საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სახალხო ქორეოგრაფიულმა ანსამბლმა „მერანმა“ თურქეთში, ქალაქ სამსუნში გამართულ „ხალხური ცეკვის 36-ე საერთაშორისო ფესტივალზე“ გრან-პრი მოიპოვა, ხოლო კვიპროსზე გამართულ საერთაშორისო ფოლკლორულ ფესტივალზე სპეციალური პრიზის მფლობელი გახდა. ამასთან, საუნივერსიტეტო ანსამბლმა თურქეთის რამდენიმე ქალაქში საფესტივალო კონცერტებში მონაწილეობით ქართულ ქორეოგრაფიულ ხელოვნებას აქტიური პოპულარიზაცია გაუწია.
ქორეოგრაფიული ანსამბლი „მერანი“ პირველი შემოქმედებითი ჯგუფია საქართველოდან, რომელმაც მონაწილეობა მიიღო ქალაქ სამსუნის საერთაშორისო ფოლკლორულ ფესტივალში. აღნიშნული ღონისძიება თურქეთის რესპუბლიკის ფოლკლორული ფესტივალებისა და ხალხური ხელოვნების ორგანიზაციების საერთაშორისო საბჭოს (CIOFF) ორგანიზებით რეგულარულად იმართება.
როგორც საუნივერსიტეტო ქორეოგრაფიული ანსამბლის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი და ქორეოგრაფი თეიმურაზ კობახიძე აღნიშნავს, თურქეთსა და კვიპროსზე გამართულ ფესტივალებზე „მერანის“ მოცეკვავეთა მონაწილეობა წარმატებული აღმოჩნდა და კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ ქართული ხალხური ცეკვა საერთაშორისო ფოლკლორულ სივრცეში განსაკუთრებულ ინტერესსა და მოწონებას იმსახურებს.
„სასიხარულო და საამაყოა, რომ „მერანის“ გამოსვლებს დიდი მოწონება ხვდა წილად – როგორც ფესტივალის ორგანიზატორებისა და პროფესიული წრეების, ასევე მაყურებლის მხრიდან. ანსამბლის წევრმა სტუდენტებმა თითოეული ქორეოგრაფიული ნომერი დიდი პასუხისმგებლობით, პროფესიონალიზმით, ბუნებრივი ემოციით შეასრულეს და მაყურებელს წარუდგინეს რთული, ნატიფი საცეკვაო ილეთებით გაცოცხლებული საქართველოს მრავალსაუკუნოვანი ისტორია, კულტურა, თავისუფლებისმოყვარე ქართული სული და ენერგია, გააცნეს უმშვენიერესი ქართული ეროვნული სამოსი.
მაყურებლის გულწრფელი ოვაცია ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო – რა თქმა უნდა, ჟიურის შეფასებამაც დიდი სიხარული მოგვიტანა. საბოლოოდ, „მერანი“ სამსუნის ფესტივალის გრან-პრის მფლობელი გახდა, ხოლო კვიპროსზე გამართული ფესტივალის ფარგლებში სპეციალური პრიზიც დაიმსახურა. უნდა აღინიშნოს, რომ საფესტივალო დღეები აქტიურად გააშუქეს სამსუნისა და კვიპროსის ტელევიზიებმა. გარდა ამისა, „მერანმა“ მონაწილეობა მიიღო რამდენიმე ქალაქში გამართულ საფესტივალო კონცერტებში, რა დროსაც საშუალება მოგვეცა ქართული ქორეოგრაფიული ხელოვნება ფართოდ წარგვედგინა საერთაშორისო აუდიტორიისთვის.
განსაკუთრებით გვახარებს ის ფაქტი, რომ „მერანის“ ახალმა თაობამ ჩვენი ქვეყნისა და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ღირსეულად წარმოჩენა შეძლეს. ეს გამარჯვება დიდი სტიმულია მათთვის, რომ სწავლის პარალელურად კიდევ უფრო მეტი იშრომონ, განვითარდნენ და ქართული კულტურა საერთაშორისო სცენაზე ღირსეულად გააცოცხლონ.
ამ წარმატებაში მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვის საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციას და სტუდენტური სერვისების, კულტურისა და სპორტის დეპარტამენტს. მუდმივი მხარდაჭერისთვის განსაკუთრებულ მადლობას ვუხდით რექტორს, აკადემიკოს დავით გურგენიძეს, კანცლერს, პროფესორ კარლო კოპალიანს, უნივერსიტეტის სამეთვალყურეო საბჭოს პრეზიდენტს, პროფესორ ზურაბ გუდავაძეს, ვიცე-რექტორებს, პროფესორებს – თამარ წერეთელსა და თამარ ლომინაძეს. ჩვენ გვაქვს მრავალმხრივი შესაძლებლობა, ანსამბლის წევრები სათანადოდ მოვამზადოთ და ხარისხიანი საკონცერტო პროგრამით წარვდგეთ საერთაშორისო ფესტივალებზე თუ კონკურსებზე. უნივერსიტეტის თანადგომა ჩვენთვის დიდი პასუხისმგებლობაც არის და მოტივაციაც იმისათვის, რომ „მერანმა“ მომავალშიც ღირსეულად გააგრძელოს საუნივერსიტეტო ქორეოგრაფიული ტრადიციები“.
– ქორეოგრაფიული ანსამბლის ხელმძღვანელი თეიმურაზ კობახიძე
ანსამბლ „მერანს“ მნიშვნელოვან წარმატებას ულოცავს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი. აკადემიკოს დავით გურგენიძის თქმით, საერთაშორისო ფესტივალებსა და კონკურსებში საუნივერსიტეტო შემოქმედებითი ჯგუფების მონაწილეობა ხელს უწყობს კულტურათაშორისი დიალოგის გაღრმავებას და სხვადასხვა ქვეყნის ახალგაზრდობისთვის ქართული კულტურული მემკვიდრეობის გაცნობა-გაზიარებას.
„საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისთვის განსაკუთრებით სასიხარულოა სტუდენტებისა და შემოქმედებითი ჯგუფების წარმატება საერთაშორისო ასპარეზზე. „მერანის“ წარმატება თურქეთსა და კვიპროსზე გამართულ საერთაშორისო ფოლკლორულ ფესტივალებში კიდევ ერთხელ გვიჩვენებს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ახალგაზრდებისთვის თავიანთი შემოქმედებითი უნარების საერთაშორისო კულტურულ სივრცეში წარმოჩენა.
დარწმუნებული ვართ, საერთაშორისო კულტურულ ღონისძიებებში მონაწილეობა ხელს უწყობს უნივერსიტეტისა და მისი სტუდენტების შემოქმედებითი პოტენციალის განვითარება-გაძლიერებას. ამასთანავე, ასეთი ფესტივალები ქმნის შესაძლებლობას, ახალგაზრდებმა უკეთ გაიცნონ სხვადასხვა ქვეყნის კულტურა, საერთაშორისო აუდიტორიას და ერთმანეთს გაუზიარონ ეროვნული თვითმყოფადობა. სწორედ კულტურული მრავალფეროვნების პატივისცემა, გამოცდილების ურთიერთგაცვლა და თანამშრომლობა ქმნის იმ გარემოს, რომელიც ქვეყნებსა და თაობებს ერთმანეთთან აახლოებს.
აღსანიშნავია, რომ საუნივერსიტეტო შემოქმედებითი ჯგუფი „მერანი“ პირველი ქართული ქორეოგრაფიული ანსამბლია, რომელმაც მონაწილეობა მიიღო თურქეთში, ქალაქ სამსუნში გამართულ საერთაშორისო ფოლკლორულ ფესტივალში და პირველივე ჯერზე მნიშვნელოვანი წარმატება მოიპოვა. ჩვენს ანსამბლს, რომელსაც „სახალხო“ სტატუსი აქვს მინიჭებული, 92-წლიანი ისტორია აქვს და ამ ხნის განმავლობაში მუდამ დიდი წარმატებით სარგებლობდა. საუნივერსიტეტო ქორეოგრაფიული ანსამბლის ისტორიის გაგრძელება კი, როგორც ყოველთვის, ჩვენი ნიჭიერი სტუდენტების ხელშია.
პროფესიონალიზმისა და ერთგულებისთვის მადლობას ვუხდი „მერანის“ ახალ თაობას, ასევე, ანსამბლის სამხატვრო ხელმძღვანელებსა და ქორეოგრაფებს – თეიმურაზ კობახიძესა და ნინო ლაზიშვილს. ვულოცავ მათ ამ მნიშვნელოვან წარმატებას და დარწმუნებული ვარ, „მერანი“ მომავალშიც არაერთხელ გაახარებს საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტს ახალი გამარჯვებითა და საერთაშორისო აღიარებით“.

The Georgian Technical University Folk Choreographic Ensemble “Merani” has returned from international festivals with major achievements, winning the Grand Prix at the 36th International Folk Dance Festival in Samsun, Turkey, and a Special Prize at the International Folklore Festival in Cyprus. In addition, the university ensemble actively promoted Georgian choreographic art by participating in festival concerts held in several cities across Turkey.
The choreographic ensemble “Merani” is the first creative group from Georgia to participate in the Samsun International Folklore Festival. The event is regularly organized by the Turkish branch of the International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Art (CIOFF).
According to Teimuraz Kobakhidze, choreographer and one of the artistic leaders of the university choreographic ensemble, “Merani’s” participation in the festivals in Turkey and Cyprus was highly successful and once again demonstrated the special interest and appreciation that Georgian folk dance enjoys within the international folklore community.
“It is both gratifying and a source of great pride that the performances of “Merani” received such high appreciation – from the festival organizers and professional circles as well as from the audience. The students and members of the ensemble performed each choreographic piece with great responsibility, professionalism, and genuine emotion. Through their performances, they presented the audience with Georgia’s centuries-old history and culture, its freedom-loving spirit and energy, brought to life through complex and refined dance techniques. They introduced them to the beauty of Georgian national costumes.
The audience’s heartfelt ovations were especially meaningful to us, while the jury’s assessment also brought us great joy. Ultimately, “Merani” was awarded the Grand Prix at the Samsun Festival, while at the festival held in Cyprus, the ensemble also received a Special Prize. It is worth noting that television stations in Samsun and Cyprus actively covered the festival events. In addition, “Merani” participated in festival concerts held in several cities, allowing us to present Georgian choreographic art to an international audience on a broader scale.
We are particularly pleased that the new generation of “Merani” was able to represent our country and the Georgian Technical University with dignity. This victory is a great incentive for them to work even harder, develop their skills, and promote Georgian culture on the international stage while continuing their studies.
The administration of the Georgian Technical University has made a significant contribution to this success. We would like to express our special gratitude to the Rector, Academician David Gurgenidze; the Chancellor, Professor Carlo Kopaliani; the President of the University Supervisory Board, Professor Zurab Gudavadze; and the Vice-Rectors, Professors Tamar Tsereteli and Tamar Lominadze, for their constant support. We have extensive opportunities to properly prepare the ensemble members and present high-quality concert programs at international festivals and competitions. The University’s support is both a great responsibility for us and a strong motivation for “Merani” to continue the University’s choreographic traditions with dignity in the future.”
The administration of Georgian Technical University and the Department of Student Services, Culture and Sports have made a significant contribution to this achievement. We would like to express our special gratitude for their continued support to the Rector, Academician David Gurgenidze; the Chancellor, Professor Karlo Kopaliani; the President of the University Supervisory Board, Professor Zurab Gudavadze; and the Vice-Rectors, Professors Tamar Tsereteli and Tamar Lominadze. We have extensive opportunities to provide the ensemble members with comprehensive training and to represent the university at international festivals and competitions with high-quality concert programs. The university’s continued support is both a great responsibility and a strong source of motivation for us, inspiring the Merani Ensemble to uphold and further develop the university’s choreographic traditions with distinction in the years to come.
– Teimuraz Kobakhidze, Head of the Choreographic Ensemble
The Rector of the Georgian Technical University congratulates the ensemble “Merani” on its significant achievement. According to Academician David Gurgenidze, the participation of university creative groups in international festivals and competitions contributes to strengthening intercultural dialogue and promoting Georgian cultural heritage among the youth from different countries.
“The success of our students and creative groups on the international stage is particularly gratifying for the Georgian Technical University. “Merani’s” achievements at international folklore festivals in Turkey and Cyprus once again demonstrate how important it is for young people to have opportunities to showcase their creative abilities within the international cultural community.
We firmly believe that participation in international cultural events plays a vital role in fostering and enhancing the creative potential of both the University and its students. Moreover, such festivals enable young people to gain deeper insight into the cultures of other countries, connect with international audiences, and proudly share their unique national identities. Respect for cultural diversity, the exchange of experience, and cooperation create an environment that brings countries and generations closer together.
It is noteworthy that the University Creative Group “Merani” is the first Georgian choreographic ensemble to participate in the International Folklore Festival in Samsun, Turkey, and achieved significant success on its very first participation. Our ensemble, which has been granted the status of a “People’s Ensemble”, has a 92-year history and has enjoyed great success throughout this period. As always, the future of the University Choreographic Ensemble rests in the capable hands of our talented students.
I would like to thank the new generation of “Merani” for their professionalism and dedication, as well as the ensemble’s artistic directors and choreographers, Teimuraz Kobakhidze and Nino Lazishvili. I congratulate them on this significant achievement and am confident that “Merani” will continue to delight the Georgian Technical University with new victories and international recognition in the future.”