საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, სამთო-გეოლოგიურ და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტზე ქართულ-ავსტრიული ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების ცენტრი სტუ-ის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ და ავსტრიის ლეობენის ტექნიკური უნივერსიტეტის (Montanuniversität Leoben) რექტორმა, აკადემიკოსმა პეტერ მოზერმა გახსნეს.
ახალი ცენტრისთვის განკუთვნილი სივრცის კეთილმოწყობა და აღჭურვა საერთაშორისო ქართულ-ავსტრიული პროექტის ფარგლებში, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ავსტრიის ლეობენის ტექნიკური უნივერსიტეტის მჭიდრო პარტნიორობით განხორციელდა. ქართულ-ავსტრიული საგანმანათლებლო პროექტის მხარდამჭერები საქართველოს მთავრობა, საქართველოს პარლამენტი, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო და საქართველოში ავსტრიის რესპუბლიკის საელჩო და კომპანია „არემჯი“ არიან.
ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ვიზიტით მყოფი ავსტრიული უნივერსიტეტის დელეგაცია, საქართველოს პარლამენტის წევრები, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციისა და გრიგოლ წულუკიძის სამთო ინსტიტუტის წარმომადგენლები, სტუ-ის სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის სამეცნიერო-აკადემიური წრეები, სტუდენტები, კომპანია „არემჯის“ ხელმძღვანელი პირები და ინდუსტრიის წამყვანი სპეციალისტები.
საუნივერსიტეტო სივრცეში ქართულ-ავსტრიული ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების ცენტრის გახსნისა და სიმბოლურად ლენტის გაჭრის შემდეგ ცენტრის მნიშვნელობაზე საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ ისაუბრა.
„დარწმუნებული ვარ, ქართულ-ავსტრიული ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების ცენტრი მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს როგორც ქართულ-ავსტრიული, ისე საერთაშორისო საგანმანათლებლო და სამეცნიერო თანამშრომლობის გაღრმავების გზაზე. სწორედ ამ სივრცეში ერთმანეთს შეერწყმება ქართული და ავსტრიული საინჟინრო გამოცდილება, რაც ახალ შესაძლებლობებს შექმნის ჩვენი სტუდენტებისთვის, ახალგაზრდა მკვლევრებისა და სამთო ინდუსტრიის წარმომადგენლებისთვის.
აღსანიშნავია, რომ ავსტრიის ლეობენის ტექნიკურ უნივერსიტეტს განსაკუთრებული ადგილი უკავია ქართული საინჟინრო მეცნიერების ისტორიის კონტექსტში – 115 წლის წინ სწორედ ამ უნივერსიტეტში სრული განათლება მიიღო გამოჩენილმა ქართველმა ინჟინერმა და მეცნიერმა, ქართული სამთო სამეცნიერო სკოლის ფუძემდებელმა, აკადემიკოსმა ნიკოლოზ წულუკიძემ. დღეს კი, ჩვენ მომსწრენი ვართ ამ ისტორიული კავშირის გაგრძელებისა – ლეობენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში ოთხი ქართველი ახალგაზრდა – ჩვენი უნივერსიტეტის სტუდენტები, სწავლობენ, რაც დასტურია იმისა, რომ ქართულ-ავსტრიული პარტნიორობა გრძელდება და წარმატებით ვითარდება.
ჩვენი მიზანია, ახლადგახსნილი ცენტრი გახდეს ინოვაციების, კვლევისა და პრაქტიკული ცოდნის ერთ-ერთი წამყვანი კერა არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ რეგიონშიც. აქ შეიქმნება გარემო, რომელიც ხელს შეუწყობს თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვას, ახალი თაობის ინჟინრების აღზრდას და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ცოდნის გაზიარებას. მადლობას ვუხდი ჩვენს ავსტრიელ კოლეგებს. დარწმუნებული ვარ, ერთად მრავალ მნიშვნელოვან პროექტს განვახორციელებთ“, – განაცხადა რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ.
ავსტრიის ლეობენის ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორის თქმით, ქართულ-ავსტრიული ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების ცენტრი თანამშრომლობის ახალი ეტაპია, რომელიც ორ უნივერსიტეტს შორის აკადემიურ და სამეცნიერო კავშირებს კიდევ უფრო გააღრმავებს.
„ჩვენთვის დიდი პატივია საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტთან ასეთი მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელება, რომელიც კიდევ უფრო გააღრმავებს აკადემიურ და სამეცნიერო კავშირებს ჩვენს უნივერსიტეტებს შორის. მჯერა, რომ ქართულ-ავსტრიული ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების ცენტრი მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს ახალგაზრდა ინჟინრების პროფესიულ განვითარებაში, გააძლიერებს ცოდნის გაცვლას და ხელს შეუწყობს ერთობლივი კვლევითი პროექტების წარმატებით განხორციელებას“, – აღნიშნა რექტორმა, აკადემიკოსმა პეტერ მოზერმა.
ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით წარდგნენ ავსტრიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, მისი აღმატებულება რობერტ გერშნერი, კომპანია „არემჯის“ გენერალური დირექტორი ჯონი შუბითიძე, საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე – ქართულ-ავსტრიული პროექტის ინიციატორი ირაკლი შატაკიშვილი და გრიგოლ წულუკიძის სამთო ინსტიტუტის დირექტორი, საქართველოს სამთო მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი – პროფესორი ნიკოლოზ ჩიხრაძე.
ქართულ-ავსტრიული ცენტრის სამომავლო გეგმების შესახებ ისაუბრეს სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა ნოე ხოზრევანიძე და ფაკულტეტის პროფესორმა გიორგი ხეცურიანმა.
პროფესორმა ნიკოლოზ ჩიხრაძემ აკადემიკოსებს – დავით გურგენიძესა და პეტერ მოზერს ქართულ და ავსტრიულ უნივერსიტეტებს შორის სამთო-გეოლოგიური მიმართულებით პარტნიორობის გაღრმავების, მეცნიერებაში შეტანილი წვლილისა და დამსახურებისთვის საქართველოს სამთო მეცნიერებათა აკადემიის ოქროს მედლები გადასცა.
ღონისძიების დასასრულს, ქართულ-ავსტრიული ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების ცენტრის სტუდენტურ სივრცეში RMG ჯგუფსა და ლეობენის ტექნიკურ უნივერსიტეტს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელსაც კომპანიის გენერალურმა დირექტორმა ჯონი შუბითიძემ და ავსტრიული უნივერსიტეტის რექტორმა პეტერ მოზერმა მოაწერეს ხელი.
„არემჯისა“ და ლეობენის უნივერსიტეტს შორის პატარა ნაბიჯებით დაწყებული თანამშრომლობა მნიშვნელოვან პარტნიორობად გადაიქცა. ვფიქრობ, ამ ურთიერთობამ, დღევანდელი მემორანდუმის გაფორმებით საერთაშორისო მასშტაბი შეიძინა და მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეულ სამთო უნივერსიტეტთან დაგვაკავშირა. ეს კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია კომპანიის მხრიდან განათლების მხარდაჭერის უწყვეტ გზაზე. მადლობა თანამშრომლობაში ჩართულ ყველა მხარეს, განსაკუთრებით საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორს, პროფესორ-მასწავლებლებს და რა თქმა უნდა სტუდენტებს“, – განაცხადა „არემჯის“ გენერალურმა დირექტორმა, ჯონი შუბითიძემ.
დოკუმენტის ხელმოწერის შემდეგ სტუმრები სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის ბაკალავრების, მაგისტრანტებისა და დოქტორანტების ავტორობით შესრულებულ კვლევით და გამოყენებით პროექტებს გაეცნენ და მათ ავტორებს გაესაუბრნენ.
ქართულ-ავსტრიული ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების ცენტრის გახსნამდე საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე ავსტრიის ლეობენის ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორს, აკადემიკოს პეტერ მოზერსა და ავსტრიული უნივერსიტეტის დელეგაციის წევრ პროფესორებს შეხვდა და მათთან მიმდინარე თანამშრომლობასა და სამომავლო ინიციატივებთან დაკავშირებული საკითხები განიხილა.

The Georgian-Austrian Engineering and Technology Center was opened at the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development of the Georgian Technical University by the GTU Rector, Academician David Gurgenidze, and the Rector of the Technical University of Leoben – Montanuniversität Leoben, Austria, Academician Peter Moser.
The space for the new center was equipped and furnished in close partnership with the Georgian Technical University and the Technical University of Leoben, Austria, within the framework of the international Georgian-Austrian project. The Georgian-Austrian educational project is supported by the Government of Georgia, the Parliament of Georgia, the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia, the Embassy of the Republic of Austria in Georgia, and the company “RMG”.
The event was attended by a delegation from an Austrian university visiting the Georgian Technical University, members of the Georgian Parliament, representatives of the Georgian Technical University administration and the Grigol Tsulukidze Mining Institute, scientific and academic circles of the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development of the GTU, students, executives of the “RMG” company, and leading industry specialists.
Following the opening of the Georgian-Austrian Engineering and Technology Center on the university premises and the symbolic ribbon-cutting ceremony, Rector of the Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze, spoke about the center’s importance.
“I am confident that the Georgian-Austrian Engineering and Technology Center will play an important role in deepening both Georgian-Austrian and international educational and scientific cooperation. It is in this space that Georgian and Austrian engineering experience will merge and create new opportunities for our students, young researchers, and representatives of the mining industry.
It is worth noting that the Technical University of Leoben in Austria occupies a special place in the context of the history of Georgian engineering science – 115 years ago, it was at this university that the outstanding Georgian engineer and scientist, the founder of the Georgian Mining Science School, Academician Nikoloz Tsulukidze, received his full education. Today, we are witnessing the continuation of this historical connection – four young Georgians, of our university students, are studying at the Technical University of Leoben, which proves that the Georgian-Austrian partnership continues and is successfully developing. is developing.
Our goal is to make the newly opened center one of the leading centers of innovation, research, and practical knowledge not only in Georgia, but also in the region. An environment will be created here that will facilitate the introduction of modern technologies, the education of a new engineers’ generation, and the sharing of knowledge in accordance with international standards. I would like to thank our Austrian colleagues. I am sure that together we will implement many important projects,” said the rector, academician David Gurgenidze.
According to the rector of the Technical University of Leoben in Austria, the Georgian-Austrian Center for Engineering and Technology is a new stage of cooperation that will further deepen the academic and scientific ties between the two universities.
“It is a great honor for us to implement such an important project with the Georgian Technical University, which will further deepen the academic and scientific ties between our universities. I believe that the Georgian-Austrian Center for Engineering and Technology will play an important role in the professional development of young engineers, strengthen the exchange of knowledge, and promote the successful implementation of joint research projects,” said the rector, academician Peter Moser.
The event was welcomed by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Austria to Georgia, His Excellency Robert Gerschner, General Director of the “RMG” Company Joni Shubitidze, First Deputy Chairman of the Committee on Procedural Issues of the Parliament of Georgia – initiator of the Georgian-Austrian project Irakli Shatakishvili, and Director of the Grigol Tsulukidze Mining Institute, President of the Georgian Academy of Mining Sciences – Professor Nikoloz Chikhradze.
The future plans of the Georgian-Austrian Center were discussed by the Dean of the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development, Professor Noe Khozrevanidze, and Professor Giorgi Khetsuriani of the Faculty.
Professor Nikoloz Chikhradze awarded academicians David Gurgenidze and Peter Moser with the gold medals of the Georgian Academy of Mining Sciences for deepening the partnership between Georgian and Austrian universities in mining and geology, their contribution to science, and their merits.
At the end of the event, a Memorandum of Cooperation was signed between RMG Group and the Technical University of Leoben in the student space of the Georgian-Austrian Engineering and Technology Center, signed by the company’s CEO, Joni Shubitidze, and the Rector of the Austrian University, Peter Moser.
The partnership between “RMG” and the University of Leoben, which began modestly, has evolved into a substantial collaboration. With the signing of today’s memorandum, I am confident that our relationship has reached an international level, linking us with one of the world’s most prestigious mining universities. This marks another milestone in our company’s ongoing commitment to supporting education. I would like to express my gratitude to everyone involved in this cooperation, especially the rector of the Georgian Technical University, the professors and teachers, and, of course, the students,” said Joni Shubitidze, “RMG” General Director.
Following the signing ceremony, guests explored the research and applied projects conducted by bachelor’s, master’s, and doctoral students from the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development, engaging directly with the authors of these projects.
Before the opening of the Georgian-Austrian Engineering and Technology Center, Rector of the Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze, met with the Rector of the Technical University of Leoben, Austria, Academician Peter Moser, and professors from the Austrian university delegation and discussed issues related to ongoing cooperation and future initiatives.