სტუ-ის მეცნიერთა დელეგაცია Erasmus+ CBHE-ის პროექტ „DIGITECH“-ის ფარგლებში, საერთაშორისო ვორკშოპსა და მმართველი საბჭოს სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობდა
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მეცნიერთა დელეგაციამ სლოვენიაში, მარიბორის უნივერსიტეტში (University of Maribor, MU), Erasmus+ CBHE-ის პროექტ „DIGITECH“-ის ფარგლებში, საერთაშორისო ვორკშოპსა და მმართველი საბჭოს სამუშაო შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
პროექტის – „DIGITECH“ სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ ღონისძიებაში, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მეცნიერთა დელეგაციას წარმოადგენდნენ პროექტის ხელმძღვანელები, სტუ-ის კანცლერი, პროფესორი კარლო კოპალიანი და ინსტიტუტ „ტექინფორმის“ დირექტორის მოადგილე, პროფესორი მარიამ რაზმაძე.
ასევე სატრანსპორტო სისტემებისა და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი ბორის გითოლენდია, დეკანის მოადგილე პროფესორი ირინე უგრეხელიძე და პროფესორი ალექსანდრე მეტრეველი და კონსორციუმის სხვა წევრები – პარტნიორი ქვეყნების (ყირგიზეთი, სომხეთი, სლოვენია და გერმანია) უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და ინდუსტრიის წარმომადგენლები.
ინსტიტუტ „ტექინფორმის“ დირექტორის მოადგილის განცხადებით, ღონისძიების მთავარი მიზანს წარმოადგენდა პარტნიორ უნივერსიტეტებში დაგეგმილი კურიკულუმების მოდერნიზაციის ხელშეწყობა და ამ მიმართულებით საუკეთესო ევროპული გამოცდილების გაზიარება.
როგორც პროფესორი მარიამ რაზმაძე აცხადებს, ვიზიტის ფარგლებში ჩატარებული ტრენინგები ეფუძნებოდა მარიბორის უნივერსიტეტის წარმატებულ გამოცდილებას, განსაკუთრებული ყურადღება კი დაეთმო ინდუსტრიაში არსებულ რეალურ საჭიროებებსა და აკადემიურ სივრცესთან კავშირების გაძლიერებას, სწავლა-სწავლების პროცესში სიმულაციური მეთოდებისა და ბიზნესთან თანამშრომლობის პრაქტიკულ გამოცდილებას.
„სამუშაო ვიზიტის პროგრამა აერთიანებდა როგორც სააუდიტორიო აქტივობებს, ასევე პრაქტიკულ ვიზიტებს ადგილობრივ ბიზნეს ორგანიზაციებსა და სხვადასხვა დარგობრივ ინსტიტუციებში. პროექტის ყველა მონაწილეს საშუალება მოგვეცა თეორიული ცოდნა რეალურ ლაბორატორიულ გარემოში განხორციელებული პროექტების მაგალითებზე გვენახა. ვიზიტის ფარგლებში ვესტუმრეთ University of Maribor-ის თანამედროვე სიმულაციურ და კვლევით ლაბორატორიებს, რომლებიც აღჭურვილია უახლესი ტექნოლოგიური ინფრასტრუქტურით. განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია ლაბორატორიაში განხორციელებულმა ვიზიტმა, სადაც წარმოდგენილი იყო Ledinek Engineering-ის საწარმოო პროცესების სიმულაციური და პრაქტიკული კომპონენტები. ადგილზე გავეცანით ხის გადამამუშავებელი თანამედროვე ინდუსტრიული ტექნოლოგიების, ავტომატიზებული საწარმოო პროცესებისა და ინჟინრული გადაწყვეტილებების პრაქტიკულ დანერგვას. წარმოდგენილი იყო შთამბეჭდავი შედეგების სიმულაცია, რაც ნათლად წარმოაჩენდა თანამედროვე წარმოების ეფექტიანობასა და ტექნოლოგიურ სიზუსტეს. ვიზიტის ფარგლებში ასევე ჩატარდა სპეციალურად მომზადებული ლექცია, რომლის დროსაც განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საწარმოო პროცესების ოპტიმიზაციას, ხარისხის კონტროლს, სისტემებსა და ინდუსტრია 4.0-ის ელემენტების პრაქტიკულ დანერგვას. ამასთან, განსაკუთრებულად აღინიშნა საგანმანათლებლო პროგრამებში პროექტზე დაფუძნებული სწავლების მოდელების არსებობის მნიშვნელობა, რომელიც უზრუნველყოფს სტუდენტების ჩართულობას რეალურ ინდუსტრიულ პროცესებში და ხელს უწყობს მათ მომზადებას შრომის ბაზრის თანამედროვე მოთხოვნებთან შესაბამისობაში“, – აცხადებს მარიამ რაზმაძე.
ვიზიტის ფარგლებში, კანცლერმა, პროფესორმა კარლო კოპალიანმა საჯარო ლექცია წაიკითხა. „პროექტი „DIGITECH“ – „ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვა ტექნოლოგიური პროცესებისა და წარმოების დიგიტალიზაციაში“ მიზნად ისახავს „ინდუსტრია 4.0“-ისთვის აუცილებელი კომპეტენციების დეფიციტის შემცირებას და კავკასიისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის სამრეწველო განათლების სისტემის ტრანსფორმაციას.
პროექტის ძირითადი შედეგების პილოტირება და ეტაპობრივი დანერგვა დაგეგმილია საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ერთ-ერთ უძველეს და წამყვან სატრანსპორტო სისტემებისა და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტზე. პროექტის ფარგლებში შემუშავდება ახალი სასწავლო კურსები და მოდულები, განხორციელდება მათი იმპლიმენტაცია არსებულ და ახალ სასწავლო პროგრამებში. სამეცნიერო ხაზით დაგეგმილია ერთობლივი სამეცნირო ნაშრომების მომზადება, საუკეთესი პრაქტიკების სახელმძღვანელოების შექმნა და ახალი მულტიდისციპლინური კვლევების დაგეგმვა. პროექტის განხორციელების ერთი წლის თავზე უნივერსიტეტის სივრცეში დაფუძნდება უახლესი ტექნიკით აღჭურვილი „Digital Twins“-ის ლაბორატორია, რომელიც ხელს შეუწყობს აკადემიური და მოწვეული პერსონალის გადამზადებას და დარგში არსებული მოწინავე ტექნოლოგიების გათვალისწინებით სწავლების მეთოდების მოდერნიზებას. პროექტის შედეგად განხორციელდება სასწავლო პროცესის მნშივნელოვანი განახლება, განხორციელდება ისეთი მიმართულებების განვითარება როგორიცაა დიდი მონაცემები (Big Data), მანქანური სწავლება (Machine Learning) და ხელოვნური ინტელექტი (Artificial Intelligence).
პროექტის შედეგები ხელს შეუწყობს თანამედროვე ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული სასწავლო გარემოს ჩამოყალიბებას, განათლების შედეგებისა და შრომის ბაზრის მოთხოვნებს შორის არსებული შეუსაბამობის შემცირებას და ინდუსტრიის წინაშე არსებულ გამოწვევებთან გამკლავებას. მსგავსი ინიციატივები ნათლად აჩვენებს, თუ როგორი ნაყოფიერია საუნივერსიტეტო სივრცეში არსებული ინფრასტრუქტურის, ადამიანური რესურსებისა და სამეცნიერო კომპეტენციების სინერგია და ინტეგრირება საერთაშორისო საგანმანათლებლო და კვლევით პროცესებში“, – აცხადებს კარლო კოპალიანი.
სამუშაო კვირის ფარგლებში პროექტის კონსორციუმის მმართველი საბჭოს საკოორდინაციო შეხვედრები გაიმართა, რომელსაც ესწრებოდნენ პროექტის ინსტიტუციური კოორდინატორი, სტუ-ის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი, პროფესორი კარლო კოპალიანი და საქართველოდან კონსორციუმის ხელმძღვანელი, სტუ-ის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტ „ტექინფორმი“-ს დირექტორის მოადგილე, პროფესორი მარიამ რაზმაძე.
Erasmus+ CBHE-ის პროექტი „DIGITECH“-ს სტუ-ს ინსტიტუტ ტექინფორმის ხელმძღვანელობით მომდევნო 3 წლის განმავლობაში განხორციელდება.
„ჩინეთსა და საქართველოს შორის ცივილიზაციათა დიალოგისა და თანამშრომლობის კვლევითი ცენტრი” სტუ-ში
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტზე, სტუ-სა და ჩინეთის ლანჯოუს ტექნოლოგიის უნივერსიტეტს (Lanzhou University of Technology) შორის ხელმოწერილი...

A Delegation of Scientists From GTU Participated in the International Workshop and the Working Meeting of the Governing Board Within the Framework of the Erasmus+ CBHE Project “DIGITECH”
A delegation of scientists from the Georgian Technical University participated in an international workshop and a working meeting of the Governing Board within the framework of the Erasmus+ CBHE project “DIGITECH” at the University of Maribor, MU,Slovenia.
At the event, envisaged by the project action plan, the delegation of the Georgian Technical University was represented by the project leaders: the Chancellor of the Georgian Technical University, Professor Karlo Kopaliani, and the Deputy Director of the Institute “Techinform”, Professor Mariam Razmadze.
The delegation also included the Dean of the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering, Professor Boris Gitolendia; Deputy Dean, Professor Irine Ugrekhelidze; Professor Aleksandre Metreveli; as well as other members of the consortium – representatives of higher educational institutions and industry from partner countries (Kyrgyzstan, Armenia, Slovenia, and Germany).
According to the Deputy Director of the Institute “Techinform”, the main goal of the event was to promote the modernization of curricula at partner universities and to share the best European experience in this field.
As Professor Mariam Razmadze states, the training sessions conducted during the visit were based on the successful experience of the University of Maribor. Special attention was paid to aligning education with real industry needs, strengthening ties between academia and industry, applying simulation methods in the teaching and learning process, and gaining practical experience through cooperation with businesses.
“The working visit program included both classroom activities and practical visits to local business organizations and various sectoral institutions. All project participants were given the opportunity to observe how theoretical knowledge is applied in real laboratory environments through examples of implemented projects. During the visit, we explored the modern simulation and research laboratories of the University of Maribor, which are equipped with the latest technological infrastructure. Particular interest was aroused by a laboratory visit where the simulation and practical components of Ledinek Engineering’s production processes were presented. We became acquainted with the practical implementation of modern industrial technologies in wood processing, automated production processes, and engineering solutions on site. A simulation demonstrating impressive results was presented, clearly illustrating the efficiency and technological accuracy of modern production. A specially prepared lecture was also held during the visit, focusing on the optimization of production processes, quality control systems, and the practical implementation of Industry 4.0 elements. In addition, particular emphasis was placed on the importance of project-based learning models in educational programs, which ensure student involvement in real industrial processes and contribute to their preparation in line with modern labor market requirements,” says Mariam Razmadze.
During the visit, the Chancellor, Professor Karlo Kopaliani, delivered a public lecture. “The DIGITECH project, implementation of Innovative Technologies in the Digitalization of Technological Processes and Production”, aims to reduce the deficit of competencies required for Industry 4.0 and to transform the industrial education system in the Caucasus and Central Asia region.
The piloting and phased implementation of the project’s main results are planned at one of the oldest and leading faculties, at the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering of the Georgian Technical University. Within the framework of the project, new training courses and modules will be developed and integrated into both existing and newly designed academic programs. In the scientific domain, it is planned to prepare joint research papers, develop best-practice manuals, and initiate new multidisciplinary research projects. After one year of project implementation, a state-of-the-art ‘Digital Twins’ laboratory will be established at the university. This laboratory will support the retraining of academic and visiting staff and contribute to the modernization of teaching methods, taking into account advanced technologies in the field. As a result of the project, the educational process will undergo significant modernization, and fields such as Big Data, Machine Learning, and Artificial Intelligence will be further developed.
The project results will contribute to the creation of a modern technology-based learning environment, reduce the gap between educational outcomes and labor market requirements, and address key challenges facing the industry. Such initiatives clearly demonstrate the effectiveness of synergy and integration of existing infrastructure, human resources, and scientific competencies within the university in international educational and research processes,” said Karlo Kopaliani.
Coordination meetings of the project consortium’s Governing Board were held during the working week. These meetings were attended by the institutional coordinator of the project, Head of the GTU Administration, Professor Karlo Kopaliani, and the Head of the Georgian consortium, Deputy Director of the GTU Scientific-Research Institute “Techinform”, Professor Mariam Razmadze.
The Erasmus+ CBHE project “DIGITECH” will be implemented under the leadership of the GTU Institute “Techinform” over the next three years.