„დღეს კიდევ ერთხელ მივაგეთ პატივი ჩვენი გმირების ხსოვნას. მათი თავგანწირვა არის მაგალითი იმისა, თუ რამდენად ძვირფასია სამშობლო, თავისუფლება და მშვიდობა. თითოეული მათგანის სახელი დარჩება ჩვენი ქვეყნის უახლეს ისტორიაში, როგორც ღირსების, ვაჟკაცობისა და თავდადების სიმბოლო. მათ საკუთარი სიცოცხლის ფასად დაიცვეს ის ფასეულობები, რომლებზეც დგას ჩვენი სახელმწიფოებრიობა და მომავალი თაობების მშვიდობიანი ცხოვრება. დღეს ჩვენ არა მხოლოდ პატივს მივაგებთ დაღუპულ გმირებს, არამედ ვაცნობიერებთ იმ დიდ პასუხისმგებლობასაც, რომელიც მათ ხსოვნას თან ახლავს – გავუფრთხილდეთ მშვიდობას, ვაშენოთ ძლიერი და განვითარებული ქვეყანა და მომავალ თაობებს გადავცეთ სამშობლოს სიყვარული და პატივისცემა იმ ადამიანებისადმი, რომლებმაც ქვეყნისთვის ყველაზე დიდი მსხვერპლი გაიღეს“. – ამის შესახებ საქართველოს ტექნიკიური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე განაცხადა.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, რექტორთა მუდმივმოქმედი კონფერენციის თავმჯდომარემ, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ, საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების რექტორთა მუდმივმოქმედი კონფერენციის წევრი უნივერსიტეტების რექტორებმა, ასევე, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონიამ და სტუდენტებმა საქართველო-რუსეთის ომის მე-18 წლისთავთან დაკავშირებით, მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე აგვისტოს ომის გმირების ხსოვნას პატივი მიაგეს.
„ჩვენი ქვეყნის უმთავრესი არჩევანი და პასუხისმგებლობა არის მშვიდობიანი განვითარება, რომელიც ეფუძნება სტაბილურობასა და უსაფრთხოებას. მშვიდობა არის ის უმნიშვნელოვანესი ღირებულება, რომლის დაცვაც თითოეული ჩვენგანის მოვალეობაა, რადგან მხოლოდ მშვიდობიან გარემოში არის შესაძლებელი განათლების, მეცნიერების, ეკონომიკისა და საზოგადოების მდგრადი განვითარების უზრუნველყოფა. სწორედ ამ საერთო პასუხისმგებლობის გააზრებით, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება იმ ძალისხმევას, რომელიც მიმართულია ქვეყანაში მშვიდობის, სტაბილურობისა და განვითარების უზრუნველყოფისკენ. მადლობას ვუხდით საქართველოს პრემიერ-მინისტრსა და ხელისუფლებას იმ ძალისხმევისთვის, რომელსაც ისინი ქვეყნის მშვიდობისა და განვითარების უზრუნველსაყოფად ახორციელებენ.
თანმიმდევრული მშვიდობის პოლიტიკა, რომელიც ქვეყნის ინტერესებსა და უსაფრთხოებას ემსახურება, გვაძლევს იმედს, რომ მომავალში საქართველო აღარ იხილავს ომისა და ძალადობის ტრაგიკულ შედეგებს და ჩვენი შვილები შეძლებენ იცხოვრონ მშვიდობიან, თავისუფალ და განვითარებულ ქვეყანაში. სამაჩაბლოს დარად არ უნდა დაგვავიწყდეს აფხაზეთი. ჩვენ ვალდებული ვართ, მომავალ მომავალ თაობებს ვასწავლოთ არა მხოლოდ 2008 წლის ომის ტრაგიკული ისტორია, არამედ ის ღირებულებები, რომელთა დასაცავადაც ჩვენმა გმირებმა უმაღლესი მსხვერპლი გაიღეს. მათი ხსოვნა გვაერთიანებს და გვახსენებს, რომ მშვიდობის შენარჩუნება, ქვეყნის გაძლიერება და მომავლის შექმნა არის ის გზა, რომლითაც პატივს მივაგებთ მათ თავდადებას“.
ინფორმაციისთვის: 412 დაღუპული, 2 000-მდე დაჭრილი და 150 000 იძულებით გადაადგილებული პირი – ამ შედეგით დასრულდა 18 წლის წინ რუსეთ-საქართველოს ომი. 2008 წლის 8 აგვისტოს დაწყებული ინტენსიური საბრძოლო მოქმედებები ხუთ დღეს გაგრძელდა.

“Today, we once again paid tribute to the memory of our heroes. Their sacrifice is an example of how precious our homeland, freedom, and peace are. The names of each of them will remain in the recent history of our country as symbols of honor, courage, and dedication. They defended, at the cost of their own lives, the values on which our statehood and the peaceful lives of future generations are built. Today, we not only pay tribute to the fallen heroes but also recognize the great responsibility that comes with their memory – to safeguard peace, build a strong and developed country, and pass on to future generations love of the homeland and respect for those who made the greatest sacrifice for our country.” – Academician David Gurgenidze, Rector of the Georgian Technical University, said at the Mukhatgverdi Brothers’ Cemetery
The Rector of the Georgian Technical University and Chairman of the Standing Conference of Rectors of Higher Educational Institutions of Georgia, Academician David Gurgenidze; the rectors of the member universities of the Standing Conference; Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia Zviad Gabisonia; and students paid tribute to the memory of the heroes of the August War at the Mukhatgverdi Brothers’ Cemetery, marking the 18th anniversary of the Russian-Georgian War.
“The main choice and responsibility of our country is peaceful development, based on stability and security. Peace stands as the most fundamental value, and it is our shared responsibility to safeguard it. Only within a peaceful environment can we guarantee the sustainable advancement of education, science, the economy, and society as a whole. It is precisely with this understanding of our shared responsibility that special importance is attached to efforts to ensure peace, stability, and development in the country. We thank the Prime Minister and the Government of Georgia for their efforts to ensure peace and development in the country.
A consistent peace policy that serves the country’s interests and security gives us hope that, in the future, Georgia will no longer have to witness the tragic consequences of war and violence, and that our children will be able to live in a peaceful, free, and developed country. We must not forget Abkhazia and Samachablo; it should serve as a reminder. We are obliged to teach future generations not only about the tragic history of the 2008 war but also about the values for which our heroes made the supreme sacrifice. Their memory unites us and reminds us that preserving peace, strengthening the country, and creating a better future are the ways to honor their dedication.”
For information: The Russian-Georgian War, which ended 18 years ago, resulted in 412 deaths, up to 2,000 people wounded, and approximately 150,000 internally displaced persons. The intense fighting that began on August 8th, 2008, lasted for five days.