სტუ-ის რექტორი გამოჩენილ სახელმწიფო მოღვაწეს, მეცნიერსა და პედაგოგს ნოდარ ჭითანავას 90 წლის იუბილეს ულოცავს
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე, საუნივერსიტეტო საზოგადოების სახელით, სახელმწიფო მოღვაწეს, მეცნიერსა და პედაგოგს, ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორს, პროფესორს, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ირაკლი ჟორდანიას სახელობის საქართველოს საწარმოო ძალებისა და ბუნებრივი რესურსების შემსწავლელი ცენტრის მთავარ მეცნიერ-თანამშრომელს, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსს – ნოდარ ჭითანავას 90 წლის იუბილეს ულოცავს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების შემდეგ ნოდარ ჭითანავამ აქტიური მონაწილეობა მიიღო იმ ისტორიული პროცესში, რომელმაც 1991 წლის 9 აპრილის აქტით საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა დააფიქსირა. სახელმწიფოებრივ საქმიანობასთან ერთად აქტიურად ეწეოდა სამეცნიერო-პედაგოგიურ მუშაობას, წლების განმავლობაში ხელმძღვანელობდა საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური და რეგიონული პრობლემების სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტს. ამჟამად კი, მოღვაწეობს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ირაკლი ჟორდანიას საქართველოს საწარმოო ძალებისა და ბუნებრივი რესურსების შემსწავლელ ცენტრში. ნოდარ ჭითანავას კვლევები ეხება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა ეროვნული ეკონომიკის ტრანსფორმაციული პროცესები, აგროსამრეწველო კომპლექსისა და რეგიონების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარება, მიწის რესურსები და ქვეყნის ინტელექტუალური პოტენციალის გამოყენების პრობლემები და სხვა.
„ბატონ ნოდარ ჭითანავას გულითადად ვულოცავ 90 წლის იუბილეს! ეს თარიღი უნიკალური შესაძლებლობაა კიდევ ერთხელ გავუსვათ ხაზი მისი, როგორც მეცნიერისა და პედაგოგის, ინტელექტუალურ და პროფესიულ გზას. ბატონი ნოდარის გამოცდილება და ცოდნა პროფესიონალიზმის, ინტელექტუალური შრომისა და მეცნიერების სიყვარულის დასტურია. ის არა მხოლოდ მეცნიერი, არამედ ღირსეული მოქალაქეა, რომლის ცხოვრების გზა თაობებისთვის მაგალითის მიმცემია.
ბატონო ნოდარ გილოცავთ იუბილეს, გისურვებთ ჯანმრთელობას და დღეგრძელობას!“ – აღნიშნულია რექტორის მილოცვაში.
ინფორმაციისთვის: ნოდარ ჭითანავას ავტორობით გამოიცა არაერთი მნიშვნელოვანი მონოგრაფია და სამეცნიერო ნაშრომი, მათ შორის: „საქართველოს სოფლის მეურნეობა – ტრანსფორმაცია, პრობლემები, პერსპექტივები“; „გარდამავალი პერიოდის სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემები“; „საქართველოს ეკონომიკის მეტამორფოზები და პერსპექტივები“; „საქართველოს ეკონომიკის გამოწვევები და სტრატეგია“; „გლობალური გამოწვევები ერთპოლოუსიან მსოფლიოში“. ნოდარ ჭითანავას ნაშრომებში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ეკონომიკური განვითარების ეროვნულ კონცეპტუალურ ხედვას და იმას, თუ როგორ უნდა ემსახურებოდეს ეკონომიკური პოლიტიკა ქვეყნის სუვერენიტეტის განმტკიცებასა და საზოგადოების საერთო კეთილდღეობას.

Rector of the Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze, on behalf of the university community, congratulates the statesman, scientist and teacher, Doctor of Economic Sciences, Professor, Chief Researcher of the Irakli Zhordania Center for the Study of Georgian Industrial Forces and Natural Resources of the Georgian Technical University, Academician of the Georgian Academy of Agricultural Sciences – Nodar Chitanava on his 90th anniversary.
It is noteworthy that after the declaration of independence of Georgia, Nodar Chitanava took an active part in the historical process that, by the Act of April 9, 1991, recognized the restoration of Georgia’s state independence. Along with state activities, he was actively engaged in scientific and pedagogical work. For many years, he headed the Scientific Research Institute of Socio-Economic and Regional Problems of Georgia. Currently, he works at the Irakli Zhordania Center for the Study of Georgian Production Forces and Natural Resources of the Georgian Technical University. Nodar Chitanava’s research concerns such important issues as the transformation processes of the national economy, the socio-economic development of the agro-industrial complex and regions, land resources, and the problems of using the country’s intellectual potential, etc.
“I heartily congratulate Mr. Nodar Chitanava on his 90th birthday! This date is a unique opportunity to once again emphasize his intellectual and professional path as a scientist and teacher.
Mr. Nodar’s experience and knowledge are proof of professionalism, intellectual labor, and love of science. He is not only a scientist but also a worthy citizen, whose life path is an example for generations.
Mr. Nodar, I congratulate you on your anniversary, I wish you good health and longevity!” is stated in the rector’s congratulation letter.
For information: Nodar Chitanava has authored several important monographs and scientific works, including: “Agriculture of Georgia – Transformation, Problems, Prospects”; “Socio-economic Problems of the Transition Period”; “Metamorphoses and Prospects of the Georgian Economy”; “Challenges and Strategy of the Georgian Economy”; “Global Challenges in a Unipolar World.” Nodar Chitanava’s works pay special attention to the national conceptual vision of economic development and how economic policy should serve to strengthen the country’s sovereignty and the general well-being of society.