საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, საქართველოს რექტორთა მუდმივმოქმედი კონფერენციის თავმჯდომარე, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე, საუნივერსიტეტო საზოგადოების სახელით, მწუხარებას გამოთქვამს საქართველოს სპორტის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის – პროფესორ მერაბ მეტრეველის გარდაცვალების გამო და სამძიმარს უცხადებს მის ოჯახს, ახლობლებს, სპორტის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და საქართველოს სასპორტო საზოგადოებას.
„ბატონი მერაბ მეტრეველის გარდაცვალებით ქართულმა სასპორტო და საუნივერსიტეტო საზოგადოებამ დაკარგა მაღალი პროფესიონალიზმით, პასუხისმგებლობითა და ღირსებით გამორჩეული ადამიანი, რომელმაც თავისი ცხოვრების უმნიშვნელოვანესი წლები ქართული სპორტის, განათლებისა და ახალგაზრდობის აღზრდის საქმეს მიუძღვნა – ერთგულად ემსახურა ეროვნულ სპორტს და ღირსეული კვალი დატოვა საუნივერსიტეტო სივრცეში.
მისი გამოცდილება, პროფესიული და ადამიანური ღირსებები, ორგანიზატორული ნიჭი და საქმისადმი ერთგულება ყოველთვის განსაკუთრებული პატივისცემის საფუძველი იყო კოლეგებსა და სტუდენტებში, ამავდროულად, მნიშვნელოვანი ძალა იყო საქართველოს სპორტის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ქართული სასპორტო განათლების განვითარებისთვის.
საქართველოს რექტორთა მუდმივმოქმედი კონფერენციისა და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სახელით, ღრმა მწუხარებას გამოვთქვამთ ბატონი მერაბ მეტრეველის გარდაცვალების გამო, სამძიმარს ვუცხადებთ მის ოჯახს, ახლობლებს, საქართველოს სპორტის სახელმწიფო უნივერსიტეტს, საქართველოს სასპორტო საზოგადოებას და ყველა იმ ადამიანს, ვისთვისაც მისი გარდაცვალება მძიმე დანაკლისია. მსუბუქი იყოს მისთვის ქართული მიწა“.

The Rector of the Georgian Technical University, Chairman of the Standing Conference of Rectors of Georgia, Academician David Gurgenidze, on behalf of the university community, expresses his deep sorrow over the passing of Professor Merab Metreveli, Head of Administration of the Georgian State University of Sport, and extends his sincere condolences to Professor Metreveli’s family, relatives, the Georgian State University of Sport, and the Georgian sports community.
“With the passing of Professor Merab Metreveli, the Georgian sports and academic community has lost a person distinguished by exceptional professionalism, responsibility, and dignity. He dedicated the most important years of his life to the development of Georgian sport, higher education, and the upbringing of future generations. Through his devoted service to national sport, he left a lasting and worthy legacy within the university community.
His experience, professional excellence, personal integrity, outstanding organizational skills, and unwavering dedication earned him the respect of colleagues and students alike. At the same time, he made a significant contribution to the development of the Georgian State University of Sport and to sports education in Georgia.
On behalf of the Standing Conference of Rectors of Georgia and the Georgian Technical University, we express our deepest sorrow over the passing of Professor Merab Metreveli. We extend our heartfelt condolences to his family, relatives, the Georgian State University of Sport, the Georgian sports community, and all those for whom his passing is a great personal loss. May his memory live on forever.”