საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე, საუნივერსიტეტო საზოგადოების სახელით მწუხარებას გამოთქვამს უნივერსიტეტის ემერიტუსის, გამოჩენილი მეცნიერის, პედაგოგისა და საზოგადო მოღვაწის, გურამ ქაშაკაშვილის გარდაცვალების გამო და სამძიმარს უცხადებს ქაშაკაშვილების ოჯახს, კოლეგებსა და აღზრდილებს.
„გურამ ქაშაკაშვილის წასვლა მძიმე დანაკლისია როგორც საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისთვის, ისე ქართული მეცნიერებისა და საინჟინრო საზოგადოებისთვის. მან თავისი მრავალწლიანი სამეცნიერო, პედაგოგიური და საზოგადოებრივი მოღვაწეობა ქვეყნის განვითარებას, საინჟინრო განათლების გაძლიერებასა და მეტალურგიის დარგის წინსვლას მიუძღვნა.
იგი იყო საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ერთ-ერთი გამორჩეული პროფესორი და ემერიტუსი, საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტის წევრი, 140-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომისა და 65 გამოგონების ავტორი. მისი პროფესიული გზა არაერთი მაღალი სახელმწიფო ჯილდოთი და ღირსეული აღიარებით აღინიშნა, თუმცა ყველაზე დიდი მემკვიდრეობა ის ცოდნა, გამოცდილება და ადამიანური ღირსებებია, რომლებიც მან თავის სტუდენტებს, კოლეგებსა და მომავალ თაობებს დაუტოვა.
გურამ ქაშაკაშვილის ღვაწლი არაერთი მაღალი სახელმწიფო ჯილდოთი და ღირსეული აღიარებით აღინიშნა. იგი იყო საქართველოს სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი მეცნიერებისა და ტექნიკის დარგში, საქართველოს დამსახურებული ინჟინერი, დამსახურებული გამომგონებელი, ღირსების ორდენის კავალერი და საქართველოს უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის საპატიო სიგელის მფლობელი. ეს ჯილდოები მისი განსაკუთრებული პროფესიონალიზმის, მეცნიერული მიღწევებისა და ქვეყნის განვითარების საქმეში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილის დასტურია.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისთვის ბატონი გურამ ქაშაკაშვილი იყო არა მხოლოდ გამორჩეული მეცნიერი და პედაგოგი, არამედ მაღალი პროფესიული ეთიკის, პრინციპულობისა და მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობის მაგალითი. მისი სახელი ღირსეულ ადგილს დაიკავებს უნივერსიტეტის ისტორიაში, ხოლო მისი მეცნიერული მემკვიდრეობა მომავალ თაობებს კიდევ მრავალი წლის განმავლობაში მოემსახურება.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სახელით, ღრმა მწუხარებას გამოვთქვამთ ბატონი გურამ ქაშაკაშვილის გარდაცვალების გამო და სამძიმარს ვუცხადებთ მის ოჯახს, ახლობლებს, მეგობრებს, კოლეგებსა და აღზრდილებს. გურამ ქაშაკაშვილის ნათელი ხსოვნა მუდამ დარჩება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ქართული საინჟინრო მეცნიერების ისტორიაში“.

The Rector of the Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze, on behalf of the university community, expresses his deep sorrow over the passing of Professor Guram Kashakashvili, University Emeritus, distinguished scientist, educator, and public figure, and extends his heartfelt condolences to the Kashakashvili family, colleagues, and students.
“The passing of Guram Kashakashvili is a profound loss for both the Georgian Technical University and the Georgian scientific and engineering community. He dedicated many years of his scientific, academic, and public service to the development of our country, the advancement of engineering education, and the progress of the metallurgical field.
He was one of the distinguished professors and emeritus members of the Georgian Technical University, a member of the Parliament of Georgia of the fourth convocation, and the author of more than 140 scientific publications and 65 inventions. Throughout his distinguished career, he received numerous prestigious state awards and professional recognition. However, his greatest legacy lies in the knowledge, experience, and human values he passed on to his students, colleagues, and future generations.
Professor Guram Kashakashvili’s achievements were recognized with numerous prestigious state awards. He was a laureate of the Georgian State Prize in Science and Technology, an Honored Engineer of Georgia, an Honored Inventor, a recipient of the Order of Honor, and the holder of the Honorary Certificate of the Presidium of the Supreme Council of Georgia. These distinctions testify to his exceptional professionalism, outstanding scientific achievements, and invaluable contribution to the country’s development.
For the Georgian Technical University, Professor Guram Kashakashvili was not only an outstanding scientist and educator but also a model of professional integrity, principled leadership, and civic responsibility. His name will forever hold a distinguished place in the history of the University, and his scientific legacy will continue to inspire future generations.
On behalf of the Georgian Technical University, we express our deepest sorrow over the passing of Professor Guram Kashakashvili and extend our sincere condolences to his family, relatives, friends, colleagues, students. His bright memory will forever remain an integral part of the history of the Georgian Technical University and Georgian engineering science.”