საერთაშორისო პროექტების სამუშაო შეხვედრა წარმატებით დასრულდა
8 აპრილს, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული კორპუსის ბიბლიოთეკაში ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა – „საერთაშორისო პროექტები – შედეგები და პერსპექტივები“ დასრულდა.
ღონისძიება ტექნოლოგიებისა და საგრანტო პროექტების ოფისის ორგანიზებით ჩატარდა, სადაც Horizon Europe-ისა და Interreg-ის პროგრამების ფარგლებში, მიმდინარე ინოვაციური კვლევები და მათი სამომავლო გეგმები განიხილეს.
შეხვედრის ფარგლებში მოხსენებები წარადგინეს საერთაშორისო პროექტების ხელმძღვანელებმა და მკვლევრებმა:
- დავით ლომიძე (კვანტური ფიზიკისა და საინჟინრო ტექნოლოგიების ინსტიტუტი) – პროექტი BEYOND;
- გიორგი გიორგობიანი (გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტი) – პროექტები: GAIN, Forge AI და WARIE;
- თამრიკო სუპატაშვილი (წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტი) – პროექტი AlgaeRevive;
- დავით მაღრაძე (აგრარული მეცნიერებებისა და ქიმიური ტექნოლოგიების ფაკულტეტი) – პროექტი Eco2Wine.
ღონისძიების მნიშვნელობაზე ისაუბრა ტექნოლოგიებისა და საგრანტო პროექტების ოფისის უფროსმა, გიორგი მიქიაშვილმა:
“ჩვენი პრიორიტეტია, რომ თითოეული სამეცნიერო მიღწევა უფრო მეტად ხელმისაწვდომი გახდეს ფართო საზოგადოებისთვის. ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ, რათა უზრუნველვყოთ პროექტების შედეგების ეფექტიანი გავრცელება, როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე.”
– გიორგი მიქიაშვილი
ორდღიანი სამუშაო შეხვედრის დასრულებამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა საერთაშორისო საგრანტო პროექტების გადამწყვეტი როლი უნივერსიტეტის ინტერნაციონალიზაციისა და განვითარების პროცესში. სტუ კვლავაც აგრძელებს ახალი პარტნიორობების ჩამოყალიბებასა და ევროპულ საგრანტო პროგრამებში აქტიურ ჩართულობას.

International Projects Workshop Successfully Ended
On April 8, a two-day workshop, “International Projects – Results and Prospects,” ended at the library of the Administrative Building of the Georgian Technical University.
The event was organized by the Technology and Grant Projects Office, where ongoing innovative research and its future plans were discussed within the framework of the Horizon Europe and Interreg programs.
Reports were presented by the leaders and researchers of international projects:
- David Lomidze (Institute of Quantum Physics and Engineering Technologies) – BEYOND project;
- Giorgi Giorgobiani (Institute of Computational Mathematics) – projects: GAIN, Forge AI, and WARIE;
- Tamriko Supatashvili (Institute of Water Management) – project AlgaeRevive;
- David Maghradze (Faculty of Agricultural Sciences and Chemical Technologies) – project Eco2Wine.
The Head of the Technology and Grant Projects Office, Giorgi Mikiashvili, spoke about the importance of the event:
“Our priority is to make each scientific achievement more accessible to the wider community. We are actively working to ensure the effective dissemination of project results, both locally and internationally.”
– Giorgi Mikiashvili
The conclusion of the two-day workshop once again confirmed the crucial role of international grant projects in the university’s internationalization and development process. GTU continues to establish new partnerships and actively participates in European grant programs.