ქვეყნის მასშტაბით პირველი „გაყიდვების ლაბორატორია“ სტუ-ში გაიხსნა
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, საერთაშორისო Erasmus+ საგრანტო პროექტის LISS24 (Learn – Innovate – Sell – Succeed) ფარგლებში, „გაყიდვების ლაბორატორია“ (Sales Lab) გაიხსნა.
აკადემიური და წარმომადგენლობითი საბჭოების გადაწყვეტილებით, „გაყიდვების ლაბორატორია“ დაფუძნდა როგორც სამეცნიერო-კვლევითი ერთეული და წარმოადგენს მულტიფუნქციურ სასწავლო-პრაქტიკულ სივრცეს, რომელიც B2B და B2C გაყიდვების მიმართულებით სტუდენტების პროფესიული უნარების განვითარებას და ბიზნესსექტორთან ერთობლივი კვლევითი პროექტების განხორციელებას უზრუნველყოფს.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორის თქმით, ლაბორატორიის ფუნქციური დატვირთვა მოიცავს მულტიფუნქციური სასწავლო-პრაქტიკული სივრცის ფორმირებას, სადაც ინტეგრირებულია სწავლება, კვლევა და პრაქტიკული საქმიანობა. პროფესორ თამარ წერეთლის განცხადებით, მოდელი ემყარება თანამედროვე საგანმანათლებლო პარადიგმებს, რომლებიც პრიორიტეტს ანიჭებს გამოცდილებაზე დაფუძნებულ სწავლებას (experiential learning) და სტუდენტთა აქტიურ ჩართულობას რეალურ ბიზნესპროცესებში.
„პროექტის მიზანია საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, საგანმანათლებლო პროგრამებში გაყიდვების თანამედროვე სტანდარტები, მეთოდები და ინსტრუმენტები დაინერგოს. ლაბორატორიის მეშვეობით სტუდენტებს ექნებათ შესაძლებლობა, განავითარონ ბიზნესგარემოსთვის რელევანტური ისეთი უნარები, როგორიცაა მოლაპარაკებების წარმოება, გაყიდვების სტრატეგიული დაგეგმვა და წამყვანი კლიენტების მართვა. ამჟამად აკადემიური პერსონალი ამზადებს შესაბამის სასწავლო კურსებს, რომლებიც უახლოეს მომავალში სხვადასხვა საუნივერსიტეტო პროგრამაში იქნება ინტეგრირებული. ეს ინიციატივა ხელს შეუწყობს საინჟინრო მიმართულების სტუდენტებში გაყიდვების კულტურის დამკვიდრებასა და მათი კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას“, – აღნიშნავს თამარ წერეთელი.
სტუ-ის სატრანსპორტო სისტემებისა და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტის დეკანის თქმით, პროექტის ფარგლებში გამოყოფილი ბიუჯეტით, „გაყიდვების ლაბორატორიისთვის“ შეძენილია თანამედროვე ტექნოლოგიური აღჭურვილობა, გადამზადდა შესაბამისი კვალიფიკაციის პერსონალი. პროფესორ ბორის გითოლენდიას ინფორმაციით, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის მხარდაჭერით, სატრანსპორტო სისტემებისა და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტზე სრულად რეაბილიტირდა ლაბორატორიის სამუშაო სივრცე.
„აღსანიშნავია, რომ მსგავსი პროფილის ლაბორატორია საქართველოში პირველია და ის მნიშვნელოვნად გააძლიერებს თანამშრომლობას ბიზნესსექტორსა და უნივერსიტეტს შორის. ლაბორატორია ბიზნესსექტორს შესთავაზებს სხვადასხვა კვლევას მათი გაყიდვების პოტენციალის სტიმულირებისა და კონკურენტუნარიანობის გაზრდის მიზნით. პროექტი LISS24-ი Erasmus+ KA2 აქტივობის საგრანტო ინსტიტუციური განვითარების პროექტია, რომელიც მიზნად ისახავს ინოვაციური კომპეტენციების ამაღლებას საინჟინრო განათლებაში. საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში პროექტის ინსტიტუციურ კოორდინაციას ახორციელებს ტექნოლოგიების და საგრანტო პროექტების საუნივერსიტეტო ოფისი, ხოლო შედეგების პირველადი პილოტირება და ძირითადი ღონისძიებები სატრანსპორტო სისტემებისა და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტზე ხორციელდება“, – ამბობს ბორის გითოლენდია.
ცნობისათვის, ევროკავშირის Erasmus+ პროგრამის KA102 აქტივობის ფარგლებში მიმდინარე პროექტის „ისწავლე – გააუმჯობესე – გაყიდე – მიაღწიე წარმატებას – LISS24“ (Learn – Innovate – Sell – Succeed) კოორდინატორია ტურკუს გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტი (ფინეთი). პროექტის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მოძიება შესაძლებელია ვებგვერდზე, LISS24-ი 2026 წელს დასრულდება.

The First “Sales Lab” in the Country Was Opened at GTU
The “Sales Lab” was opened at the Georgian Technical University within the framework of the international Erasmus+ grant project LISS24 (Learn – Innovate – Sell – Succeed).
By decision of the Academic and Representative Councils, the “Sales Lab” was established as a scientific research unit and is a multifunctional educational practical space that ensures the development of students’ professional skills in B2B and B2C sales and the implementation of joint research projects with the business sector.
According to the Vice-Rector of the Georgian Technical University, the functional load of the laboratory encompasses the creation of a multifunctional educational and practical space, where teaching, research, and practical activities are integrated. According to Professor Tamar Tsereteli, the model is based on modern educational paradigms that prioritize experiential learning and active involvement of students in real business processes.
“The project goals to introduce modern sales standards, methods, and tools into educational programs at the Georgian Technical University. Through the laboratory, students will have the opportunity to develop skills relevant to the business environment, such as negotiation, strategic sales planning, and leading customer management. Currently, academic staff are developing relevant training courses that will be integrated into various university programs in the near future. This initiative will contribute to establishing a sales culture among engineering students and increasing their competitiveness,” notes Tamar Tsereteli.
The Dean of the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering at Georgian Technical University states that modern technological equipment has been acquired for the “Sales Laboratory” using project-allocated funds, and qualified personnel have been trained. Professor Boris Githolendia further notes that, with support from the university administration, the laboratory’s workspace at the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering has been fully rehabilitated.
“It’s worth noting that the laboratory is the first of its kind in Georgia and is expected to significantly enhance collaboration between the business sector and the university. The laboratory will provide the business sector with research projects designed to stimulate sales potential and improve competitiveness. The LISS24 project, an Erasmus+ KA2 institutional development grant, aims to increase innovative competencies in engineering education. At Georgian Technical University, the University Office of Technologies and Grant Projects coordinates the project, while the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering is responsible for piloting results and implementing main activities”, says Professor Boris Gitolendia.
For information, the project “Learn – Innovate – Sell – Succeed – LISS24” is being coordinated by Turku University of Applied Sciences (Finland) within the framework of the KA102 activity of the European Union Erasmus+ program. Additional information about the project can be found on the website. LISS24 will end in 2026.