სტუ-ის გალერეა „უნივერსმა“ არქიტექტურის საბაკალავრო პროგრამის პირველკურსელთა გამოფენას უმასპინძლა
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში არქიტექტურის, ურბანისტიკისა და დიზაინის ფაკულტეტის არქიტექტურის საბაკალავრო პროგრამის პირველი კურსის სტუდენტების ნამუშევრების გამოფენა – „მოცულობითი სივრცითი კომპოზიცია“ – გაიხსნა.
ექსპოზიციამ, რომელსაც საუნივერსიტეტო გალერეა „უნივერსმა“ უმასპინძლა, 80 სტუდენტის სივრცული ნამუშევრები გააერთიანა. გამოფენა არქიტექტურული კომპოზიციის სასწავლო კურსის ფარგლებში მოეწყო, საუკეთესო სტუდენტური ნამუშევრები კი შიდასაფაკულტეტო კონკურსის საფუძველზე შეირჩა.
როგორც გამოფენის გახსნაზე საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის არქიტექტურის, ურბანისტიკისა და დიზაინის ფაკულტეტის დეკანმა აღნიშნა, ყოველწლიური სტუდენტური გამოფენა მომავალ არქიტექტორებს, მათ პედაგოგებსა და სამშენებლო-დეველოპერული ინდუსტრიის წარმომადგენლებს შორის თანამშრომლობას უწყობს ხელს.
დეკანის თქმით, სივრცული კომპოზიცია მოცულობის, ფორმებისა და სივრცეების განლაგების გააზრებაა, რაც არქიტექტურის არსს წარმოადგენს. მისი თქმით, ნებისმიერი სტრუქტურა – იქნება ეს საცხოვრებელი სახლი თუ ურთულესი ურბანული ან ლადშაფტური ობიექტი – სივრცული კომპოზიციის პროდუქტია.
„პირველკურსელთა გამოფენა ნათლად გვიჩვენებს ახალგაზრდების შემოქმედებით პოტენციალს და მათ სწრაფ პროფესიულ ზრდას. სივრცითი კომპოზიცია არქიტექტურული აზროვნების საფუძველია და განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ სტუდენტები საწყის ეტაპზევე ავლენენ ფორმის, მოცულობისა და სივრცის ჰარმონიულ აღქმას. მსგავსი გამოფენები არა მხოლოდ ახალგაზრდების ნააზრევის გაზიარების შესაძლებლობაა, არამედ აძლიერებს დიალოგს აკადემიურ სივრცესა და პროფესიულ სფეროს შორის, რაც მომავალ არქიტექტორებს უთუოდ დაეხმარება ურბანული გამოწვევების დაძლევაში“.
– პროფესორი ნუგზარ ხვედელიანი
ღონისძიების ორგანიზებისა და ხელშესახები შემოქმედებითი შედეგების მიღწევისთვის პროფესორმა ნუგზარ ხვედელიანმა მადლობა გადაუხადა გამოფენის მონაწილე სტუდენტებს და ღონისძიების ორგანიზატორებს – არქიტექტურული კომპოზიციის საფუძვლებში ახალგაზრდების პედაგოგებს – პროფესორ ვანდა მუჯირს, ასოცირებულ პროფესორ მანანა ხვედელიანს, ლია ჩიგოგიძესა და მელანო კოვზირიძეს.
სტუდენტური გამოფენის მონაწილე ახალგაზრდებს სიგელები გადასცეს ასოცირებულმა პროფესორებმა – დეკანის მოადგილე თამარ ჭანტურიამ და მანანა თავხელიძემ.
გალერეა „უნივერსში“ არქიტექტურის ურბანისტიკისა და დიზაინის ფაკულტეტის სტუდენტთა გამოფენა – „მოცულობითი სივრცითი კომპოზიცია“ მიმდინარე წლის 5 მაისს დაიხურება. საუნივერსიტეტო საგამოფენო სივრცე ღიაა ნებისმიერი დამთვალიერებლისთვის.

An exhibition of works created by first-year students in the Bachelor of Architecture program at the Faculty of Architecture, Urbanism and Design has opened at Georgian Technical University.
Hosted by the university’s Gallery “Universe,” the exhibition, titled “Volumetric Spatial Composition,” showcases spatial compositions created by 80 students. Organized as part of the architectural composition course, the exhibition features the best student works selected through an internal faculty competition.
At the opening ceremony, the Dean of the Faculty of Architecture, Urbanism and Design noted that this annual student exhibition encourages collaboration among future architects, their instructors, and representatives of the construction and development industries.
According to the Dean, spatial composition involves understanding the arrangement of volumes, forms, and spaces, which is the very essence of architecture. Every structure, whether a residential building or a complex urban or landscape project, is ultimately a product of spatial composition.
“The exhibition by first-year students clearly demonstrates the creative potential of young people and their rapid professional growth. Spatial composition is the foundation of architectural thinking, and it is especially important that students develop a harmonious perception of form, volume, and space at the initial stage of their studies. Such exhibitions not only provide students with an opportunity to express their ideas, but also strengthen the dialogue between academia and the professional sphere, which will undoubtedly help future architects overcome urban challenges.”
– Professor Nugzar Khvedeliani
Professor Khvedeliani thanked the students participating in the exhibition, as well as the organizers—professors of the architectural composition course, including Professor Vanda Mujiri, Associate Professor Manana Khvedeliani, Lia Chigogidze, and Melano Kovziridze, for successfully organizing the event and achieving notable creative results.
The participating students were awarded certificates by Associate Professors – Deputy Dean Tamar Chanturia and Manana Tavkhelidze.
The exhibition of students of the Faculty of Architecture, Urbanism and Design – “Volumetric Spatial Composition” at the “University” Gallery will remain open until May 5 of this year. The university exhibition space is open to all visitors.