სტუ-ში ღონისძიება – „ქალის ხმა მეცნიერებაში“ გაიმართა
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების ფაკულტეტის ინიციატივითა და ორგანიზებით, სამეცნიერო-ინტელექტუალური ღონისძიება – „ქალის ხმა მეცნიერებაში“ გაიმართა, რომლის მიზანი მკვლევარ ქალთა როლის, მიღწევებისა და ინოვაციური იდეების წარმოჩენა, გამოცდილების გაზიარება და პროფესიული-კვლევითი ქსელების გაძლიერებაა.
ღონისძიებამ გააერთიანა გამოცდილი და ახალგაზრდა მეცნიერები, რომლებმაც თავიანთი კვლევითი შედეგები და სამეცნიერო ხედვები წარმოადგინეს.
როგორც სტუ-ის ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების ფაკულტეტის დეკანის მოადგილე, პროფესორი ლილი პეტრიაშვილი აღნიშნავს, შეხვედრაზე მეცნიერმა ქალებმა, რომელთა შორის ახალგაზრდა მკვლევრებიც არიან, იმსჯელეს საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში გამოტანილ ისეთ აქტუალურ თემებზე, როგორიცაა ხელოვნური ინტელექტის გამოყენება განათლებასა და კვლევაში, დიდი მონაცემების ანალიზი, კოგნიტური სერვისების განვითარება, ინფორმაციული სისტემების უსაფრთხოება და რისკების მართვა, სტოქასტური მოდელირება, განახლებადი ენერგიების როლი თანამედროვე ციფრულ ეპოქაში, ასევე გ ანიხილეს საერთაშორისო სამეცნიერო თანამშრომლობისა და აკადემიური კოლაბორაციის გაფართოების შესაძლებლობები.
„დღევანდელი ღონისძიება კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს იმას, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ქალთა აქტიური მონაწილეობა თანამედროვე მეცნიერების განვითარებაში. ჩვენი დიდი სურვილია „ქალის ხმა მეცნიერებაში“ იქცეს ერთგვარ საუნივერსიტეტო პლატფორმად, რომელიც გააერთიანებს სხვადასხვა თაობის მკვლევარ ქალებს, დააინტერესებს სტუდენტებს, ხელს შეუწყობს სამეცნიერო იდეების გაცვლა-გაზიარებას, პროფესიული კავშირების გაძლიერებას და ახალგაზრდა მეცნიერთათვის ახალი შესაძლებლობების შექმნას. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ ახალგაზრდებმა უშუალოდ მოისმინონ გამოცდილ მეცნიერეთა აზრი და ხედვები, რაც მათ მნიშვნელოვან მოტივაციას მისცემს. ვფიქრობთ, მსგავსი შეხვედრებით ხელს შევუწყობთ ისეთი გარემოს შექმნას, სადაც ინოვაციური იდეები სამომავლო რეალურ კვლევით პროექტებად ჩამოყალიბდება“, – ამბობს ლილი პეტრიაშვილი.
სამეცნიერო-ინტელექტუალურ ღონისძიებაზე – „ქალის ხმა მეცნიერებაში“ მოხსენებით წარდგნენ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორები: ირინა ხომერიკი, თემით – „საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური ცენტრი ISTC – 30 წლიანი გამოცდილება, უსაფრთხოება, მდგრადობა“; თამარ ბერბერაშვილი, თემით – „გზა ევროპული კოლაბორაციისკენ“; მზია კიკნაძე, თემით – „სასწავლო პროცესში ხელოვნური ინტელექტის ინსტრუმენტების გამოყენება“; ლილი პეტრიაშვილი, თემით – „სტოქასტურ მოდელირებაზე დაფუძნებული გადაწყვეტილების მიღების მხარდამჭერი მრავალსენსორული სისტემა (DSS) პროგნოზირებასა და მართვაში“; ნონა ოთხოზორია, თემით – „ინფორმაციული სისტემების რისკების ანალიზის და კონტროლის მეთოდების კვლევა ISO/IEC 17025 -ით აკრედიტებულ ლაბორატორიებში“; ნინო თოფურია, თემით – „კოგნიტური სერვისები და ხელოვნური ინტელექტი ფერმერის მხარდამჭერი საინფორმაციო სისტემის დაპროექტებისთვის“; მარიამ ჩხაიძე, თემით – „AI-ის გამოყენება განათლების მეცნიერებების კვლევებში: ინკლუზიური პერსპექტივა“.
ასოცოცირებული პროფესორები: მარიამ ბერიაშვილი, თემით – „აქსიომები, მოდელები და ღია კითხვები“; ლოლიტა ბეჟანიშვილი, თემით – „დიდი მონაცემები და მათი განვითარების პერსპექტივები“; თამარ იაშვილი, თემით – „გზა მეცნიერებაში“; მარეხ მაზანაშვილი – „სამეცნიერო ხედვა, ინოვაცია, აკადემიური მიღწევები“; მკვლევარი მარიკა მოდებაძე, თემით – „განახლებადი ენერგიების როლი ციფრულ ეპოქაში“; დოქტორანტი ანა ფალავანდიშვილი, თემით – „საერთაშორისო ურთიერთობების მოძიების გზები და თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობები“ და მაგისტრი თამარ ზარდიაშვილი, თემით – „ნეიროინფორმაციის მიმღები და მამოძრავებელი ეგზო-ჩონჩხი“.

GTU Held an Event “Women’s Voice in Science”
At the Georgian Technical University, initiated and organized by the Faculty of Informatics and Control Systems, a scientific and intellectual event – “Women’s Voice in Science”- was held, with the goal of presenting the role, achievements, and innovative ideas of women researchers, sharing experiences, and strengthening professional and research networks.
The event brought together experienced and young scientists, who presented their research results and scientific visions.
As the Deputy Dean of the Faculty of Informatics and Control Systems of the Georgian Technical University, Professor Lili Petriashvili, notes, at the meeting, female scientists, including young researchers, discussed such topical topics raised in the international scientific space as the use of artificial intelligence in education and research, big data analysis, the development of cognitive services, information systems security and risk management, stochastic modeling, the role of renewable energies in the modern digital era, and also reviewed the opportunities for expanding international scientific cooperation and academic collaboration.
“Today’s event once again emphasizes how important the active participation of women is in the development of modern science. Our great desire is for “Women’s Voice in Science” to become a university platform that unites women researchers of different generations, engages students, promotes the exchange and sharing of scientific ideas, strengthens professional ties, and creates new opportunities for young scientists. It is especially important for the youth to hear firsthand the opinions and visions of experienced scientists, which will provide them with significant motivation. We believe that through such meetings, we will contribute to the creation of an environment where innovative ideas will be developed into real future research projects,” says Lili Petriashvili.
At the scientific-intellectual event “Women’s Voice in Science”, the following professors of the Georgian Technical University presented their reports: Irina Khomeriki, on the topic – “International Scientific and Technical Center ISTC – 30 years of experience, safety, sustainability”; Tamar Berberashvili, on the topic – “The path to European collaboration”; Mzia Kiknadze, on the topic – “Using artificial intelligence tools in the educational process”; Lili Petriashvili, on the topic – “Stochastic modeling-based decision-making support multi-sensor system (DSS) in forecasting and management”; Nona Otkhozoria, on the topic – “Research on risk analysis and control methods of information systems in laboratories accredited by ISO/IEC 17025”; Nino Topuria, with the topic – “Cognitive Services and Artificial Intelligence for Designing a Farmer Support Information System”; Mariam Chkhaidze, with the topic – “Using AI in Educational Sciences Research: An Inclusive Perspective”.
Associate Professors: Mariam Beriashvili, with the topic – “Axioms, Models and Open Questions”; Lolita Bezhanishvili, with the topic – “Big Data and Perspectives of Their Development”; Tamar Iashvili, with the topic – “The Path to Science”; Marekh Mazanashvili – “Scientific Vision, Innovation, Academic Achievements”; Researcher Marika Modebadze, with the topic – “The Role of Renewable Energies in the Digital Era”; Doctoral student Ana Palavandishvili, with the topic – “Ways to Find International Relations and Opportunities to Deepen Cooperation” and Master Tamar Zardiashvili, with the topic – “Neuroinformation Receiving and Propelling Exoskeleton”.