„საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ყოველწლიურად აღვნიშნავთ წყლის რესურსების დაცვის მსოფლიო დღეს. ეს არის თარიღი, რომელიც განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია როგორც გარემოსდაცვითი, ასევე, კაცობრიობის მდგრადი განვითარების მიმართულებით. წყალი არის სიცოცხლის საფუძველი, ცივილიზაციის განვითარების ერთ-ერთი უმთავრესი წინაპირობა და სტრატეგიული რესურსი, რომლის მართვაც თანამედროვე მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე დიდ გამოწვევად რჩება. კლიმატის ცვლილება, ურბანიზაციის ზრდა, წყლის რესურსების არარაციონალური გამოყენება და დაბინძურება ის პრობლემებია, რომლებიც გვაიძულებს, კიდევ უფრო ღრმად და პასუხისმგებლობით მივუდგეთ წყლის მართვის საკითხებს. თანამედროვე მსოფლიო სწრაფად იცვლება და ამ ცვლილებებთან ადაპტაცია შეუძლებელია ახალგაზრდა თაობის აქტიური ჩართულობის გარეშე. სწორედ სტუდენტები წარმოადგენენ იმ ინტელექტუალურ და ინოვაციურ ძალას, რომელსაც შეუძლია საქართველოსა და მსოფლიოსთვის ახალი ხედვების, მიდგომებისა და ტექნოლოგიების შეთავაზება. მივესალმები წყლის რესურსების დაცვის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილ ფორუმს, რომელსაც საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი მასპინძლობს და წარმატებას ვუსურვებ ღონისძიების მონაწილეებს“, – ამის შესახებ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ წყლის რესურსების დაცვის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებულ სპეციალურ მიმართვაში აღნიშნა.
წყლის რესურსების დაცვის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილ მეხუთე ფორუმს ესწრებოდნენ დარგის სპეციალისტები, მეცნიერები, სტუდენტები და მოწვეული სტუმრები – საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე დავით ნარმანია; გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის დირექტორის მოადგილე ბექა ბარბაქაძე; კომპანია ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის (gwp) ინტეგრირებული მართვის სისტემების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ნინო სულხანიშვილი; შპს „ენგურჰესის“ტექნიკური დირექტორი პაატა ცინცაძე, წყალმომარაგების, ენერგეტიკის და ჰიდროინჟინერიის სფეროების სპეციალისტები, ექსპერტები, სექტორებში მოქმედი კომპანიების წარმომადგენლები, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამეცნიერო-აკადემიური წრეები და სტუდენტები.
ღონისძიება, რომელიც სტუ-ის სამშენებლო ფაკულტეტის, სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის, წყალთა მეურნეობის კვლევითი ინსტიტუტისა და ჰიდროგეოლოგიის და საინჟინრო გეოლოგიის კვლევითი ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა, უნივერსიტეტის სამეთვალყურეო საბჭოს პრეზიდენტმა გახსნა.
როგორც პროფესორმა ზურაბ გუდავაძემ მისასალმებელ სიტყვაში განაცხადა, ფორუმზე წყლის ინჟინერიის სფეროში არსებული გამოწვევები და მათი გადაჭრის სამეცნიერო-ტექნოლოგიური გზები განიხილება, სადაც საკუთარ ხედვებს ერთმანეთს უზიარებენ მეცნიერები, პრაქტიკოსები და ახალგაზრდა თაობა. მისივე თქმით, საქართველოში 730-ზე მეტი სახეობის მინერალური წყალი მოიპოვება, ქვეყანაში 26 060 მდინარე, 860-მდე ტბა, 786 მყინვარი, 44 წყალსაცავი და 8 ჩანჩქერია.
„ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო ჩვენს მეცნიერებთან ერთად სტუდენტების როლი წყლის ინჟინერიის მიმართულებით არსებული გამოწვევებისა და მათი დაძლევის სამეცნიერო გზების ძიების პროცესში. უნივერსიტეტი განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს სტუდენტთა კვლევით საქმიანობაში ჩართვას. სასწავლო პროცესთან ერთად, მათ ეძლევათ შესაძლებლობა, მონაწილეობა მიიღონ სამეცნიერო პროექტებში, იმუშაონ თანამედროვე ლაბორატორიებში და ითანამშრომლონ როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ექსპერტებთან. ეს გამოცდილება მათ პროფესიულ ცოდნას უღრმავებს. მნიშვნელოვანია, რომ სტუდენტები არ შემოიფარგლონ მხოლოდ თეორიული ცოდნით. წყლის რესურსების მართვა მოითხოვს კომპლექსურ, ინტერდისციპლინურ ხედვას, სადაც ინჟინერია, ეკოლოგია, ეკონომიკა და სოციალური მეცნიერებები ერთმანეთთან მჭიდროდ არის დაკავშირებული. სწორედ ამ მრავალმხრივი ცოდნის შერწყმა ქმნის საფუძველს მდგრადი და ეფექტიანი გადაწყვეტილებებისთვის“, – განაცხადა ზურაბ გუდავაძემ.
ფორუმზე მკვლევრებმა და სპეციალისტებმა განიხილეს თემები, რომლებიც ეხმიანება ადგილობრივ, რეგიონულ და გლობალურ გამოწვევებს: ფერადი მეტალურგიის ჩამდინარე წყლების მძიმე მეტალებისგან გაწმენდის ინოვაციური ტექნოლოგიები – მდგრადი განვითარების პერსპექტივები; წყლისმიერი ეროზიული პროცესების პროგნოზირებისათვის ნიადაგ-გრუნტის ძირითადი მახასიათებლების დადგენა; წყალსაცავში ღვარცოფული ტალღების პროგნოზირებისა და კაშხლის გადავსების რისკების შეფასებისთვის მიახლოებითი ანალიტიკური დამოკიდებულებები; წყალმომარაგების ექსპლუატაციის თანამედროვე გამოწვევები – მიწისქვეშა წყლების დაცვა დაბინძურებისა და დაშრეტისაგან. შავი ზღვისა და მასში ჩამავალი მდინარეების თანამედროვე ხარისხის შეფასება; საქართველოს მინერალური წყლების რესურსული პოტენციალი და მათი რაციონალური გამოყენება; საქართველოს წყლის რესურსების ენერგეტიკული ათვისების პრიორიტეტები; წყლის რესურსების დაცვა და სასმელი წყლის გაწმენდის თანამედროვე ტექნოლოგიები; კოლხეთის დამშრობი სისტემების მოვლა-შენახვისა და ექსპლუატაციისთვის გასაწევი დანახარჯების ნომენკლატურა და მათი გაანგარიშების ნორმები.
ღონისძიების დასასრულს ფორუმის ორგანიზატორებმა სტუ-ის სამშენებლო ფაკულტეტის ორგანიზებით ჩატარებული საერთაშორისო სტუდენტური კონფერენციის გამარჯვებული ახალგაზრდები, ასევე, წლევანდელი წყლისა და მყინვარების მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით სტუ-ის სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის მიერ ორგანიზებული მოსწავლეთა და სტუდენტთა მე-3 ფოტოკონკურსის გამარჯვებულები დააჯილდოვეს. გარდა ამისა, ფორუმის მონაწილეებს სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის პედაგოგებისა და სტუდენტების მიერ ერთობლივი ძალებით გამოცემული საფაკულტეტო ჟურნალის მეორე ექსპერიმენტული გამოშვება გადაეცათ.
22 მაისს,  საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ბიზნესტექნოლოგიების ფაკულტეტის ორგანიზებით  X საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია  „გლობალიზაცია და ბიზნესის თანამედროვე გამოწვევები“ გაიმართება. კონფერენცია, რომელიც სტუ-ის...

“At the Georgian Technical University, we celebrate World Water Day annualy. This is a date that is particularly important both in terms of environmental protection and the sustainable development of humanity. Water is the basis of life, one of the main prerequisites for the development of civilization, and a strategic resource, the management of which remains one of the biggest challenges of the modern world. Climate change, increased urbanization, irrational use, and pollution of water resources are problems that force us to approach water management issues even more deeply and responsibly. The modern world is changing rapidly, and adaptation to these changes is impossible without the active involvement of the younger generation. It is the students who represent the intellectual and innovative force that can offer new visions, approaches, and technologies to Georgia and the world. I welcome the forum dedicated to World Water Day, which is hosted by the Georgian Technical University, and I wish success to the event participants”, said Academician David Gurgenidze, Rector of the Georgian Technical University, in a special address on the occasion of World Water Resources Day.
The fifth forum dedicated to the World Water Resources Day was attended by specialists, scientists, students and guests – David Narmania, Chairman of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission; Beka Barbakadze, Deputy Director of the United Water Supply Company; Nino Sulkhanishvili, Head of the Integrated Management Systems Department of the Georgian Water and Power (GWP) Company; Paata Tsintsadze, Technical Director of Enguri HPP LLC, specialists, experts in the fields of water supply, energy and hydroengineering, representatives of companies operating in the sectors, scientific and academic circles and students of the Georgian Technical University.
The event, organized by the Faculty of Construction, the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development, the Research Institute of Water Management, and the Research Institute of Hydrogeology and Engineering Geology at GTU, was opened by the President of the University’s Supervisory Board.
As Professor Zurab Gudavadze stated in his welcoming speech, the forum will discuss the challenges in water engineering and scientific and technological ways to solve them, where scientists, practitioners, and the younger generation will share their visions with each other. According to him, more than 730 types of mineral water are extracted in Georgia, the country has 26,060 rivers, about 860 lakes, 786 glaciers, 44 reservoirs, and 8 waterfalls.
“I would like to emphasize the role of students, together with our scientists, in the process of finding scientific ways to overcome the challenges in water engineering and their solutions. The university attaches special importance to the involvement of students in research activities. Along with the educational process, they are given the opportunity to participate in scientific projects, work in modern laboratories, and collaborate with both local and international experts. This experience deepens their professional knowledge. It is important that students are not limited to theoretical knowledge alone. Water resources management requires a complex, interdisciplinary vision, where engineering, ecology, economics, and social sciences are closely interconnected. It is precisely the combination of this multifaceted knowledge that creates the basis for sustainable and effective solutions”, said Zurab Gudavadze.
At the forum, researchers and specialists discussed topics that address local, regional and global challenges: Innovative technologies for the purification of non-ferrous metallurgy wastewater from heavy metals – prospects for sustainable development; Determination of the main characteristics of soil and subsoil for predicting water-borne erosion processes; Approximate analytical approaches for predicting mudflows in reservoirs and assessing the risks of dam overflow; Modern challenges in water supply exploitation – protection of groundwater from pollution and draining. Assessment of the modern quality of the Black Sea and rivers flowing into it; Resource potential of mineral waters of Georgia and their rational use; Priorities for the energy utilization of water resources of Georgia; Protection of water resources and modern technologies for drinking water purification; Nomenclature of costs for the maintenance and operation of Kolkheti’s drying systems and their calculation norms.
At the end of the event, the forum organizers awarded the winners of the International Student Conference organized by the GTU Faculty of Construction, as well as the winners of the 3rd Photo Contest for students and pupils organized by the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development of GTU in connection with this year’s World Water and Glacier Day. In addition, the forum participants were presented with the second experimental issue of the faculty magazine, published jointly by the teachers and students of the Faculty of Mining Geology, and Sustainable Mountain Development.