Erasmus+ გაცვლითი პროგრამა ლატვიის უნივერსიტეტში – 2025-26 აკადემიური წლის II სემესტრი (სტუდენტებისთვის)
ლატვიის უნივერსიტეტი (University of Latvia – UL) (რიგა, ლატვია) ERASMUS+ გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში აცხადებს კონკურსს 2025-26 აკადემიური წლის საგაზაფხულო სემესტრისთვის.
ლატვიის უნივერსიტეტში მობილობასთან დაკავშირებით დამატებით სასარგებლო ინფორმაცია იხილეთ აქ.
უნივერსიტეტებს შორის გაფორმებული ინტერინსტიტუციური ხელშეკრულებით განსაზღვრულია საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტიდან ბაკალავრიატის, მაგისტრატურის ან დოქტორანტურის საფეხურის 1 სტუდენტის 2-თვიანი მობილობა სტაჟირების მიზნით, ლატვიის უნივერსიტეტში. მობილობა უნდა განხორციელდეს 2026 წლის 31 ივლისამდე.

Erasmus+ Exchange Program at the University of Latvia – 2nd Semester of the 2025-26 Academic Year (for students)
The University of Latvia (Riga, Latvia) announces a competition for the spring semester of the 2025-26 academic year within the framework of the ERASMUS+ exchange program.
For Bachelor’s, Master’s and Doctoral Students
Deadline for submitting documents: 20.04.26
Deadline for testing in a foreign language: 24.04.26
For additional useful information regarding mobility at the University of Latvia, see here.
The inter-institutional agreement signed between the universities stipulates a 2-month mobility of 1 student of Bachelor’s, Master’s or Doctoral degree from the Georgian Technical University for the purpose of internship at the University of Latvia. The mobility must be carried out until July 31, 2026.