იტალიური ენის უფასო კურსები სტუ-ის სტუდენტებისთვის
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ბაზაზე არსებული „დანტეს კაბინეტი“ გაძლევთ უნიკალურ შანსს, გაიაროთ იტალიური ენის უფასო კურსები, რომლებიც განკუთვნილია საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის იმ სტუდენტებისთვის, ვისაც სურს იტალიური ენის შესწავლა შემდეგი მიზნებით:
- იტალიის უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლის გაგრძელება
- Erasmus+ გაცვლით პროგრამებში მონაწილეობის მიღება
- კურსის ბოლოს, გამოცდების ჩაბარების შემთხვევაში, ADA-ს (დანტე ალიგიერის საზოგადოების ატესტატის) მიღება
- იტალიური ენის ცოდნის დამადასტურებელი საერთაშორისო სერთიფიკატის PLIDA-ს მიღება
აღნიშნული საერთაშორისო პროექტი დაწყებულია 2022 წელს და მეოთხე ციკლის სახით ხორციელდება 2026-2027 სასწავლო წლის განმავლობაში, დანტე ალიგიერის საზოგადოება-თბილისის კომიტეტის მიერ საკონკურსო პროექტში მოპოვებული დაფინანსების ფარგლებში, რომლის დასახელებაა: „საერთაშორისო საგანმანათლებლო პლატფორმა Dante.global-ის ექსპერიმენტული კურსები პედაგოგებისა და სტუდენტებისთვის: იტალიური ენის ინტერდისციპლინური სწავლების განვითარება საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში“.
საერთაშორისო პროექტი ხორციელდება დანტე ალიგიერის საზოგადოებისა და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის თანამშრომლობით.
პროექტი დაფინანსებულია დანტე ალიგიერის საზოგადოების საერთაშორისო ქსელის რომის სათაო ოფისის მიერ.
პროექტი ითვალისწინებს იტალიურის სწავლებას, ენის კომპეტენციის A1, A2 და B1 დონეზე, უფასო კურსებზე, რაც, ღია კონკურსის წესით ჩარიცხულ 100 მსმენელს, საშუალებას აძლევს გახდეს ქვეყნიდან გაუსვლელად, იტალიური ენის საერთაშორისო კურსის ADA-ს მსმენელი და დანტე ალიგიერის საზოგადოების მსოფლიო ქსელის საწევრო ბარათის მფლობელი.
იტალიური ენის უფასო კურსებზე მსმენელების შერჩევა მოხდება ღია კონკურსის მეშვეობით, რომელშიც მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ნებისმიერი ფაკულტეტის სტუდენტს და/ან თანამშრომელს (მაქსიმუმ 15 თანამშრომელი!)
მნიშვნელოვანი ინფორმაცია პროექტის პირველ, მეორე და მესამე ციკლთან დაკავშირებით:
ვინაიდან, საგრანტო პროექტის ფარგლებში, შემოთავაზებულია იტალიური ენის უფასო სწავლების მეოთხე ციკლი სტუ-ს 100 მსმენელისთვის (სტუდენტი ან თანამშრომელი), კონკურსში ხელახლა მონაწილეობის მიღება და იტალიური ენის A2 და B1 დონეზე სწავლის გაგრძელების საშუალება მიეცემათ იმ მსმენელებსაც, ვინც 2024-25 და 2025-26 სასწავლო წელს პროექტის პირველი, მეორე და მესამე ციკლის გავლის შემდეგ, უკვე ფლობს იტალიური ენის ცოდნის კომპეტენციას A1 და A2 დონეზე მაქსიმუმ 45 მსმენელი (სტუ-ის სტუდენტი ან თანამშრომელი).
იტალიური ენის უფასო კურსები ჩატარდება ჰიბრიდული სწავლების მეთოდით, რაც მსმენელებს საშუალებას მისცემს ისწავლონ იტალიური ენა როგორც ონლაინ, ისე სააუდიტორიო სივრცეში დასწრებით.
კონკურსში მონაწილეობის პირობები:
კონკურსის პირველ ეტაპზე მსურველები უნდა დარეგისტრირდნენ ქვემოთ მოცემულ ბმულზე და შეავსონ სააპლიკაციო ფორმა.
გამარჯვებულმა კანდიდატმა, კურსის დაწყებისთანავე, უნდა შეიძინოს დანტე ალიგიერის საზოგადოების საწევრო ბარათი, რომლის საფასურია 25 ევროს ეკვივალენტი ლარში, ვინაიდან, მხოლოდ აღნიშნული საწევრო ბარათის შეძენის შემთხვევაში, კურსის მსმენელს ექნება:
- ADA-ს საერთაშორისო კურსზე ჩარიცხვის უფლება
- ADA-ს საერთაშორისო ატესტატის ქვეყნიდან გაუსვლელად მიღების უფლება
- აკადემიური და კარიერული განვითარების შესაძლებლობები (სასწავლო სტიპენდიების მოპოვება, დასაქმება და სხვ.)
საერთაშორისო კურსის განხორციელების ვადები
იტალიური ენის სასწავლო კურსი დაიწყება 2026 წლის 7 ოქტომბერს.
კურსის ხანგრძლივობა და მიზანი
- პირველი სემესტრის ბოლოს მეოთხე ციკლის (2026-27 სასწავლო წელს ჩარიცხულ მსმენელს) ექნება იტალიური ენის A1 დონის ცოდნა;
რეგისტრაციის ბოლო ვადაა: 2026 წლის 23 სექტემბერი 20:00 საათი.
აპლიკანტი კონკურსში გამარჯვების შემთხვევაში, დადებით პასუხს დანტე ალიგიერის საზოგადოება-თბილისის კომიტეტის ადმინისტრაციიდან მიიღებს მითითებული ელექტრონული ფოსტის მისამართზე.
დეტალური ინფორმაციისთვის დაგვიკავშირდით შემდეგ საკონტაქტო მისამართებზე:
თუ ხარ სტუ-ის სტუდენტი ან თანამშრომელი, გსურს ისწავლო იტალიური ენა უფასოდ, დაგეგმო შენი კარიერული წინსვლა საერთაშორისო ასპარეზზე, იჩქარე და დარეგისტრირდი ზემოთ მითითებულ ბმულზე, რადგან სასწავლო კურსებზე ადგილები შეზღუდულია!!!
სტუ-სა და სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი განახლდა
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორმა, პროფესორმა თამარ წერეთელმა და სსიპ სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს დირექტორმა ბაკურ მიქაძემ უნივერსიტეტსა და სააგენტოს შორის თანამშრომლობის...
პროფესიული კურსები სტუდენტებისთვის
საქართველოს სამეცნიერო-საგანმანათლებლო კომპიუტერული ქსელების ასოციაცია გრენა სხვადასხვა უნივერსიტეტის პირველკურსელებისთვის სასწავლო კურსებს იწყებს. 28 სექტემბერს და 5 ოქტომბერს, ასოციაცია გრენა პირველკურსელებს ორ...

“Dante’s Cabinet” located on the grounds of the Georgian Technical University offers you a unique opportunity to take free Italian language courses, which are intended for students of the Georgian Technical University who want to study Italian for the following purposes:
• Continuing studies at Italian higher education institutions
• Participation in Erasmus+ exchange programs
• At the end of the course, upon passing the exams, you will receive the ADA (Dante Alighieri Society Certificate).
• Obtaining the PLIDA international certificate confirming knowledge of the Italian language
This international project was launched in 2022 and is being implemented in its fourth cycle during the 2026-2027 academic year, within the framework of funding obtained by the Dante Alighieri Society-Tbilisi Committee in a competitive project entitled: “International Educational Platform Dante.global Experimental Courses for Teachers and Students: Development of Interdisciplinary Teaching of the Italian Language at the Georgian Technical University.”
The international project is implemented in collaboration with the Dante Alighieri Society and the Georgian Technical University.
The project is funded by the Rome headquarters of the Dante Alighieri Society International Network.
The project envisages teaching Italian at the A1, A2 and B1 levels of language competence in free courses, which will allow 100 students enrolled through an open competition to become ADA international Italian language course students and holders of a membership card of the Dante Alighieri Society worldwide network without leaving the country.
Students for the free Italian language courses will be selected through an open competition, in which students and/or employees of any faculty of the Georgian Technical University can participate (maximum 15 employees!)
Important information regarding the first, second and third cycles of the project:
Since, within the framework of the grant project, a fourth cycle of free Italian language training is offered for 100 GTU students (students or employees), those students who, after completing the first, second and third cycles of the project in the 2024-25 and 2025-26 academic years, already possess Italian language proficiency at levels A1 and A2 will be given the opportunity to re-participate in the competition and continue their studies at the A2 and B1 levels, a maximum of 45 students (GTU students or employees).
Free Italian language courses will be conducted using a hybrid teaching method, which will allow students to learn Italian both online and in a classroom setting.
Conditions for participation in the competition:
In the first stage of the competition, applicants must register at the link below and fill out the application form.
The winning candidate, upon the start of the course, must purchase a membership card of the Dante Alighieri Society, the cost of which is the equivalent of 25 euros in GEL, since only in the case of purchasing the aforementioned membership card will the course participant have:
• Eligibility for enrollment in the ADA international course
• The right to obtain an international ADA certificate without leaving the country
• Academic and career development opportunities (obtaining scholarships, employment, etc.)
International course implementation deadlines
The Italian language course will begin on October 7, 2026.
Course duration and purpose
• At the end of the first semester, students enrolled in the fourth cycle (2026-27 academic year) will have A1 level knowledge of the Italian language;
The registration deadline is: September 23, 2026, 8:00 PM.
If the applicant wins the competition, he/she will receive a positive response from the administration of the Dante Alighieri Society-Tbilisi Committee to the specified email address.
For detailed information, please contact us at the following contact addresses:
info@dantetbilisi.ge
If you are a student or employee of GTU, would like to learn Italian for free, plan your career advancement in the international arena, hurry up and register at the link above, because places on the training courses are limited!!!
Vocational courses for students
The Georgian Association of Scientific and Educational Computer Networks (GRENA) is launching training courses for first-year students of various universities....