საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, საქართველოს რექტორთა მუდმივმოქმედი კონფერენციის თავმჯდომარე, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე, საუნივერსიტეტო საზოგადოების სახელით, სტუ-ის სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტის გამორჩეულ მკვლევარს, სადისერტაციო საბჭოს წევრს, ცნობილ სამართალმცოდნეს, ღვაწლმოსილ პედაგოგსა და მრავალი სტუდენტის აღმზრდელს, ღირსების ორდენის კავალერსა და „საბრძოლო დამსახურებისთვის“ მედლის მფლობელს, საქართველოს ძიუდოს ეროვნული ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტსა და საერთაშორისოდ აღიარებულ სპორტსმენს, გენერალ-მაიორ, პროფესორ შენგელი ფიცხელაურს 80 წლის იუბილეს და ძიუდოში ერთ-ერთი უმაღლესი საერთაშორისო საკვალიფიკაციო ხარისხის – მე-8 დანის მინიჭებას ულოცავს.
ქართული ძიუდოს ერთ-ერთ პიონერსა და ლეგენდას, ევროპისა და მსოფლიოს საერთაშორისო ტურნირების არაერთგზის გამარჯვებულს, პროფესორ შენგელი ფიცხელაურს პრესტიჟული ჯილდო, ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციის (IJF) პრეზიდენტის მარიუს ვიზერის სახელით, IJF-ის ვიცე-პრეზიდენტმა და ევროპის ძიუდოს კავშირის (EJU) პრეზიდენტმა, დოქტორმა ლასლო ტოთმა გადასცა. ლეგენდარული სპორტსმენის დაჯილდოება მისი 80 წლის იუბილესადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებაზე გაიმართა.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორის განცხადებით, პროფესორი შენგელი ფიცხელაური პირველი ქართველი ძიუდოისტია, რომელსაც სპორტის აღნიშნული სახეობის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის უაღრესად პრესტიჟული და ელიტარული ხარისხი მიენიჭა.
„ეს მნიშვნელოვანი საერთაშორისო აღიარება კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს პროფესორ შენგელი ფიცხელაურის განსაკუთრებულ ღვაწლს. ბატონი შენგელი მრავალწლიანი აკადემიური საქმიანობის პარალელურად, ქართული ძიუდოს ცოცხალი ლეგენდაა. ის საერთაშორისო კლასის სპორტსმენი, მწვრთნელი და სპორტის ორგანიზატორია, რომელიც ათწლეულების განმავლობაში ღირსეულად ემსახურა ქართული ძიუდოს განვითარებასა და მისთვის საერთაშორისო ავტორიტეტის მოპოვებას. სწორედ ამ გამორჩეული ღვაწლის, საერთაშორისო ასპარეზზე მიღწეული ბრწყინვალე შედეგებისა და ძიუდოს განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილის აღიარებაა ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციის მიერ მისთვის გადაცემული უაღრესად საპატიო ჯილდო. პროფესორი შენგელი ფიცხელაური მე-8 დანის მფლობელი პირველი ქართველი ძიუდოისტი გახდა!
ბატონი შენგელი ჩვენი უნივერსიტეტის ღირსეული წარმომადგენელია. ცნობილ სამართალმცოდნეს, გამორჩეულ მეცნიერსა და პედაგოგს თავისი პროფესიონალიზმით და მდიდარი გამოცდილებით მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტის გაძლიერებასა და ახალი თაობების აღზრდაში. მისი მრავალწლიანი საგანმანათლებლო, კვლევითი და საზოგადოებრივი საქმიანობა არაერთი სტუდენტისა და ახალგაზრდა იურისტისთვის პროფესიონალიზმისა და მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობის მაგალითია.
ჩვენი საუნივერსიტეტო საზოგადოების სახელით, ვულოცავ ბატონ შენგელი ფიცხელაურს 80 წლის იუბილესა და უდიდეს საერთაშორისო აღიარებას. ვუსურვებ ჯანმრთელობას, დღეგრძელობას, მხნეობას და კიდევ მრავალ წარმატებას როგორც აკადემიურ, ისე სპორტულ, საზოგადოებრივ თუ სახელმწიფოებრივ საქმიანობაში“.

The Rector of the Georgian Technical University, Chairman of the Standing Conference of Rectors of Georgia, Academician David Gurgenidze, on behalf of the university community, congratulates the distinguished researcher of the Faculty of Law and International Relations of GTU, member of the Dissertation Council, famous jurist, distinguished teacher and educator of many students, holder of the Order of Honor and the medal “For Combat Merit”, Vice-President of the Georgian National Judo Federation and internationally recognized athlete, Major General, Professor Shengeli Pitskhelauri on his 80th birthday and on the award of one of the highest international qualification degrees in judo – Congratulations on being awarded the 8th Dan.
One of the pioneers and legends of Georgian judo, a multiple winner of European and world international tournaments, Professor Shengeli Pitskhelauri, was presented with a prestigious award by Dr. Laszlo Toth, Vice-President of the IJF and President of the European Judo Union (EJU), on behalf of Marius Visser, President of the International Judo Federation (IJF). The awarding of the legendary athlete took place at a festive event dedicated to his 80th anniversary.
According to the GTU rector, Professor Shengeli Pitskhelauri is the first Georgian judoka to be awarded a highly prestigious degree for his exceptional contribution to the development of this sport.
“This important international recognition once again emphasizes the exceptional contribution of Professor Shengeli Pitskhelauri. In parallel with his many years of academic activity, Mr. Shengeli is a living legend of Georgian judo. He is an international-class athlete, coach, and sports organizer who has devoted decades to advancing Georgian judo and enhancing its international reputation with distinction and integrity. It is precisely this outstanding contribution, the brilliant results achieved in the international arena, and the special contribution made to the development of judo that is recognized by the highly honorable award presented to him by the International Judo Federation. Professor Shengeli Pitskhelauri has become the first Georgian judoka to hold the 8th Dan!
Mr. Shengel is a worthy representative of our university. A well-known jurist, distinguished scientist and teacher, with his professionalism and extensive experience, makes a significant contribution to strengthening the Faculty of Law and International Relations at Georgian Technical University and to the education of new generations. His decades of educational, research, and public service stand as a model of professionalism and civic responsibility for countless students and aspiring lawyers.
On behalf of our university community, I congratulate Mr. Shengeli Pitskhelauri on his 80th birthday and the greatest international recognition. I wish him health, longevity, courage, and many more successes in both academic and sports, public and state activities.”