სტუ-ის კურსდამთავრებული მსოფლიოს ერთ-ერთ უმსხვილეს საკონსულტაციო კომპანია PwC-ის უფროსი მენეჯერია
„დღეს, როდესაც საერთაშორისო ვაჭრობისა და საგადასახადო კონსულტაციების სფეროში, საკმაოდ გავლენიან საერთაშორისო საკონსულტაციო და აუდიტორულ კომპანიაში ვმუშაობ და ყოველდღიურად მიწევს მრავალფეროვანი და კომპლექსური საკითხების გადაწყვეტა, კიდევ უფრო ნათლად ვხედავ, რამდენად მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა საქართველოს ტექნიკურმა უნივერსიტეტმა ჩემს პროფესიულ ჩამოყალიბებაში. ახალგაზრდებს ვურჩევ, სტუდენტობის წლები მაქსიმალურად გამოიყენონ ცოდნის მისაღებად და პროფესიული უნარების განსავითარებლად. წარმატებული კარიერა ერთ დღეში არ იქმნება, რისთვისაც აუცილებელია შრომა, მიზანდასახულობა, სწავლა, რომელსაც ხარისხიანი განათლება გვაძლევს“, – ამის შესახებ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულმა, საერთაშორისო საკონსულტაციო და აუდიტორული კომპანია PwC (Pricewaterhousecoopers) უფროსი მენეჯერი ნინო ქვარაია აცხადებს.
გლობალიზაციის ეპოქაში, როდესაც საერთაშორისო ვაჭრობა და მიწოდების ჯაჭვების მართვა მსოფლიო ეკონომიკის ერთ-ერთ მთავარ მამოძრავებელ ძალად იქცა, ქართველი პროფესიონალები სულ უფრო ხშირად იკავებენ მნიშვნელოვან პოზიციებს საერთაშორისო კომპანიებსა და ორგანიზაციებში. მათ შორისაა ნინო ქვარაია, რომელმაც პროფესიული წარმატების მიღწევა მსოფლიოს ერთ-ერთ უმსხვილეს საკონსულტაციო კომპანიაში – PwC (Pricewaterhousecoopers) შეძლო.
ნინო ქვარაიამ სტუ-ის ენერგეტიკის ფაკულტეტის „საწარმოო ინოვაციებისა და ოპერაციათა მენეჯმენტის“ სადოქტორო პროგრამა დაასრულა. მიუხედავად იმისა, რომ კარიერა ამერიკის შეერთებულ შტატებში გააგრძელა, იგი აქტიურადაა  დაკავშირებული საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტთან, მონაწილეობს სამეცნიერო კვლევებში ლოგისტიკის, ოპერაციების მენეჯმენტისა და მიწოდების ჯაჭვების მიმართულებით. ნინოს  სამეცნიერო ნაშრომები ეხება თანამედროვე ეკონომიკის ერთ-ერთ ყველაზე აქტუალურ საკითხს – ინდუსტრია 4.0-ის გავლენას ადგილობრივი მიწოდების ჯაჭვების ორგანიზებაზე და ლოგისტიკური პროცესების ეფექტიანობის ზრდას.
„საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში სწავლის პერიოდი ჩემთვის იყო დრო, როდესაც ჩამომიყალიბდა პროფესიული ხედვა და გავიაზრე, რამდენად დიდი მნიშვნელობა აქვს ცოდნის პრაქტიკასთან დაკავშირებას. სასწავლო პროცესმა მომცა შესაძლებლობა, საფუძვლიანად მესწავლა როგორც თეორიული საფუძვლები, ისე პრობლემების ანალიზისა და ეფექტიანი გადაწყვეტილებების მიღების უნარი. სწორედ ეს კომპეტენციები დამეხმარა შემდგომში საერთაშორისო ბიზნესისა და საკონსულტაციო საქმიანობის სფეროში წარმატებით დამემკვიდრებინა თავი.
განსაკუთრებით ვაფასებ იმ გარემოს, რომელიც საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში დამხვდა – პროფესიონალი ლექტორები, ევროპული სტანდარტების შესაბამისი ლაბორატორიული სივრცეები, რაც ქმნის მოტივაციას, რომ არ დაკმაყოფილდე უკვე მიღწეულით და ყოველთვის ისწრაფვოდე მეტი ცოდნისა და პროფესიული სრულყოფისკენ. უნივერსიტეტმა მასწავლა, რომ წარმატება არ არის მხოლოდ მიღებული დიპლომი. წარმატება არის უწყვეტი სწავლა, შრომა, დისციპლინა და მზადყოფნა ახალი გამოწვევების მისაღებად. მადლობა უნივერსიტეტს“.
– სტუ-ის კურსდამთავრებული ნინო ქვარია
ნინო ქვარაიას საბაკალავრო და სამაგისტრო განათლება მიღებული აქვს აშშ-ში, კერძოდ, ფორტ ლუისის კოლეჯში (კოლორადო, აშშ), კვალიფიკაციით, ბაკალავრი ბიზნესის ადმინისტრირებაში, კონცენტრაცია საერთაშორისო ბიზნესი. ასევე, ბინგჰემტონის უნივერსიტეტი, ნიუ-იორკის საშტატო უნივერსიტეტი, მენეჯმენტის სკოლა. მინიჭებული კვალიფიკაცია – ბიზნესის ადმინისტრირების მაგისტრი, კონცენტრაციით მიწოდების ჯაჭვის მენეჯმენტი.
2018 წლიდან მუშაობს ფირმების პროფესიონალური სერვისების მრავალეროვნულ ბრენდში, PwC (PricewaterhouseCoopers International Limited), რომელიც არის მსოფლიოში სიდიდით მეორე პროფესიული სერვისების ქსელი და ითვლება დიდ ოთხეულში, Deloitte, EY და KPMG-თან ერთად და 2022 წლიდან ნიუ-იორკის ოფისში საბაჟო და საერთაშორისო ვაჭრობის მენეჯერის პოზიციაზე.
ნინო ქვარაიას კარიერული გზა ნათლად აჩვენებს, თუ როგორ შეიძლება საერთაშორისო განათლების, პროფესიული განვითარების და უწყვეტი სწავლების მეშვეობით მსოფლიო დონის პროფესიონალად ჩამოყალიბება. მისი საქმიანობა წარმოადგენს წარმატებულ მაგალითს ახალგაზრდა ქართველებისთვის, რომლებიც საერთაშორისო ბიზნესის, ფინანსების, ლოჯისტიკისა და საერთაშორისო ვაჭრობის სფეროებში კარიერის შექმნას გეგმავენ.

GTU Graduate Becomes Senior Manager at One of the World’s Leading Consulting Company PWC
“Today, as a Senior Manager at one of the world’s leading consulting and auditing firms, where I work in the fields of international trade and tax consulting and address complex business challenges on a daily basis, I appreciate even more the significant role Georgian Technical University played in my professional development. I encourage young people to make the most of their student years by gaining knowledge and developing practical skills. A successful career is not built overnight, it requires dedication, perseverance, and the strong educational foundation that quality higher education provides,” – announces Nino Kvaraia, GTU Graduate and Senior Manager at PWC (PricewaterhouseCoopers) International consulting and auditing company
Today, in the era of globalization, where international trade and supply chain management have become key drivers of economic growth, Georgian professionals are increasingly assuming leadership positions in international companies and organizations. One such professional is Nino Kvaraia, who has built a successful career at PWC (PricewaterhouseCoopers), one of the world’s largest consulting and professional services firms.
Nino Kvaraia completed the doctoral program in Industrial Innovation and Operations Management at the Faculty of Power Engineering of Georgian Technical University. Although she pursued her career in the United States, she continues to maintain close ties with GTU by participating in scientific research related to logistics, operations management, and supply chain management. Her research focuses on one of the most important issues facing modern industry – the impact of Industry 4.0 technologies on local supply chain management and increasing the logistics processes efficiency.
“My years at Georgian Technical University were instrumental in shaping my professional outlook and helping me understand the importance of connecting academic knowledge with practical application. The educational process provided me with a solid theoretical foundation while also developed my analytical thinking, problem-solving abilities, and decision-making skills. These competencies later enabled me to establish a successful career in international business and consulting.
I especially value the academic environment at Georgian Technical University, the Professional lecturers, and its modern laboratories, which meet European standards. They inspired me to pursue continuous learning and professional growth. The university taught me that success is not defined by a diploma alone. Success is the result of lifelong learning, hard work, discipline, and the willingness to embrace new challenges. I am sincerely grateful to Georgian Technical University for providing me with the knowledge, experience, and inspiration that continue to support my professional journey”.
– Nino Kvaraia, GTU Graduate
Nino Kvaraia received her bachelor’s and master’s education in the USA, namely, at Fort Lewis College (Colorado, USA), with a Bachelor of Business Administration qualification, concentration in International Business. Also, Binghamton University, State University of New York, School of Management. Qualification awarded – Master of Business Administration, concentration in Supply Chain Management.
Since 2018, she has been working at the multinational brand of professional services firms, PWC (PricewaterhouseCoopers International Limited), which is the second largest professional services network in the world and is considered one of the Big Four, along with Deloitte, EY, and KPMG, and since 2022, in the position of Customs and International Trade Manager in the New York office.
Nino Kvaraia’s career path clearly demonstrates how international education, professional development, and continuous learning can lead to becoming a world-class professional. Her work serves as a successful example for young Georgians who are planning to build careers in international business, finance, logistics, and international trade.