ენერგეტიკის ფაკულტეტის სტუდენტები საქკაბელის წარმომადგენლებს შეხვდნენ
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ენერგეტიკის ფაკულტეტის სტუდენტები კომპანია „საქკაბელის“ მმართველ დირექტორს, დავით კაპანაძეს, ასევე, მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელს, ნუცა სამხარაძეს და მარკეტინგის მენეჯერს, ბარბარე ჯანანაშვილს შეხვდნენ.
შეხვედრა, რომლის ორგანიზატორიც სტუ-ის სასწავლო პროცესების მართვის სამსახურის კარიერული განვითარების განყოფილებაა, ენერგეტიკის ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა ქეთევან ქუთათელაძემ გახსნა.
როგორც დეკანმა აღნიშნა, მსგავსი ტიპის შეხვედრები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს სტუდენტების პროფესიული განვითარების, პრაქტიკული გამოცდილების მიღებისა და კერძო სექტორთან დაახლოების პროცესში. მისი თქმით, ენერგეტიკის სფეროში დასაქმების პერსპექტივებისა და რეალური სამუშაო გარემოს უკეთ გასაცნობად უნივერსიტეტსა და ინდუსტრიას შორის თანამშრომლობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
„ენერგეტიკის სფერო მუდმივად ვითარდება და დღეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ სტუდენტებმა სწავლის პროცესშივე მიიღონ ინფორმაცია ინდუსტრიაში არსებული ტენდენციების, ტექნოლოგიური სიახლეებისა და დასაქმების შესაძლებლობების შესახებ. სწორედ ასეთი შეხვედრები აძლიერებს უნივერსიტეტსა და ბიზნესს შორის კავშირს და სტუდენტებს აძლევს რეალურ წარმოდგენას მათი მომავალი პროფესიის შესახებ“.
სტუ-ის სასწავლო პროცესების მართვის სამსახურის კარიერული განვითარების განყოფილების ხელმძღვანელის თქმით, შეხვედრის ფარგლებში სტუდენტებმა მიიღეს ინფორმაცია კომპანია „საქკაბელის“ საქმიანობის, ენერგეტიკული ინდუსტრიის თანამედროვე გამოწვევებისა და ბაზარზე არსებული მოთხოვნების შესახებ. ასოცირებულ პროფესორ ნატო ქათამაძის განცხადებით, შეხვედრის ფარგლებში გაიმართა დისკუსია, რომელზეც სტუდენტებმა კითხვები დასვეს და ამომწურავი პასუხები კომპანიის წარმომადგენლებისგან მიიღეს.
„ჩვენი მიზანია სტუდენტებს შევუქმნათ შესაძლებლობა, რომ სწავლის პერიოდში მაქსიმალურად ახლოს იყვნენ რეალურ სამუშაო გარემოსთან. ასეთი შეხვედრები არა მხოლოდ ცოდნის გაღრმავებას, არამედ პროფესიული ორიენტაციის ჩამოყალიბებასაც უწყობს ხელს. კერძო სექტორთან აქტიური თანამშრომლობა სტუდენტებს ეხმარება უკეთ დაინახონ საკუთარი შესაძლებლობები და მომავალი კარიერული განვითარების გზები“.
– ასოცირებული პროფესორი ნატო ქათამაძე
შეხვედრა მიზნად ისახავდა სტუდენტების კარიერული ორიენტაციის მხარდაჭერასა და მათი პროფესიული უნარების განვითარებას.

Faculty of Power Engineering Students Meet with “Sakkabel” Representatives
Students from the Faculty of Power Engineering at the Georgian Technical University met with David Kapanadze, Managing Director of the company “Sakkabel”, Davit Kapanadze, as well as the Head of Marketing and Public Relations, Nutsa Samkharadze, and the Marketing Manager, Barbare Jananashvili.
The meeting, organized by the GTU Career Development Department of Academic Process Management Service, was opened by Dean of the Faculty of Power Engineering, Professor Ketevan Kutateladze.
As the Dean noted, such meetings play a crucial role in the process of students’ professional development, gaining practical experience, and connecting with the private sector. According to her, cooperation between the university and industry is particularly important for a better understanding of employment prospects and the real working environment in the energy sector.
“The energy sector is constantly evolving, and today it is especially important that students receive information about trends in the industry, technological innovations, and employment opportunities during their studies. It is precisely such meetings that strengthen the connection between the university and business and give students a real idea of their future profession.”
According to the head of the GTU Career Development Department of Academic Process Management Service, during the meeting, students received information about the activities of the company “Sakkabeli”, modern challenges of the energy industry, and current market demands. According to Associate Professor Nato Katamadze, a discussion was held during the meeting, during which students asked questions and received comprehensive answers from company representatives.
“Our goal is to create an opportunity for students to be as close as possible to the real working environment during their studies. Such meetings not only deepen knowledge but also contribute to the formation of professional orientation. Active cooperation with the private sector helps students better see their own capabilities and future career development paths.”