საინფორმაციო შეხვედრა „ჰორიზონტი ევროპას“ პროგრამის ფარგლებში
17 მარტს, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტის ცენტრალურ სამეცნიერო ბიბლიოთეკის დარბაზში საინფორმაციო შეხვედრა ჩატარდა, რომელიც მიეძღვნა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის, „ჰორიზონტი ევროპას“ (Horizon Europe) მიმდინარე შესაძლებლობების განხილვას.
ღონისძიების მიზანს წარმოადგენდა აკადემიური და სამეცნიერო საზოგადოების, ასევე, ადმინისტრაციული პერსონალის ინფორმირება საერთაშორისო საგრანტო პროგრამებში მონაწილეობის მექანიზმებისა და სტრატეგიული პრიორიტეტების შესახებ. შეხვედრა გახსნა „ჰორიზონტი ევროპას“ საქართველოს ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელმა, ლევან ხეცურიანმა, რომელმაც ხაზი გაუსვა პროგრამის როლს ქვეყნის სამეცნიერო პოტენციალის ინტერნაციონალიზაციის პროცესში.
პროგრამის ეროვნული საკონტაქტო პირების მიერ წარმოდგენილი იყო დეტალური პრეზენტაციები შემდეგ სექტორულ მიმართულებებზე:
• გარემოს დაცვა და ციფრული დღის წესრიგი: მაკა ჟორჟოლიანმა მიმოიხილა მე-6 კლასტერის (გარემო, ბიომრავალფეროვნება და ციფრული ტრანსფორმაცია) და მე-5 კლასტერის (კლიმატი, ენერგია და მობილობა) სპეციფიკა და საპროექტო განაცხადების წარდგენის წესები.
• ინოვაციები და კულტურული მემკვიდრეობა: ანა გოლეთიანმა მონაწილეებს გააცნო მესამე სვეტის – „ინოვაციური ევროპა“ – პრიორიტეტები, კულტურული ინიციატივების კომერციალიზაციის გზები და New European Bauhaus 2026-ის ფარგლებში დაგეგმილი აქტივობები.
ღონისძიების დასკვნითი ნაწილი დაეთმო კითხვა-პასუხის რეჟიმს. მონაწილეებმა მიიღეს პრაქტიკული რეკომენდაციები საგრანტო განაცხადების მომზადების, პარტნიორთა მოძიებისა და ადმინისტრაციული პროცედურების მართვის საკითხებზე. მსგავსი ფორმატის შეხვედრები ხელს უწყობს უნივერსიტეტის მკვლევართა აქტიურ ჩართულობას ევროპულ სამეცნიერო სივრცეში და ინოვაციური პროექტების იდენტიფიცირებას.

Information Meeting Within the Framework of the “Horizon Europe” Program
On March 17, an information meeting was held in the hall of the Central Scientific Library of the Georgian Technical University, dedicated to discussing the current opportunities of the European Union’s research and innovation framework program, “Horizon Europe”.
The event’s aim was to inform the academic and scientific community, as well as administrative personnel, about the mechanisms and strategic priorities for participation in international grant programs. The meeting was opened by Head of the “Horizon Europe” National Office in Georgia, Levan Khetsuriani, who emphasized the role of the program in the internationalization process of the country’s scientific potential.
The program’s national contact persons presented detailed presentations on the following sectoral directions:
- Environmental Protection and the Digital Agenda: Maka Zhorzholiani reviewed the specifics of Cluster 6 (Environment, Biodiversity and Digital Transformation) and Cluster 5 (Climate, Energy and Mobility) and the rules for submitting project applications.
- Innovation and Cultural Heritage: Anna Goletiani introduced the participants to the priorities of the third pillar “Innovative Europe”, ways to commercialize cultural initiatives and activities planned within the framework of the New European Bauhaus 2026.
The final part of the event featured a question-and-answer session, during which participants received practical recommendations on preparing grant applications, finding partners, and managing administrative procedures. Such meetings foster the active involvement of university researchers in the European scientific community and help identify innovative projects.