სტუ-სა და სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი განახლდა
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორმა, პროფესორმა თამარ წერეთელმა და სსიპ სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს დირექტორმა ბაკურ მიქაძემ უნივერსიტეტსა და სააგენტოს შორის თანამშრომლობის განახლებულ მემორანდუმს ხელი მოაწერეს.
აღსანიშნავია, რომ მემორანდუმთან ერთად მხარეებმა „პრაქტიკის ხელშეკრულება“ გააფორმეს, რომლის მიზანია საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სატრანსპორტო სისტემებისა და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტზე შემუშავებული ახალი სამაგისტრო პროგრამისთვის – „სატრანსპორტო პროცესების მომსახურება“, გამოყენებითი კომპონენტის უზრუნველყოფა.
სატრანსპორტო სისტემებისა და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტის დეკანის თქმით, საგანმანათლებლო პროგრამა სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოსა და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალის ერთობლივი მუშაობის შედეგად შეიქმნა. ასოცირებული პროფესორი ბორის გითოლენდია აცხადებს, რომ ამ ეტაპზე პროგრამა საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ აკრედიტაციის პროცედურებს გადის.
„სატრანსპორტო სექტორი საქართველოს ეკონომიკური განვითარებისა და სატრანზიტო პოტენციალის ათვისების ერთ-ერთი მთავარი ქვაკუთხედია. თანამედროვე ტექნოლოგიური პროგრესი, გარემოსდაცვითი სტანდარტები და საგზაო უსაფრთხოების ახალი რეგულაციები მოითხოვს მაღალკვალიფიციური, თანამედროვე ცოდნითა და პრაქტიკული უნარებით აღჭურვილი კადრების მომზადებას. სწორედ ამ გამოწვევებს პასუხობს ქვეყანაში მიმდინარე განათლების რეფორმა, რომლის ძირითადი პათოსი უმაღლესი განათლების რეალურ ეკონომიკასთან, შრომის ბაზარსა და სახელმწიფო დარგობრივ ინსტიტუციებთან მჭიდრო ინტეგრაციას გულისხმობს. საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტსა და სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს შორის პარტნიორობის გაღრმავება ამ მიმართულებით გადადგმული მნიშვნელოვანი და პრეცედენტული ნაბიჯია. თანამშრომლობა იძლევა შესაძლებლობას, მნიშვნელოვნად გაძლიერდეს პრაქტიკაზე დაფუძნებული სწავლება. ახალი სამაგისტრო პროგრამის – „სატრანსპორტო პროცესების მომსახურება“, სტუდენტები თეორიულ ცოდნასთან ერთად, პრაქტიკულ გამოცდილებას უშუალოდ სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს ბაზაზე გაივლიან. ამასთანავე, ჩვენი აკადემიური პერსონალი უზრუნველყოფს და გააგრძელებს სააგენტოს თანამშრომლებისთვის მოკლე და გრძელვადიანი საგანმანათლებლო თუ სერტიფიცირების პროგრამების შემუშავებასა და შეთავაზებას დარგის თანამედროვე ტენდენციების გათვალისწინებით. პარალელურად, მხარეები ვიმუშავებთ ერთობლივ სამეცნიერო-კვლევით პროექტებზე, რომლებიც მიმართული იქნება საავტომობილო ტრანსპორტის ექსპლუატაციის, ეფექტურობის, საგზაო უსაფრთხოებისა და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვისაკენ“.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორის თქმით, აკადემიური სექტორისა და სახელმწიფო უწყებების მჭიდრო თანამშრომლობა დარგის განვითარებისთვის მყარ საფუძველს ქმნის.
როგორც პროფესორი თამარ წერეთელი აღნიშნავს, უნივერსიტეტისა და სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს პარტნიორობა ასახავს მხარეების საერთო ხედვას მდგრადი განვითარების მიმართულებით.
მისივე განცხადებით, უნივერსიტეტსა და სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს შორის გაფორმებული განახლებული შეთანხმება კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ სახელმწიფო ინსტიტუციებისა და წამყვანი საინჟინრო სკოლის ერთობლივი სამუშაო პროცესი უზრუნველყოფს სატრანსპორტო დარგის სტაბილურ, ინოვაციურ და მდგრად განვითარებას.
„საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ სტუდენტებს თეორიულ ცოდნასთან ერთად ჰქონდეთ შესაძლებლობა, მიიღონ რეალურ სამუშაო გარემოზე დაფუძნებული პრაქტიკული გამოცდილება. სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოსთან თანამშრომლობა სწორედ ამ მიზანს ემსახურება. ახალი სამაგისტრო პროგრამის ფარგლებში სტუდენტები შეძლებენ, სასწავლო პროცესში მიღებული ცოდნა პრაქტიკაში გამოიყენონ და პროფესიული უნარები უშუალოდ სატრანსპორტო სფეროში განივითარონ. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ უნივერსიტეტსა და დარგის წამყვან ინსტიტუციებს შორის თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაძლიერდეს და შრომის ბაზრის მოთხოვნებზე მორგებული კვალიფიციური კადრების მომზადებას შეუწყოს ხელი“.

Memorandum of Cooperation between GTU and the Land Transport Agency has been renewed
Vice-Rector of the Georgian Technical University, Professor Tamar Tsereteli and Director of the LEPL Land Transport Agency Bakur Mikadze signed a renewed memorandum of cooperation between the university and the agency.
It is noteworthy that, along with the memorandum, the parties signed a “Practice Agreement”, the purpose of which is to provide an applied component for the new master’s program – “Services of Transport Processes” developed at the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering of the Georgian Technical University.
According to the Dean of the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering, the educational program was created as a result of joint work of the Land Transport Agency and the academic staff of the Georgian Technical University. Associate Professor Boris Githolendia states that at this stage the program is undergoing accreditation procedures stipulated by Georgian legislation.
“The transport sector is one of the main cornerstones of Georgia’s economic development and utilization of its transit potential. Modern technological progress, environmental standards, and new road safety regulations require the training of highly qualified personnel equipped with modern knowledge and practical skills. The ongoing education reform in the country responds to these challenges, the main thrust of which involves the close integration of higher education with the real economy, labor market, and state sectoral institutions. Deepening the partnership between the Georgian Technical University and the Land Transport Agency is an important and precedent-setting step in this direction. Cooperation provides an opportunity to significantly strengthen practice-based learning. Students of the new master’s program – “Services of Transport Processes”, along with theoretical knowledge, will gain practical experience directly at the Land Transport Agency. In addition, our academic staff will continue to develop and offer short and long-term educational and certification programs for the agency’s employees, taking into account modern trends in the field. In parallel, the parties will work on joint scientific and research projects aimed at improving the operation, efficiency, road safety and implementation of modern technologies in road transport.
– Associate Professor Boris Gitolendia
According to the Vice-Rector of the Georgian Technical University, close cooperation between the academic sector and state agencies creates a solid foundation for the development of the field.
As Professor Tamar Tsereteli notes, the partnership between the university and the Land Transport Agency reflects the parties’ shared vision for sustainable development.
According to him, the renewed agreement signed between the university and the Land Transport Agency once again confirms that the joint working process of state institutions and a leading engineering school ensures stable, innovative and sustainable development of the transport sector.
“It is particularly important for the Georgian Technical University that students, along with theoretical knowledge, have the opportunity to gain practical experience based on a real work environment. Cooperation with the Land Transport Agency serves this very purpose. Within the framework of the new master’s program, students will be able to apply the knowledge gained during the study process in practice and develop professional skills directly in the field of transport. It is important for us that the cooperation between the university and leading institutions in the field is further strengthened and contributes to the training of qualified personnel tailored to the demands of the labor market.”
Vocational courses for students
The Georgian Association of Scientific and Educational Computer Networks (GRENA) is launching training courses for first-year students of various universities....