინებს არა მხოლოდ დარგში მოქმედ ორგანიზაციებთან და კომპანიებთან მჭიდრო თანამშრომლობას, არამედ პარტნიორობას კულტურის სამინისტროსთან, ეროვნულ და რეგიონულ მუზეუმებთან, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სააგენტოსთან, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია უნიკალური კულტურული მემკვიდრეობის სიღრმისეული შესწავლისა და მათი დაცვისთვის.
ამ პროცესებში აქტიურად არიან ჩართულნი სტუდენტები, რაც მათ პროფესიული უნარების განვითარებასა და რეალურ სამუშაო გარემოსთან ადაპტაციაში ეხმარება. დარწმუნებული ვართ, რომ ასეთი მიდგომა უზრუნველყოფს კონკურენტუნარიანი, მაღალი კვალიფიკაციის მქონე კადრების მომზადებას, რომლებიც ღირსეულად უპასუხებენ ქვეყნის წინაშე მდგარ გამოწვევებს“, – პროფესორი ზურაბ გუდავაძე.
როგორც ვიცე-რექტორმა, პროფესორმა თამარ წერეთელმა აღნიშნა, ბოლო რამდენიმე წელია ინჟინერ-გეოლოგებზე საქართველოში მოთხოვნა მზარდია, რაც დაკავშირებულია ქვეყნის ინფრასტრუქტურული განვითარების გააქტიურებასთან, სამშენებლო სექტორის გაფართოებასთან, ენერგეტიკული და ჰიდროტექნიკური პროექტების განხორციელებასთან, ასევე ბუნებრივი რისკების მართვისა და გარემოს დაცვის მნიშვნელობის ზრდასთან.
„ბოლო ხუთი წელია გეოლოგის სპეციალობაზე დაინტერესება ჩვენს ქვეყანაში ყოველწლიურად იზრდება. შესაბამის პროგრამებზე ერთ ადგილზე 1-3 არჩევანით დაახლოებით 6-7 აბიტურიენტი მოდის, რაც ცხადყოფს, რომ ახალგაზრდები ხედავენ ამ პროფესიის პერსპექტივას და მნიშვნელობას. ამ მიმართულებით ახალგაზრდების მოტივაციის ამაღლებაში განსაკუთრებული წვლილი მიუძღვის როგორც კერძო სექტორს, განსაკუთრებით კომპანია „არემჯის“, ისე სახელმწიფო უწყებებს. „არემჯის“ მხარდაჭერით საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში შეიქმნა თანამედროვე ლაბორატორიები, სასწავლო სივრცეები და კვლევითი ცენტრები, აღიჭურვა ისინი უახლესი ტექნოლოგიური აპარატურით, რაც მნიშვნელოვნად აუმჯობესებს სასწავლო პროცესის ხარისხს. მეორე მხრივ, გარემოს ეროვნული სააგენტოსა და მინერალური რესურსების ეროვნული სააგენტოს გაფართოება და მათი ფუნქციური დატვირთვის ზრდა კიდევ უფრო ზრდის მოთხოვნას კვალიფიციურ სპეციალისტებზე – ჰიდროგეოლოგებზე, ინჟინერ-გეოლოგებზე, სასარგებლო წიაღისეულის ძებნა-ძიების ექსპერტებზე. ეს ტენდენციები გვაძლევს საფუძველს ვივარაუდოთ, რომ გეოლოგია, როგორც დარგი, და ინჟინერ-გეოლოგის პროფესია თანდათან იბრუნებს იმ პრესტიჟს, რაც მას ისტორიულად გააჩნდა.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, თავისი მრავალწლიანი გამოცდილებით, ძლიერი აკადემიური პერსონალითა და თანამედროვე სასწავლო-კვლევითი ინფრასტრუქტურით, მზად არის მოამზადოს მაღალი კვალიფიკაციის სპეციალისტები საინჟინრო გეოლოგიის, ჰიდროგეოლოგიის, სასარგებლო წიაღისეულის ძებნა-ძიების, გამოყენებითი მინერალოგიისა და გეოქიმიის მიმართულებებით როგორც საბაკალავრო, ასევე სამაგისტრო და სადოქტორო საფეხურებზე. ჩვენი მიზანია ისეთი პროფესიონალების მომზადება, რომლებიც შეძლებენ თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით ქვეყნის მდგრად განვითარებასა და ბუნებრივი რესურსების რაციონალურად მართვაში მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანას“, – პროფესორი თამარ წერეთელი.
გეოლოგის რთული პროფესიის მნიშვნელობაზე, ასევე რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მხარის გეოლოგიურ თავისებურებებზე, მინერალური, თერმული და მტკნარი წყლების საბადოებზე, სასარგებლო წიაღისეულსა და მადანგამოვლინებებზე, მინერალური ნედლეულის მოპოვებისა და გამოყენების სწრაფი ტემპით გამოწვეულ ეკოლოგიურ დისბალანსზე და ამ მიმართულებით გარემოსდაცვითი პოლიტიკის შემუშავებაზე ყურადღება გაამახვილეს სტუ-ის სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა ნოე ხოზრევანიძემ, საქართველოს ეროვნული აკადემიის აკადემიკოსმა ლევან ჯაფარიძემ, სტუ-ის გამოყენებითი გეოლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, პროფესორმა ნოდარ ფოფორაძემ, სტუ-ის მკვლევრებმა – ასისტენტ-პროფესორმა ნანა ქიტიაშვილმა და ასოცირებულმა პროფესორმა შორენა კუპრეიშვილმა, თსუ-ის ალექსანდრე ჯანელიძის გეოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა თამარ წუწუნავამ, ილიაუნის დედამიწის შემსწავლელ მეცნიერებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, პროფესორმა არჩილ მაღალაშვილმა, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის პირველმა მოადგილემ ქრისტინე კობახიძემ, გარემოს ეროვნული სააგენტოს გეოლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი მერაბ გაფრინდაშვილი, კომპანია RMG-ის კორპორაციული დირექტორმა კახაბერ მჭედლიშვილმა და გრიგოლ წულუკიძის სამთო ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა ნიკოლოზ ჩიხრაძემ.
გეოლოგის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების ფარგლებში, სტუ-ის სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტზე თანამედროვე აპარატურით აღჭურვილი მინერალოგიისა და გემოლოგიის სასწავლო-კვლევითი ლაბორატორია გაიხსნება.
ღონისძიებაში აქტიურ მონაწილეობას იღებენ სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის მეცნიერები, ახალგაზრდა მკვლევრები, სტუდენტები და საჯარო სკოლების მოსწავლეები. გაიმართება ახალგაზრდული ფორუმის საუკეთესო თემათური ესეების: „რაჭა – მოთხრობა, რომელიც არასოდეს მთავრდება“ და „რაჭა 10 წლის შემდეგ“, ასევე, სტუდენტური თემატური პოსტერების სესიის – „გეოლოგია, გარემო და საზოგადოება“ გამარჯვებულთა გამოვლენა-დაჯილდოება. ამასთან ერთად, მეცნიერ-მკვლევრები სტუმრებსა და დაინტერესებულ ახალგაზრდებს შესთავაზებენ თემატურ ტურს – „ქვა გვიყვება ისტორიას“, რომლის ფარგლებშიც, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის უნიკალურ მუზეუმებსა და იქ განთავსებულ რარიტეტულ ექსპონატებს გააცნობენ.
ცნობისათვის, საქართველოში გეოლოგის საერთაშორისო დღეს 1965 წლიდან აღნიშნავენ, თუმცა ქვეყანაში გეოლოგიის სახელმწიფო სამსახური 180 წელზე მეტს ითვლის, ხოლო სისტემური კვლევები დარგში 1941 წლიდან იწყება.
7-8 აპრილს, 11: 00 საათზე, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული კორპუსის ბიბლიოთეკის დიდ დარბაზში გაიმართება სამუშაო შეხვედრა თემაზე: „საერთაშორისო პროექტები -...
პროგრამის „ისწავლე და დასაქმდი“ ფარგლებში, პროფესიული კურსების საუკეთესო მსმენელებს სერტიფიკატები გადაეცათ
სტუ-ში ტექნიკური პროფილის სრული პროფესიული კურსების - „ჰაერის კონდიცირების სპეციალისტი“, „ვიდეოსამეთვალყურეო სისტემების ტექნიკოსი“ და „ენერგიის განახლებადი წყაროების მოწყობილობების მემონტაჟის დამხმარე...
იდეიდან რეალურ სტარტაპამდე – მასტერკლასი სტუ-ში
1 აპრილს, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, ტექნოლოგიებისა და საგრანტო პროექტების ოფისის ორგანიზებით, მასტერკლასი - „როგორ ვაქციოთ იდეა რეალურ სტარტაპად” ჩატარდა. ღონისძიებას...
ქვეყნის მასშტაბით პირველი „გაყიდვების ლაბორატორია“ სტუ-ში გაიხსნა
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, საერთაშორისო Erasmus+ საგრანტო პროექტის LISS24 (Learn - Innovate - Sell - Succeed) ფარგლებში, „გაყიდვების ლაბორატორია“ (Sales Lab)...
ვ. ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო კონკურსს აცხადებს
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო აცხადებს ღია კონკურსს სამეცნიერო სტრუქტურული ხელმძღვანელის და სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად:...
სტუ-ის სტუდენტის, დიმიტრი კაზაროვის ნამუშევრები აშშ-ის საერთაშორისო პოსტერის ბიენალეს გამარჯვებულია
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის დიზაინის საერთაშორისო სკოლის ერთ-ერთი მაღალრეიტინგული სტუდენტის, ბაკალავრ დიმიტრი კაზაროვის ორი პოსტერი, რომლებზეც მან მიმდინარე სასწავლო წლის პირველ...

A Scientific Event Dedicated to Geologists’ Day Was Opened at the Georgian Technical University
The scientific event dedicated to Geologist’s Day, organized by the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development, was opened. It focuses on the geological features, groundwater, geotourism, and traditions of one of the country’s mountainous regions – Racha-Lechkhumi and Lower Svaneti. The program includes thematic discussions on these topics.
The two-day event, titled “Revival of Racha-Lechkhumi and Lower Svaneti: A Foundation for Sustainable Mountain Development,” brings together scientists and researchers from the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development of Georgian Technical University; the Department of Geology of the Aleksandre Janelidze Institute of Geology at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University; the Mikheil Nodia Institute of Geophysics; the Aleksandre Tvalchrelidze Institute of Mineral Raw Materials; and the academic community of Ilia State University. Participants also include specialists, experts, and students in the fields of mining and geology, as well as representatives of the National Environmental Agency, the National Agency of Mineral Resources of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the National Agency for Cultural Heritage Protection of the Ministry of Culture of Georgia, companies operating in the sector – RMG, Georgian Oil and Gas Corporation, Georgian United Water Supply Company, “Pakhralos Tufi” – and representatives of the Office of the Governor of the Racha-Lechkhumi and Lower Svaneti region.
The event was opened by the President of the Supervisory Board of Georgian Technical University, Professor Zurab Gudavadze. As he noted, the State Geological Service of Georgia has been operating for 185 years, and as a result, the country’s territory has been thoroughly studied. Metallic and non-metallic minerals, as well as underground, mineral, and thermal waters, have been explored, and geological maps of various purposes and scales have been compiled. Scientists and graduates of Georgian Technical University have made a significant contribution to this work. According to Professor Gudavadze, partnerships with regional and international organizations and companies in the field are essential for the university’s continued progress.
“Overcoming the environmental and geological challenges facing the country requires highly qualified engineering geologists, whose training has been successfully carried out at Georgian Technical University for more than a century. Our graduates work successfully in both public institutions and the private sector, including the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the National Environmental Agency, the National Agency for Mineral Resources, and other key organizations.
At the present stage, close cooperation between education, science, and industry is of particular importance. Such synergy ensures the sustainable development of the field, the introduction of innovative approaches, and alignment with international standards. To educate a new generation of specialists and researchers in engineering and applied geology, it is crucial to combine theoretical knowledge with practical experience, including industrial practice in real-world environments, as well as training and workshops based on modern technologies. The University’s Department of Applied Geology annually implements both contractual and grant-funded projects, often involving interdisciplinary research. These projects include close cooperation with organizations and companies in the field, as well as partnerships with the Ministry of Culture, national and regional museums, and the Cultural Heritage Protection Agency. This collaboration is especially important for the in-depth study and preservation of unique cultural heritage.
Students are actively involved in these processes, helping them develop professional skills and adapt to real working environments. We are confident that such approach will ensure the training of competitive, highly qualified professionals capable of responding to the challenges facing the country,” said Professor Zurab Gudavadze.
As Vice-Rector Professor Tamar Tsereteli noted, the demand for engineering geologists in Georgia has been growing in recent years, driven by increased infrastructure development, expansion of the construction sector, the implementation of energy and hydrotechnical projects, and the growing importance of natural risk management and environmental protection.
“For the past five years, interest in geology as a field of study has steadily increased. Approximately 6-7 applicants with 1-3 choices per place apply to the relevant programs, indicating that young people recognize the prospects and importance of this profession. Both the private sector – particularly the company RMG – and public agencies contribute significantly to increasing motivation in this field. With RMG support, modern laboratories, learning spaces, and research centers equipped with advanced technology have been established at Georgian Technical University, significantly improving the quality of education. At the same time, the expansion of the National Environmental Agency and the National Agency for Mineral Resources, along with their increasing responsibilities, has further boosted demand for qualified specialists, including hydrogeologists, engineering geologists, and mineral exploration experts. These trends suggest that geology, as a discipline, and the profession of engineering geologist are gradually regaining their historical prestige.
With its extensive experience, strong academic staff, and modern teaching and research infrastructure, Georgian Technical University is well-positioned to train highly qualified specialists in engineering geology, hydrogeology, mineral exploration, applied mineralogy, and geochemistry at the bachelor’s, master’s, and doctoral levels. Our goal is to prepare professionals capable of contributing significantly to sustainable national development and the rational management of natural resources using modern technologies,” stated Professor Tamar Tsereteli.
The Dean of the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development at GTU, Professor Noe Khozrevanidze; Academician of the Georgian National Academy of Sciences Levan Japaridze; Head of the Department of Applied Geology at GTU, Professor Nodar Poporadze; and other speakers emphasized the importance of the geologist’s profession. They also discussed the geological characteristics of the Racha-Lechkhumi and Lower Svaneti regions, including mineral, thermal, and freshwater resources, mineral deposits and ore occurrences, environmental imbalances caused by the rapid extraction and use of mineral resources, and the development of environmental policy in this area. Other participants included GTU researchers Assistant Professor Nana Kitiashvili and Associate Professor Shorena Kupreishvili; Director of the Aleksandre Janelidze Institute of Geology at TSU, Professor Tamar Tsutsunava; Head of the Department of Earth Sciences at Ilia State University, Professor Archil Maghalashvili; First Deputy State Governor of the Racha-Lechkhumi and Lower Svaneti region Kristine Kobakhidze; Head of the Geology Department of the National Environmental Agency Merab Gaprindashvili; Corporate Director of RMG Company Kakhaber Mchedlishvili; and Director of the Grigol Tsulukidze Mining Institute, Professor Nikoloz Chikhradze.
As part of the Geologists’ Day event, a modern mineralogy and gemology teaching and research laboratory will be opened at the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development of Georgian Technical University.
Scientists from the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development, young researchers, students, and school pupils will actively participate in the event. Winners of the Youth Forum essay competition -“Racha: A Story That Never Ends” and “Racha 10 Years Later” – as well as winners of the student poster session “Geology, Environment, and Society” will be announced and awarded. In addition, scientists and researchers will offer guests and interested young people a thematic tour titled “Stone Tells Us History”, during which they will present the unique museums of the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development and their rare exhibits.
For information, International Geologists’ Day has been celebrated in Georgia since 1965. However, the State Geological Service has existed for more than 180 years, and systematic research in the field began in 1941.
Registration for professional educational programs for the spring 2026 academic year admission at the Georgian Technical University will begin on...
International Grant Projects Report and Experience Sharing at GTU
On April 7-8, at 11:00 a.m. a working meeting will be held in the large hall of the library of...
Within the “Learn and Get a Job” Program Framework, the Best Students of Professional Courses Were Awarded Certificates
Successful students of the technical profile full professional courses at GTU – “Air Conditioning Specialist”, “Video Surveillance Systems Technician”, and...
From Idea to Real Startup – Masterclass at GTU
On April 1st, the Georgian Technical University, organized by the Office of Technology and Grant Projects, hosted a masterclass –...
The First “Sales Lab” in the Country Was Opened at GTU
The “Sales Lab” was opened at the Georgian Technical University within the framework of the international Erasmus+ grant project LISS24...
The Scientific Council of V. Chavchanidze Institute of Cybernetics Announces a Competition
The Scientific Council of the Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics of Georgian Technical University announces an open competition for the...